4. Sınıflar İçin Kitap Listesi I

Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır, derken Gorki kitabın bir insan için ne kadar önemli olduğunu üstüne basa basa vurgular. Kitap sevgisinin kazanılmasının çoğunlukla küçük yaşlarda başladığı hemen hemen herkesçe bilinir. Son yıllarda önem kazanmaya başlayansa çocuklar için doğru ve onların yaşlarına uygun kitapları seçebilmektir. Özellikle son yıllarda yaşanan çocuk kitapları patlaması niceliksel olarak dikkate değer olsa da aynı durum nitelik olarak çok da söz konusu değildir. Bu bağlamda ailelere çocukları için doğru kitapları seçmek oldukça zor olmaktadır. Bu zorluğu göz önünde bulundurarak “çocuğa görelik” ilkesinden hareketle hazırladığım “4. sınıf düzeyi için” kitap seçkisini paylaşmak istiyorum. Unutulmamalıdır ki bu seçki kişisel okumalardan ve deneyimlerden yola çıkılarak yukarıdaki “çocuğa görelik” ilkesinin de dışına çıkılmayarak oluşturulmuştur.

Daha önceden hazırlamış olduğum seçkiler için linklere tıklayabilirsiniz.

5. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi

6. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi

7. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi

1. Çınar Ağacındaki Gizli Geçit, Miyase Sertbarut

Çınar Ağacındaki Gizli Geçit, Miyase SertbarutDikkat ! Bu kitapta serüvenler dünyasında dolaşan dört kafadarla tanışacaksınız.Onlar da sizin gib meraklı. Soru sormayı, araştırmayı çok seviyorlar.
Suna, Tuna, Şula, Yula’nın köyü pek güzel.Bir zamanlar,herkesin mutluluk içinde yaşadığı bu köy şimdi kimsesiz ve evsiz kalmış.İnsanlar niçin çekip gitmişler uzaklara ? Bilge Çınar, hooop diye açacak onlara gizli geçidin kapılarını, nasıl da şaşıracaklar…
Dağların Ötesinde ne var ?
Mutsuz çocuklar ülkesinde yaşayanlara kim gülücük dağıtabilir ?
Sahi, siz soruların yanıtını nerede arıyorsunuz sevgili çocuklar ?
Haydi, girin masal kapısından içeri, olun çözümün bir parçası …

2. Define Adası, Robert Louis Stevenson

Define Adası, Robert Louis StevensonDefine Adası herkesin çocukken en az bir kez okuduğu heyecan dolu, sürükleyici bir roman olarak bilinir. Ortaya çıkış serüveni de bir hayli ilginçtir. Kitap, İskoçyalı yazar Robert Louis Stevensona, üvey oğlu tarafından bir harita, bir define, terk edilmiş bir gemi ve içerisinde kadın olmayan bir hikâye şeklinde verilen sipariş üzerine kaleme alınmıştır. 1881-1882 yılları arasında bir çocuk dergisinde dizi halinde yayımlanan Define Adası, 1883 yılında tek bir kitap halinde piyasaya sunularak Stevensona ilk büyük edebi başarısını kazandırmıştır. Edebiyatta korsan ve kayıp define temalarının kullanılmasına öncülük eden Define Adası, “x” işaretli haritalar, tek gözü kör ve siyah bantlı korsanlar, tek kolu kancalı kaptanlar gibi, korsanlara özgü pek çok kavram ve klişenin, gerçekmişçesine algımıza yerleşmesini sağlamıştır.

Günlerini babasına ait Amiral Benbow Hanı`nda çalışarak geçiren küçük Jim Hawkinsin hayatı, yaşlı ve aksi eski bir korsanın hanlarında oda tutmasıyla değişmeye başlar. Adı Bill olan bu yaşlı denizcinin sırlarla dolu bir geçmişi ve korkarak gizlendiği tek bacaklı bir denizci vardır. Odasındaki sandıkta, kese kese para ve adını duyan herkesin ürperdiği Kaptan Flinte ait bir de hazine haritası saklayan Billin ani ölümünün ardından işler bir anda kızışır. Kilitli sandığı açmayı başaran Jim define konusunu, ölmeden önce babasının doktorluğunu da yapan çok güvendiği Doktor Liveseye anlatır. Define bulma fikrinin cazibesine kapılan doktor, yakın arkadaşı Şövalye Trelawneyi, geçmişi gizemli Uzun John Silver adındaki bir denizciyi ve bir grup mürettebatı da yanına katarak Billle beraber Hispaniola adındaki bir gemi ile haritadaki Define Adasına doğru macera dolu bir yolculuğa koyulur.

Peki, herkesin dost görünerek yola çıktığı bu serüvende kim dost kim düşmandır?.. Yoksa Uzun John Silver, Billin endişeyle yolunu gözlediği tek bacaklı denizci midir? Sahte gülüşlerin ardında gizlenen entrika dolu düşünüceler ne zaman su yüzüne çıkacaktır? Hispaniolada ipler ne zaman kopacak ve on dokuz isyancıya karşı yedi cesur adam nasıl savaşacaktır? Korsan Flintin altı adamıyla adaya gizlediği hazineyi kim ele geçirecektir?.. Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası kalp çarpıntılarıyla okuyacağınız Define Adasında! Küçük cesur miço Jim Hawkinsin Amiral Benbow Hanı`nda başlayan ve lanetli bir adada kanlı ama mutlu bir sonla biten macerasını, bir kez de David Chauvelin çizgi roman uyarlamasından okuyun!

3. Şeytanın Altınları, Ülkü Tamer

Şeytanın Altınları, Ülkü Tamer“Şeytanın Altınları”nda yedi masal-şiir bulacaksınız. Masalları “Grimm Kardeşler” yazdı, şiirleri ben yazdım. Bunu yaparken masallara bağlı kalmadım. Konularını aldım, o konuları yeniden işledim. İki sayfalık bir masal, sekiz on sayfalık bir şiir oluverdi. Sevecek misiniz, bilmiyorum. Amacım, sizlere birşeyler iletmek olduğu kadar, Grimm Kardeşler´e yüzyıllar sonra gönülden bir teşekkür göndermekti.

4. Patenli Kız, Zeynep Cemali

Zeynep Cemali’den, farklı nesilleri bir araya getiren, anılarla örülmüş sıcacık bir roman!

Patenli Kız, Zeynep Cemaliİşitme engelli Şerare, o yaz tatilini İstanbul yakınlarındaki bir köyde yaşayan akrabalarının yanında geçirir. Babasının armağan ettiği rollerskate’leri ayağından hiç çıkarmadığı için köydekilerin “Patenli Kız” adını taktığı Şerare tatil ödevi için köyün yaşlı sakinlerinin çocukluk anılarını derler. Şerare, yaz tatilinin sonunda yalnızca ödevini tamamlamakla kalmaz, yeni tanıdığı bu insanlarda çok farklı izler de bırakır…
Ülkemizin en çok okunan çocuk kitabı yazarlarından, öyküleri kadar romanlarıyla da çocukların gönlünde sarsılmaz bir yere sahip olan Zeynep Cemali, sıcacık öykülerle boyutlandırdığı romanında büyük kentle köy yaşamını, çocuklukla yaşlılığı başarıyla bir araya getirirken, işitme engelli bir gencin yaşamına da gerçekçi bir açıdan yaklaşıyor. Okullar tarafından özellikle tercih edilen kitabı öğrenciler büyük bir beğeniyle okuyor.

5. Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel’in İnanılmaz Serüvenleri, Aşkın Güngör

Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel’in İnanılmaz Serüvenleri, Aşkın GüngörGizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel, okura ‘mevhaba’ dediği ilk kitap olan Sözcük Korsanı’nda, İstanbul’un bir kısmını etkisi altına alan konuşamama sorununu çözmeye çalışıyor. Bu olayda yardımcıları Büyük İlköğretim Okulu’nun beş afacan öğrencisi. Bol Bel olayı çözerken hayal gücüyle yapılmış gizemli nesneleri de kullanıyor. Hem de okura kahkaha attırarak yapıyor bunu.

6. İki Yıl Okul Tatili, Jules Verne

İki Yıl Okul Tatili, Jules VerneErtesi sabah, limandan ayrılacak olan Sloughi yatının güvertesinde, yaşları 8 ile 14 arasında değişen ve yanlarında tek bir yetişkin dahi bulunmayan on beş çocuk vardır. Mürettebat son içkilerini yudumlamak için karaya çıktığında halatlar esrarengiz bir şekilde kopar ve Chairman yatılı okulunun öğrencisi olan bu çocuklar açık denize doğru sürüklenirler. Şiddetli fırtınanın etkisiyle Pasifik’in sularında kaybolan Sloughi’nin, ıssız bir adanın kör kayalıklarına vurup parçalanmasıyla çocuklar için uzun ve belirsiz tatil günleri başlar. Yanlarında cesaretlerinden başka bir şeyleri olmayan bu çocuklar, avlanmayı, tuzaklar hazırlamayı, hayvanları ehlileştirmeyi, barınak hazırlamayı öğrenmek zorundadırlar. Bir yandan da adanın açıklarından geçecek bir geminin umuduyla yaşamaya başlarlar. Ancak bu zorlu süreç, kişilik çatışmalarını ve gruplaşmaları da beraberinde getirerek, küçük koloninin bölünmesine neden olacaktır. Ta ki eli kanlı bir haydut çetesinin kayığı kumsala vurana dek… Issız adadaki zorunlu tatilleri, sadece hayatta kalabilmek için birbirlerine tutunmak zorunda olduklarını öğreten bir sınav süreci değildir artık, tehlikelerle de mücadele etmek zorundadırlar.

7. 35 Kilo Tembel Teneke, Anna Gavalda

Çağdaş Fransız edebiyatının güçlü kalemi Anna Gavalda çocuklar için yazdı!

35 Kilo Tembel Teneke, Anna GavaldaGünümüz Fransız edebiyatının en sevilen yazarlarından, romanlarının bazıları bugün sinemaya da uyarlanmış Anna Gavalda’dan, çocuklar için olduğu kadar anne babalar ve eğitimciler için de etkileyici bir roman. Okurları “Okulda başarısız olmanın tek nedeni tembellik midir?” ya da “Devamlı düşük notlar almak bir çocuğu ‘umutsuz vaka’ durumuna düşürür mü?” gibi sorular üzerinde düşünmeye davet eden roman, eğitim sistemi ve farklılıkları sıcacık bir öyküden yola çıkarak tartışıyor. Çocukların bir solukta okuyacağı bir kitap.
“Okul hayatımı mahvediyor!” diye düşünen Grégoire 13 yaşında ve hâlâ altıncı sınıf öğrencisidir. Beden eğitimi dersinde bile berbattır. Ama el işlerinde, hele marangozlukta çok beceriklidir ve ilginç icatlar yapmaktadır. Sevgili dedesinin küçük atölyesinde zaman geçirmek, mobilya yaparken ona yardım etmek en sevdiği şeydir. Ama Grégorie, sevdiği şeylerle uğraşabilmek için de, belirli bir düzeye dek eğitimini sürdürmek zorundadır. “Tembel Teneke” Grégoire sonunda bu duruma ilginç bir çözüm bulur. O, herkesin gittiği türden değil, daha farklı bir okula gitmelidir. Artık ne okul ondan, ne de o, okuldan nefret edecektir…

8. Ben Mustafa Kemal, Aydoğan Yavaşlı

Ben Mustafa Kemal, Aydoğan YavaşlıUlusal Kurtuluş Savaşı yıllarını konu edinen bu kitapta Mustafa Kemal kendisini ve mücadele arkadaşlarını anlatıyor: Çocukluğunu, gençliğini, arkadaşlarını, mücadelesini ve en önemlisi, mücadelesine temel olan düşünceyi açıklıyor. İşgale uğrayan vatan topraklarında, askeri başarıların yanı sıra sosyal yaşamda da hangi koşullarda neyi nasıl yaptığını bize duru ve yalın bir dille roman tadında aktarıyor. BEN MUSTAFA KEMAL’i diğer bütün kitaplardan ayıran, en başta bu özelliğidir. Öte yandan, T.C. Kültür Bakanlığı Çocuk Romanı Ödülü’nü de alan bu kitap aslında gerçek ödülünü yarının aydınlık yüzlü genç okurlarından almış ve kısa zamanda baskı üzerine baskı yapmıştır.

9. Robinson Crusoe, Daniel Defoe

Robinson Crusoe, Daniel DefoeKitap, İngiltere’de yaşayan orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Kreutzner’in dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları anlatır. Bu yolculuklar sırasında, seyahat ettiği gemi batınca ıssız bir adada 28 yıl tek başına yaşamak zorunda kalır. Sonradan eklenen ve Robinson Crusoe’nun Yeni Serüvenleri adı verilen ikinci kitapta, Robinson döner. Burada bir süre kaldıktan sonra yine denize açılır. Madagaskar’dan, Çin’e Rusya’ya geçerek İngiltere’ye döner. Bu yolculuklarda ticaret yapar ve kendi kültürünü bu ülkelerinkiyle karşılaştırır. Kitapta dürüstlük, cesaret, özveri, yaratıcılık, dayanışma ve serüven duygusu gibi kavramlar işlenmekte. Akşit Göktürk’ün titiz çevirisiyle tam metin ve tek cilt halinde yayımlanan Robinson Crusoe’ nun yeni baskısı, Grandville’in illüstrasyonları ve özenli bir baskıyla sunuluyor.

10. Ekmek Elden Süt Memeden, Yusuf Atılgan

Ekmek Elden Süt Memeden, Yusuf AtılganOna göre, sahte değerlerin yaygın olduğu bir toplumda gülünç olmayan tek şey sevgiydi.
Ekmek Elden Süt Memeden öykü kitabı için Yusuf Atılgan şunları söylüyor: “1970 yılı güzünde yazılmış bu iki masal, çocukları olduğu kadar, büyükleri de ilgilendirir sanırım. İkisinde de ninemin anlattığı masalların öğelerinden yararlandım.”

11. Sıradışı Canlılar, Michael Hearts

İşte karşınızdan birbirinden tuhaf görünümlere ve özelliklere sahip 50 sıradışı canlı!

Sıradışı Canlılar, Michael HeartsHangi hayvan hem Everest Dağının tepesinde, hem denizin 3000 metre altında, hem de arka bahçenizde yaşar? Hangi hayvanın kakası küp şeklindedir? Hangi hayvan dev bir yengeç kılığına girebilir? Meraklı okuyucuları, amatör zoologları ve komik görünüşlü hayvanlara gülen herkesi işte bu büyüleyici bilgiler ve daha pek çoğu bekliyor.
Gözalıcı bir tasarım ile hazırlanan kitapta memelilerden tekhücrelilere kadar her hayvan türünden, size “vay canına” dedirtecek canlılar tanıtılıyor. Her bir hayvanın yaşam alanı ve büyüklüğü gibi ansiklopedik bilgiler, Michael Hearst’ün esprili diliyle birleşiyor ve kitap, yediden yetmişe tüm okurlar için keyifli bir okuma haline geliyor.

Bu sıradışı canlıların, hayali yaratıklar değil de gerçek hayvanlar olduğuna inanamayacaksınız!

12. Nim’in Adası, Wendy Orr

Nim’in Adası, Wendy OrrSürükleyici hikayesi ve ilginç tesadüfleriyle okurları memnun edecek bir yolculuk. Çizimleri ise hikayenin canlılığına ve sıcaklığını yansıtıyor.
Los Angeles Public Library
Nim’in Adası:
Çocuklar okuyup eğlenirken, öğretmenler bu romanın coğrafi ve bilimsel yanlarından faydalanabilirler.
School Library Journal

13. Kaptan Grant’ın Çocukları, Jules Verne

Lord Glenarvan ve Leydi Helena, birbirlerini severek evlenir ve hayatlarının akışını ciddi anlamda değiştirecek bir balayına yelken açarlar. Balayı sırasında avladıkları bir köpek balığının karnından içinde mesaj bulunan bir şişe çıkar. Zar zor okuyabildikleri bu mesajda, Kaptan Grant, gemisinin battığını ve bir arkadaşıyla birlikte kurtulduklarını, ancak yerlilerin eline düşme tehlikesiyle yüz yüze olduklarını yazmıştır.

Kaptan Grant’ın Çocukları, Jules VerneKaptan Grant’ın yakınlarını bulma çabasına giren Lord Glenarvan, Kaptan’ın geride bıraktığı oğlu ve kızını tanıyınca tüm imkânlarını zorlamaya ve çocukların babasını bulmaya karar verir.
Lord Glenarvan ve Leydi Helena, çocuklar ve bu yolculukta onlara yardımcı olacak adamlarını da yanlarına alarak nerede olduğunu bile bilmedikleri Kaptan Grant’ı kurtarmak için muhteşem bir maceraya atılırlar.
Jules Verne’in (1828-1905) en sevilen romanlarından olan Kaptan Grant’ın Çocukları, 1868 yılında yayınlandığından bu yana birçok dile çevrildi ve sinemaya da uyarlandı.

14. Troya Masalı, Azra Erhat

Anadolu topraklarında yaşanmış, dünya tarihinin en ünlü savaşını arkeolog, çeviri ustası Azra Erhat çocuklar için anlattı!

Troya Masalı, Azra ErhatEski Anadolu uygarlıklarının izini süren “mavi yolculuk”ları başlatanlardan, hümanist anlayışın ülkemizde yaygınlaşmasına öncülük etmiş arkeolog, filolog ve düşünür Azra Erhat, çocuklara Çanakkale yöresinin söylencelerini anlatıyor. Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği Köprü Kitaplar dizisinin altıncı kitabı Troya hakkındaki söylenceleri yalın bir dille aktarıyor. Ülkemizi tanıma, tarihimize sahip çıkma ve saygı duyma bilincinin gelişmesine yardımcı olacak bir kaynak niteliğindeki kitabın girişinde, Çanakkale Boğazı’nın söylenceleri ve Troya’nın bulunuşu; sonrasında, ünlü Paris ve Helene söylencesiyle başlayan destan bölümü yer alıyor. Kitap, 2000 yılında kaybettiğimiz usta karikatürcümüz Ferruh Doğan’ın özgün desenleriyle bezeli.

Ünlü Anadolulu tarihçi ve ozan Homeros’un İlyada destanında on yıl sürdüğü anlatılan Troya Savaşı filmlere konu olmuş, hakkında pek çok kitap yazılmıştır. Azra Erhat’ın, Homeros’un ünlü İlyada ve Odysseia destanlarının ozan A. Kadir’le birlikte yaptığı şiirsel çevirisi de, Yunan ve Roma mitolojilerini açıklayan Mitoloji Sözlüğü (1972) de alanlarında hâlâ en yetkin kaynaklar sayılmaktadır. İlk kez 1981’de yayımlanan Troya Masalı, Erhat’ın çocuklara Anadolu destanlarını sevdirme çabasının ürünü.

15. Yıl 2095, Jon Scieszka

Yıl 2095, Jon Scieszka

“100 yıl sonra dünya nasıl olacak?”

“Gelecekte nasıl bir dünya hayal ediyorsun?”

“100 yıl sonraki dünya daha mı yaşanılır bir dünya olur?”

Sorular, sorular… Gelecek ile ilgili sorular biz büyüklerin kafasını hep kurcalamıştır. Ya küçükler? Çocuklarımızın da gelecek ile ilgili düşünmesini hepimiz isteriz sanırım. İşte, çocuklarımızı gelecekle ilgili düşündürebilecek bir kitap “Yıl 2095″.

Eski bir ilkokul öğretmeni olan Jon Scieskza’nın bu kitabı aslında “Zamanda Gezinen Üç Kafadar” dizisinin dördüncü kitabı. 1995 yılında yazılmış “Yıl 2095″. 100 yıl sonra dünyanın nasıl bir yer olacağını düşündürüyor çocuklara. Yazının devamını okumak için tıklayın.

16. Kontrol Z, Andrew Norris

Hangimiz, işler yolunda gitmediğinde yardıma ihtiyaç duymayız ki?

Kontrol Z, Andrew NorrisAlex, aile dostları John Amca’sından Noel hediyesi olarak bir çift tavşan kapanı ve Kendi Patlamanı Kendin Yarat setleri gibi sıra dışı hediyeler almaya alışıktı. Ancak bu yılki hediye, gerçekten bambaşkaydı. John Amca, Alex’e, Kontrol-Z tuşlarına basınca zamanı geriye alan bir dizüstü bilgisayar hediye etti! Tabii ki Alex ve en yakın arkadaşı Callum, bu harika hediyeden faydalanacaklardı!
Bir düşünün: Zamanı geriye alabilseniz, neler neler yapardınız!
Ama sonra, işler çığırından çıktı ve…
Kontrol-Z, teknolojik gelişmelerin gündelik yaşamda yaratabileceği değişiklikleri, hata yapmanın ve doğruları seçebilmenin önemini, hayal gücünün olanaklarını düşündüren, şaşırtıcı ve eğlenceli bir roman.

17. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne

Dünyanın dört bir yanındaki denizlerden tuhaf haberler geliyor… Anlatılanlara bakılırsa; kimsenin gerçekte ne olduğunu bilmediği bir deniz canavarı, dünya denizlerinde dehşet salmış durumda. Akıl sır ermez bir hızla hareket ederek dünyanın bir o ucunda bir bu ucunda görülüyor, ışıklar saçarak yüzeye çıktığında ise koca gemileri tek bir darbeyle hiç zorlanmadan denizin karanlık ve soğuk sularına gömüyor.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules VerneBu duruma bir son verilmesi gerektiğini düşünenler çoğunlukta. Gizemli canavarı avlamak için bir savaş gemisi görevlendiriliyor ve deniz araştırmacısı Profesör Aronnax ile ünlü zıpkıncı Ned Land’ın da dâhil olduğu donanımlı bir ekip denize açılıyor. Acaba bu görevde başarılı olup dünya denizlerini cehenneme çeviren bu canavarın ardındaki gizem perdesini aralamayı başarabilecekler mi?
Jules Verne’in (1828-1905) en çok bilinen romanlarından biri olan Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, yayımlandığı 1870 yılından bu yana en çok okunan kitaplar arasında yer almayı sürdürmüş, birçok dile tercüme edilmesinin yanı sıra pek çok kez sinema ve televizyona da uyarlanmıştır.

18. Cyrano De Bergerac, Stefano Benni

Ne zafer peşindeyim ne de servet,
Aradığım bir yol, beni Ay’a götürecek.

Cyrano De Bergerac, Stefano BenniCyrano De Bergerac haksızlığa boyun eğmeyen, güçlünün karşısında dimdik durabilen, onurlu bir silahşör. Ama aynı zamanda fizikçi, filozof ve şair kendisi. Kılıcını kullanmadan, sadece cümleleriyle gülünç duruma düşürebilir düşmanlarını. Bir tek kusuru vardır, dillere destan büyüklükteki burnu. Bu hiçbir şeyden korkmayan adam, sırf çirkin olduğunu düşündüğü için bir türlü cesaret edemez büyük aşkı Roxanne’e duygularını açmaya. Pek çok kişi gibi o da dış görünüşü yüzünden sevilemeyeceğini düşünmektedir. Zekası ve sevimliliği yüzünden sevilebileceğini ise aklına bile getirmez.

19. Kayıp Kitaplıktaki İskelet, Mavisel Yener – Aytül Akal

itabın başkahramanı Ceylan, iki yazardan da izler taşıyan, ne istediğini bilen, kararlı bir kız olarak çıkıyor karşımıza. Ceylan; Aytül Akal kadar hayat dolu, renkli; Mavisel Yener kadar da olgun ve duygu yüklü bir kız aslında. Her iki yazarın tek bir karakterde buluştuğu Ceylan, Efes antik kentinde ailesiyle birlikte yaşayan sevimli bir kız çocuğu olarak karşılıyor okurlarını. Başına buyruk olmaktan hoşlanan, hayvan dostu, yer yer asi, cesur bir kız…

Kayıp Kitaplıktaki İskelet“Kayıp Kitaplıktaki İskelet”, Efes antik kentinde bulunan dünyaca ünlü tarihi Selsus Kütüphanesi’nde başlayan bir serüvenin ilk macerası. Kitabın bir seri olup olmayacağı tam olarak belirtilmiş olmasa da sonuna doğru bu ihtimalin yüksek olduğunu anlamak hiç de güç değil. Bu sebeple, çocukları, Ceylan, Ali ve hayvan dostları ile daha nice maceralar bekliyor olabilir.
Özgürlüğüne düşkün Ceylan, küçük kedisi Efes, yaşlı kaplumbağa Kapkap, yardımsever köpek Çelimsiz ve Ceylan.ın hoşlandığı çocuk Ali çevresinde şekillenen sürükleyici bu roman, olay örgüsünün ara satırlarına tarihsel bilgiler de eklemeyi ihmal etmemiş. Olayların tarihi Selsus Kütüphanesi.nde geçiyor olması, iki yazarın da dikkatleri bu antik kalıntıya çekmek istiyor olmalarından kaynaklanan bir seçim. Böylece, Anadolu tarihinde son derece önemli bir işlevi bulunan Selsus Kütüphanesi.nin anıtsal değeri, bu kitap aracılığıyla bir kez daha vurgulanmış oluyor.

“Kayıp Kitaplıktaki İskelet”, çok yönlü bir keşif öyküsü aslında: Ceylan.ın Ali.ye karşı filizlenmeye başlayan duyguları, Efes.in aniden ortadan kayboluşu, yüzyıllık bir kaplumbağanın tarihten günümüze taşıdığı gizemli sırlar, yazılı tabletler ve bir anahtar…

Tarih, gizem, merak, macera ve heyecan dolu bir serüvene hazır olun! Ceylan, Ali, Efes, Kapkap ve Çelimsiz sizi Selsus Kütüphanesi.ne doğru sırlarla dolu bir yolculuğa davet ediyor!..

20. Arılar Ordusu, Bekir Yıldız

Arılar Ordusu, Bekir YıldızBekir Yıldız’ın yazmış olduğu “Arılar Ordusu” kitabı, yazarın büyüklerinden küçükken dinlediği Hükümdar Nemrud efsanesine dayanıyor. Bekir Yıldız, büyüklerinden dinlediği bu efsaneyi kendi fikir süzgecinden geçirerek sıcak, yalın ve şairane bir dille küçük okurlarına armağan etmiş bu kitabıyla. Hepimizin bildiği Nemrud’u çocukların da bilmesini istemiş, bunu yaparken de çocuklara muhteşem öğütler vermiş yazar. Bu öğütleri verirken küçük okuyucularını düşünmüş ve hiç sıkmamış onları.

Dördüncü ve beşinci sınıf… Yazının devamını okumak için tıklayın.

  Kitap listesinin devamı için tıklayınız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 3 tane yorum yapılmış.

  1. 15 Şubat 2015

    […] 4. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi 1 4. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi 2 5. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi […]

  2. 15 Şubat 2015

    […] Daha önceden düzenlemiş olduğum “4. Sınıflar İçin Okuma Listesi I”in devamı olan bu yazı kitap seçimi konusunda aile ve öğretmenlere örnek olacaktır. Yazının öncesi için tıklayınız. […]

  3. 07 Aralık 2015

    […] anlamda daha önce 4. sınıflar, 5. sınıflar, 6. sınıflar ve 7. sınıflar için kitap listelerini değerli arkadaşım Engin […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir