47 Ronin

Onurlu bir yaşamı kendine düstur edinmiş bir halkın anlatısı 47 Ronin. Dünyanın en onurlu insanları arasında olan Japon halkının –Hakkında yolsuzluk iddiasında bulunulan bakanların istifa ettiği ya da harakiri yaptığı bir halktan bahsediyoruz.- tarihine vurgu yapan film konusunu gerçek hayattan alıyor.

47 Ronin

Yaklaşık iki saat düren filmin yönetmenliğini Carl Erik Rinsch yapıyor. Filmde Kai rolünü Keanu Reeves üstleniyor. Matrix serisinin ünlü oyuncusunun filmde canlandırdığı birkaç sahne akla Matrix filmini getiriyor. Keanu Reeves’e; Hiroyuki Sanada, Kô Shibasaki, Tadanobu Asano, Min Tanaka, Rinko Kikuchi, Cary-Hiroyuki Tagawa ve Yorick Van Wageningen gibi usta oyuncular eşlik ediyor.

Kai (Keanu Reeves) istenmeyen bir ilişki sonucu doğmuş Avrupalı bir baba ve Japon bir annenin çocuğudur. Anne bu melezi büyütmek istemez ve ormana bırakarak ölüme terk eder. Kai ormanda yaşamla ilişkisini kesmiş, kendini dış dünyadan soyutlamış tek amacı öldürmek olan bir tarikat tarafından bulunur ve eğitilir. Kai biraz büyüdükten sonra tek amacının öldürmek olamayacağını düşünerek bu tarikattan kaçar ve Ako derebeyinin himayesinde samurayların hor bakışları altında yaşamaya devam eder. Ako derebeyinin kızı Mika’ya aşık olur. Ako derebeyinin Kira tarafından düzenbazca bir oyuna getirilmesi sonucu harakiri yapmak zorunda kalması sonucu efendilerinin intikamını almak ve Kira ile evlenmek zorunda bırakılan Mika’yı kurtarmak için giriştikleri maceraları anlatıyor film.

Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan 47 Ronin’in mezarları her 14 aralıkta Japonlar tarafından ziyaret edilmektedir. Ronin sözcük anlamı itibarıyla efendisi olmayan samuraylara verilen isimdir.
Filme dair birkaç söz söylemek gerekirse ilk eleştirilmesi gereken şey filmde Japonca yerine İngilizce konuşuluyor olması. Dil seçiminin dışında filmde yer verilen mistik unsurlar tam olarak işlenememiş, bu nedenle fantastik film sevdalılarını ister istemez hayal kırıklığı içinde bırakıyor.

Filmin beni en etkileyici yanı Japon halkının onuruna ne kadar önem verdiğini göstermesi oldu. Konu olarak ayrımcılık, ötekileştirme gibi kavramları oldukça başarıla işleyen 47 Ronin, gerek oyunculuk gerekse yaratıcılık adına oldukça vasat olmuş. Yine de adamların şerefleri için yaptıklarını görmek, ülkemizde ne kadar da çok onursuz varmış demek için bile izlenebilecek bir film.

Filmin fragmanını izledikten sonra, bu filmi görmeliyim, diyebilirsiniz ancak unutmayın bu reklam. Beklentinizi çok yüksek tutmayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir