2015 Yılı En İyi Filmleri

2015 yılı bitmek üzere. Yıl biterken geçen sene olduğu gibi bu yıl da yılın en iyilerini sizlere sunmak istedik. İlk olarak yılın en iyi filmlerini sıralamayı düşündük. Farklı sitelerde farklı farklı sıralamaları görünce, sıralama yaparken hangi listeyi esas alacağımızı düşündük ve sonunda İMDB’nin listesini esas almayı düşündük.

Neticede İMDB dünyanın en büyük sinema ve televizyon filmleri, diziler ve oyuncular hakkında bilgiler içeren büyük bir veri tabanıdır. Dünya üzerinde 60 milyon kullanıcısı olan İMDB listesinin en güvenilir olacağını düşündük. İşte, o liste…

10. Avengers: Age Of Ultron – Yenilmezler: Ultron Çağı

Joss Whedon’un yazıp yönettiği “Yenilmezler 2: Ultron Çağı” yine bir Marvel klasiği. Süper kahramanlar, süper düşmanlar hepsi bir arada. Iron Man (Tony Stark), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Captain America (Chris Evans), Black Widow (Scarlett Johansson), Hawkeye (Jeremy Renner)… Daha ne olsun.

Bu kadar süper kahraman bir araya gelip ortaya kötü bir film çıkar mı? Yazının devamı için tıklayınız.

9. Ant Man – Karınca Adam

Biyokimyacı Dr. Hank Pym (Michael Douglas) yaptığı son deneylerde, maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfeder. Bu keşfi ilk önce üzerinde test eder ve yarattığı araçlarla birlikte böceklerle iletişime geçmeyi başarır. Yarattığı özel kıyafeti giyerek kötü güçlere karşı mücadele etmesi için Scott Lang’i (Paul Rudd) seçer, bu kıyafetin olağanüstü güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmaya girişirler.

8. Ex Machina

2015 yılının en iyi filmleri sıralamasını hangi siteden bakarsanız bakın muhakkak ilk on içinde göreceğiniz bir film Ex Machina. Adından da anlaşılacağı üzere Ex Machina, bir bilim kurgu filmi ama 108 dakikalık bu filmi başından sonuna kadar bir gerilim havası içinde seyrediyorsunuz. Gerilim hiç düşmüyor ve filmin bir yerinde karakterlerin birisinden bir fenalık bekliyorsunuz ve ters köşe oluyorsunuz. Yazının devamı için tıklayınız.

7. Kingsman: The Secret Service – Kingsman: Gizli Servis

2014 yapımı olan Kingsman 13 Mart 2015’te ülkemizde gösterime girdi. 129 dakikalık bu güzel film 7.8’lik bir İMDB puanına sahip. Yönetmenliğini Matthew Vaughn’ın yaptığı filmin senaryosunu da Vaughn’ın yanında Jane Goldman yazmış. Colin Firth, Taron Egorton, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine gibi oyuncuların rol adlığı film son dönemde çekilen casusluk filmlerinin en iyilerinden diyebiliriz. Casuslukla beraber aksiyonun hiç düşmediği filme biraz da komedinin eklenmesi ortaya etkileyici bir karışım çıkarmış. Yazının devamı için tıklayınız.

6. Me and Earl and the Dying Girl – Ben, Earl ve Ölen Kız

Birçok sosyal ortamın içinde bulunmasına rağmen neredeyse hiçbir gerçek arkadaşı bulunmayan lise son sınıf öğrencisi Greg’in (Thomas Mann) yakınındaki tek insan, birlikte klasik filmlerin küçük çaplı parodilerini yaptığı Earl’dür (RJ Cyler). Bir gün, anne ve babasının da zorlamasıyla pek konuşmadığı Rachel (Olivia Cooke) ile arkadaşlık etmeye başlar. Rachel’a kısa süre önce lösemi teşhisi konmuştur. Çok fazla ortak noktaları yokmuş gibi görünen ikili, giderek daha çok vakit geçirmeye başlar. Rachel’ın kemoterapisi başlar, Greg ve Earl de Rachel için de bir film yapmaya karar verir.

5. Sicario

Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki tehlikeli sınır bölgesinde görev yapan idealist bir FBI ajanı olan Kate Macer (Emily Blunt), bu bölgede hakimiyet kurmuş çok güçlü uyuşturucu çeteleri arasındaki savaşın ortasında kalacaktır.

4. Straight Outta Compton

80’lerin ortasında Kaliforniya – Compton sokaklarından doğan bir grup, NWA ve müzikleri ve yaşamlarıyla pop kültürüne karşı yaptıkları devrimin hikayesi.

3. The Martian – Marslı

Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Söz konusu olan karakter oldukça şahsına münhasır, kendisiyle dalga geçebilme yeteneğine sahip esprili bir adam. Yani bir yandan çok dramatik, öte yandan da eğlenebileceğiniz bir adam.

2. Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar

Post apokaliptik filmlerin öncüsü sayılan Mad Max’in Hollywood’un tüm olanaklarının kullanılarak yeniden yorumlandığı film olarak söyleyebiliriz Mad Max: Fury Road için.

Usta yönetmen George Miller’in Mad Max (1979), Mad Max 2: Yol Savşçısı (1981) ve Mad Max Beyond Thunderdome (1985) serisinin üzerinden 30 yıl geçtikten sonra yeniden oturduğu yönetmen koltuğunda harikalar yarattığını söyleyebilirim. Heyecanını ilk dakikasından son dakikasına kadar koruyan, görsel efektleriyle bir sinema şöleni sunan film yönetmenin ustalık eseri olarak nitelendirilebilir… Yazının devamı için tıklayınız.

1. İnside Out: Ters Yüz

2015 yılının en iddialı yapımlarından biri olan “İnside Out” yani “Ters Yüz”, 8.4 IMDB puanı ile 130 dakikalık mükemmel bir animasyon film. “Animasyonlar sadece çocuklar için değildir.” tezini doğrulayan “Ters Yüz” filminin yönetmeni Pete Docter ve Ronaldo Del Carmen’dir.

Senaryosunu yönetmenlere ek olarak Michael Arndt’in yazdığı “Ters Yüz” filminin konusu “Riley’in babasının işinin değişmesiyle San Francisco’ya taşınmaları ve bu süreçte Riley’in yaşadığı uyum sorunu neticesinde ortaya çıkan duygusal değişimlerdir.. Yazının devamı için tıklayınız.

Not: “Yazının devamı için tıklayınız.” ibaresi olan açıklamalar otekiyuz.com ‘a aittir. Diğer açıklamalar ise sinemalar.com ‘dan alınmıştır.

Not: Bu sıralama Star Wars 7 gösterime girmeden yapılmıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir