1-5-9: Dershane Açmazı

Dershaneler kapatılsın mı kapatılmasın mı muhabbetinin ardından gelen “yolsuzluk” davası, dershanelerle ilgili süreci unutturmuştu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershanelerin geleceği ile ilgili tasarıyı sonunda tamamlamış. Tasarının bu hafta içinde başbakana sunulması bekleniyormuş. Tasarıya da 1-5-9 formülü demişler. Başbakan kabul eder mi bilemeyeceğim ancak tasarının içeriğine şöyle bir göz atınca mahallemizdeki market geldi aklıma.

Mahallemizin marketinin adı hemen hemen her yıl bilmem ne bakkaliyesi, bilmem ne süper marketi olarak düzenli olarak değişiyor. Bina aynı, satıcı aynı, alıcı aynı… Dershaneler de yeni tasarıyla sadece özel okula dönüşmek zorunda değilmiş, kursa da dönüşebiliyormuş. O halde sorun çözüldü. “X Dershanesi” tabelalı dershane tabelasını “X Kursu” olarak değiştirdi mi olay kapanmıştır. Sanırım birileri geri adım atmaya başladı ya da çirkin pazarlıklarında anlaşma sağlayan taraflar var bu kadarını bilemeyeceğim.

dershane

Konuyla ilgili ntvmsnbc.com şöyle bir haber hapmış ve taslağın içeriğini vermiş.

“Dönüşüm sürecinde, Türkiye’deki bütün özel okulların 1, 5 ve 9’uncu sınıflarına kayıt yaptıran bütün öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak
Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Bu da sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin dönüşümü tasarısını tamamladı.
Çalışmanın en dikkat çeken bölümü, özel okula dönüşüm için verilecek teşviklere yönelik.
Tasarının Meclis’te kabul edilmesini ardından gündeme gelecek teşvik paketinin ayrıntıları da netleşti. Arsa yardımı bu teşvikler arasında.

Teşvik miktarları illere göre, öğrenci kapasitesi, sınıfların doluluk oranı dolayısıyla da özel okul ihtiyacına göre belirlenecek.

Taslakta dönüşüm seçenekleri de çoğaltıldı. Dershaneler; özel okulun yanı sıra yurt, anaokulu, kurs ve etüd merkezlerine de dönüşebilecek.

Ancak etüd merkezlerine 12 yaş sınırı getirilecek. Ücretsiz etüd merkezleri ise varlığını sürdürebilecek.
Dönüşüm sürecinde işsiz kalan öğretmenler en az 5 yıl çalışmış olma şartıyla halk eğitim merkezlerinde istihdam edilecek.

Pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon eğitimi verilecek. Bu öğretmenler, halk eğitim merkezlerindeki takviye kurslarda görevlendirilecek.

Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kuracak.”

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir