3. International ALEV Short Film Festival

“Kısa film daha kısa zamanda, daha özgür olmak bana göre. Kısa bir süre sonsuz bir özgürlük.” diyor Çağan Irmak kısa filmi anlatmak için. Büyüklü küçüklü yönetmenlerin birçoğu farklı bir tanımlama yapıyor kısa film için… Edebiyatın içinde şiirin yeri neyse ve nasıl tanımlanmakta güçlük çekiyorsa böyle bir şey olsa gerek sinema sanatının içinde kısa film. Her yapımcı her yönetmen her sinema okuru farklı bir tanımlama yapma gereği duyuyor.

Benim için kısa film Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini bulduğundaki durumunu anlatan Evreka anıdır. Sonsuz bir düşünce evreninde “ben” düşüncesinin “biz”e dönüşebildiği kısa bir anlatıdır bana göre…
Her geçen yıl daha nitelikli kısa filmler çekiliyor ülkemizde. Filmlerin birçoğu da genç yönetmenlerin imzasını taşıyor. Lise yıllarında sinema sanatıyla tanışan bu genç yetenekler belki de bizim ülkemizin “Tarkovski”leri “Eisenstein”leri “Kieślowski”leri “Angelopoulos”ları olacak ileriki yaşlarında. Kim buna hayır diyebilir?

Kısa film konusunda bir şeyler yapmak için emek harcayanların başarılarını görebilmek için mutlaka ulusal ya da uluslar arası boyutlarda festivallerde, yarışmalarda yer almaları gerekir. Yarışmalar ve festivaller bir yandan kısa filme gönül vermiş yönetmenlerin tanınmasını sağlarken diğer yandan da onların kendilerine olan güvenlerini destekleyecek bir dayanaktır.

ALEV festival
Avusturya Liseliler Vakfı, Özel ALEV Lisesi’nin düzenlemiş olduğu “3. Uluslararası ALEV Kısa Film Festivali” genç yeteneklerin kendilerini deneyebilecekleri önemli fırsat. Kurmaca, belgesel ve animasyon dalında kısa filmlerin katılabileceği yarışma için son tarih 25 Nisan 2014.

Yarışmanın detayları hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://www.alevkisafilm.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir