33. İstanbul Kitap Fuarı

istanbul kitap fuarı

Bir okur olarak kitap fuarları hep heyecanlandırmıştır beni. Her fuara gidemesem de oranın ruhunu hissetmek beni başka diyarlara götürür. Özgürleşmek -okumak özgürleşmektir bence- için insanlar belki de bulundukları yerden bin bir meşakkate katlanarak fuarlara akın ediyor. Bu, ancak gönülden sevmeyle ve insanların özgürleşme arzularıyla açıklanabilir.

Fuarlar özgürleşmek isteyen insanların onlara özgürlüğü veren insanlarla yani okurla yazarın buluşabildiği ender ortamlardan birisidir. Bu ortamı iyi değerlendirmek hem okuyucu hem de yazar için önde gelen bir önem arz eder. Fuarların temelinde her ne kadar niceliksel özellikler yer alsa da biz fuarların niteliksel özelliklerini ortaya çıkarmalıyız.

Yarın İstanbul Kitap Fuarı’nın ilk günü. Bu yıl 33. düzenlenecek İstanbul Kitap Fuarı’nın teması Türk sinemasının yüzüncü yılı münasebetiyle “Sinemamızın 100 Yılı” olacak. Atilla Dorsay’ın onur yazarı olduğu fuarda sinemamızın 100 yıllık serüveni ile ilgili söyleşiler, sergiler, müzik dinletileri, paneller olacak. Toplam 270 etkinliğin olacağı İstanbul Kitap Fuarı’nın 50 etkinliği sinema teması üzerine yapılacak. Sadece bu etkinlikler bile fuarların niteliksel yönü için bize önemli ipuçları vermektedir.

Ne güzel demiş büyük usta Nazım “Macar Toprağı” şiirinde:

“Ama bilirim

Gün olacak bilirim

Senden bize, bizden sana, misafir gidilecek

Bir bahçeden bir bahçeye geçer gibi”

Büyük usta Nazım’ın “Bir bahçeden bir bahçeye geçer gibi” düşüncesinden hareketle bu sene İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu ülkesi Macaristan olacak. Bu bağlamda Modern Macar Edebiyatının usta kalemleri Péter Esterházy, László Darvas, Dóra Csányi, Katalin Szegedi, Péter Zilahy, Tóth Krisztina, Spiró György, Mihály Hoppál, Timur Davletov, Fodor Pál, Dávid Géza ve Zsofia Mautner fuarda Türk okurlarıyla buluşacak. Macar kültürüne tanıklık etmek isteyen kitapseverler bu fuarı kaçırmamalı.

Ayrıca birbirinden değerli yazarlarımızın imza günleri ile dolu olan fuar, bu anlamda da okuyucu için ilgi odağı oluyor. Değerli yazarlarımızın yanında dünya edebiyatının da önemli yazarları fuarımıza konuk olacak. İstanbul Kitap Fuarı için gerilim romanlarının kraliçesi Tess Geristsen ve yine gerilim romanlarının çok satan yazarı Gleen Meade ile birlikte 40 yabancı yazarın ülkemize gelmesi, fuarın epey ilgi çekeceğini şimdiden bizlere gösteriyor.

İstanbul Kitap Fuarı’nın önemsediğim bir yönü de Çocuk Edebiyatı’na yönelik 57 etkinliğin düzenlenecek olması. Bu etkinlikler kapsamında birbirinden güzel söyleşiler, okuma ve atölye çalışmaları olacak. Çocuklarımız için edebiyata ilgiyi ya da farkındalığı artırmada bu çalışmaların etkili olduğunu düşünüyorum.

Öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere girişin ücretsiz olduğu fuar; hafta içi 10.00 ile 19.00, hafta sonu ise 10.00 ile 20.00 arasında açık olacak. Diğer katılımcılar için girişin 5 lira olduğu fuar 8 – 16 Kasım arasında siz kitap dostlarını beklemekte.

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir