3 Aralık Dünya Engelliler Günü

dünya-engelliler-günü

Bugün 3 Aralık. Dünya Engelliler Günü… 3 Aralık 1992 günü Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla bugün uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bugün, engellilerin sorunlarının daha fazla konuşulmasına, dünya çapında engelliler için çeşitli organizasyonlar yapılmasına özen gösterilir. Bugünün belki de en önemli faydası engellilik konusunda farkındalık oluşturmaktır.

Pencerelerinin arkasında bizi umutla seyreden insanlar olduğunu ve onları bir gün fark edeceğimizi düşünen kardeşlerimizi hiçbir zaman unutmamız gerekir. Aslında unutmamız gereken en önemli şey, hepimizin potansiyel engelli adayı olmamızdır. İnsanları, engelinden dolayı hakir görmek en bayağı davranışlardan birisi olsa gerek. Bize düşen görev engelli kardeşlerimizi “görmek”tir.

Engelli kardeşlerimiz bizden sadece anlayış bekliyor. Onlara acımamızı, onlar için üzülmemizi istemiyor. İmkan verildiğinde engelli kardeşlerimiz içlerinde var olan yeteneklerle beraber çok şey yapıyor. Nitekim iki gündür akşam haberlerini seyrederken imkan verildiğinde engelli kardeşlerimizin neler yapabileceğini hepimiz daha net bir şekilde gördü. Bunun yanında acı tablolar da görmedik değil. Kendisi ile ilgilenilmeyen engelli kardeşlerimiz de var. Burada birinci görev ailelere düşüyor sanırım. Aileler ilk önce engelli evlatlarını kabul etmeli. Daha sonra ise iş siyaset kurumuna, belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına kalıyor. Bu kurum ve kuruluşlar, engellilerin önündeki engelleri ne kadar kaldırırsa ve engelli kardeşlerimize imkan verirse engelli kardeşlerimiz daha da mutlu olacaktır.

Ey engelsiz kardeşlerim; sen, ben ve hepimiz; unutmamak gerekir ki, engelli kardeşlerimiz bizden sadece pencerelerinin ardında koca bir yürek saklayarak fark edilmeyi bekliyor ve bunun yanında kendilerine acınmaması gerektiğini düşünüyor. Ve bir de toplum olarak onların önündeki engelleri kaldırmamızı…

Bütün engelli kardeşlerimin bugünü gönüllerince geçirmeleri dileklerimle…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir