2014 Yılının En İyi 10 Filmi

2014 yılı sona ererken 2014 yılı ile ilgili sıralamalarımızı vermenin zamanı geldiği taraftarıyım. Bu sıralama tamamen kişisel olup listeye istediğiniz eleştiriyi getirebilirsiniz. İşte 2014 yılının en iyi filmleri:

10. The Double: Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Dostoyevski’nin, yazdığı dönemde sert eleştirilere maruz kalan eseri Öteki’nin beyazperde uyarlamasını izliyoruz. Öteki, bir adamın yaşarken kendi “öteki”siyle tanıştıktan sonra hayatında erimeye başlayan akli sınırları ve deliliğin kontrolü ele alışını anlatıyor. Yönetmen koltuğundaysa daha önce Submarine adlı bağımsız uzun metraj filmiyle dikkatleri üzerine çeken Richard Ayoade bulunuyor.

the double

9. Enemy: Adam Bell (Jake Gyllenhaal), güzel kız arkadaşı Mary (Mélanie Laurent) ile bile birlikte olama isteği duymayan asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izleyen Adam, kendisini Anthony Clair isimli aktörde görür ve adamı takip etmeye karar verir. Zevkine varacağı bir macera olacaktır bu. Benzer adamlar karşılaşır ve hayatları garip ve geri döndürülemez bir biçimde birbirine geçer.

Nobel Ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago’nun Türkçeye “Kopyalanmış Adam” ismiyle çevrilen 2002 tarihli romanından uyarlanan Düşman, 2014 yılının Mayıs ayında Türkiye’de gösterime girdi.

enemy

8. The Lego Movie: 3D formatında ve bilgisayar animasyonu olarak hazırlanacak macerada sıradan, kurallara her zaman uyan, ortalama bir LEGO minifigürü olan Emmet adlı karakterin, yanlışlıkla dünyayı kurtaracak en sıra dışı kişi olarak tanınması konu ediliyor.

the lego movie

7. Boyhood: Before Sunrise, Before Sunset ve Before Sunset’ten oluşan üçlemesiyle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran Richard Linklater’ın, 2002 yılından beri her sene 4 oyuncusuyla buluşarak çektiği Çocukluk’un Çekimleri 12 yıldır sürüyor.Ellar Coltrane’in canlandırdığı Mason adlı bir çocuğun ilk okul yıllarından koleje girmesine kadar olan süreçteki büyümesine tanıklık ettiğimiz film, onun bir yandan boşanmış anne ve babasıyla yaşadıklarına odaklanırken, bir yandan da Linklater’in kendi kızı Lorelei Linklater’ın canlandırdığı sinir bozucu kız kardeşi Samantha ile olan ilişkisine dikkat kesiliyor. Mason’a çocukluktan ergenliğe geçişteki 12 yıllık yolculuğunda eşlik ettiğimiz Çocukluk; bize hiç çaktırmadan deneyimin, büyümenin, değişen ve kaçan anların benzersizliğini anımsatıyor.

boyhood

6. Edge Of Tomorrow: Oyun kıvamında bir film Edge Of Tomorrow (Yarının Sınırında). Hepimiz oyun başındayken bir bölümü geçmekte zorlanır, defalarca kaldığımız yerden o yeri geçmeye çalışır ve farklı teknikler deneriz ya işte tam da böyle Yarının Sınırında. 90’lı yıllardan hatırlanacak olan Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) filmindeki gibi bir senaryonun günümüz Hollywood sinemasında oldukça meşhur olan post apokaliptik bir uyarlaması olan film yine de kendini izletmeyi başarıyor. Yazının devamı için tıklayınız.

edge of tomorrow

5. Guardians of the Galaxy: Marvel’ın aksiyon dolu, destansı uzay macerası “Galaksinin Koruyucuları”, Marvel sinema evrenini, maceracı Peter Quill’in, tüm evreni tehdit eden ihtiraslara sahip bir kötü adam olan Ronan’ın gıpta ettiği esrarengiz bir küreyi çalıp, amansız bir insan avının hedefi olduğu kainata doğru genişletiyor. Quill, inatçı Ronan’dan kurtulabilmek için birbirleriyle hiç benzeşmeyen dört uyumsuz kişiden oluşan bir ekiple zorlu bir ortaklığa soyunuyor: Silah taşıyan Rakun Rocket, ağaca benzer bir insansı olan Groot, ölümcül ve gizemli Gamora ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan Yokedici Drax. Ama Quill kürenin gerçek gücünü kainata karşı taşıdığı tehlikeyi fark ettiğinde, bir tarafta galaksinin kader dengesi dururken, diğer tarafta, son ve çaresiz bir karşılaşma için ayaktakımı düşmanlarını toplamak üzere, elinden geleni yapması gerekiyor.

galaksinin koruyucuları

4. İnterstellar: Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

interstellar

3. The Grand Budapest Hotel: İki savaş arasındaki dönemde ünlü bir Avrupa otelinde kapı görevlisi olarak çalışan Gustave H ile lobi görevlisi Mustafa’nın arkadaşlık hikayesine odaklanıyor.

The Grand Budapest Hotel

2. Gone Girl: Alien 3 (1992) , Se7en (1995), The Game (1997), Fight Club (1999), Panic Room (2002), Zodiac (2007), The Curious Case of Benjamin Button (2008), The Social Network (2010), The Girl with the Drago Tattoo (2011) gibi başarılı filmlere imza atan usta yönetmen David Fincher’ın son filmi Gone Girl (Kayıp Kız) geçtiğimiz yılın en başarılı filmleri arasında yer alıyor.

Gerilim filmleri olarak adlandırılan tarzdaki başarısı hiç yadsınamayacak olan… Yazının devamı için tıklayınız.

GONE GIRL, from left: Ben Affleck, Rosamund Pike, 2014. ph: Merrick Morton/TM & copyright ©20th

1. Nightcrawler: Muhteşem bir senaryo ve muhteşem bir oyunculuk. Jake Gyllenhaal tek kelimeyle muhteşem bir oyunculuk çıkarmış. Yan oyuncuların pek önemi olmadığı filmde Jake Gyllenhaal, Lou Bloom karakterine can vermiş ve adeta ben bu rol için varım, der gibi bir havası var.

Lou Bloom işsiz, güçsüz birisidir. Yaptığı küçük hırsızlıklarla hayatını idame ettirir ama aklında hep yükseklerde olmak vardır… Yazının devamı için tıklayınız.

K72A3451d.tif

Not: “Yazının devamı için tıklayınız.” ibaresi olan açıklamalar otekiyuz.com ‘a aittir. Diğer açıklamalar ise sinemalar.com ‘dan alınmıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 05 Ocak 2015

    […] 2014 yılı sona ererken geçen yılın muhasebesini yapmak adına “2014 bizde ne bıraktı?” sorusu ayrı bir ehemmiyet taşıyor kanaatindeyim. Bu anlamda 2014 yılı en iyiler listemize kaldığımız yerden devam etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. İlk listemiz olan 2014 yılı en iyi filmlerimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz. […]

  2. 09 Şubat 2015

    […] 2014 Yılı En İyi Filmleri […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir