5. Sınıflar için Kitap Tavsiyesi

Çocuk edebiyatı ürünlerinin temel amacı, (…) çocuklara duyarlılık kazandırmak, onların güzele yönelik duygularını geliştirmek, (…) düşünce evrenini genişletmek, onlara insan ve yaşam gerçeğine ilişkin sanatçı duyarlılığı ile kurgulanmış ipuçları sunmak, anadilinin kullanım olanaklarını sezdirmek ve onları yazılı kültürle sürekli etkileşim kurulabilen bireyler kılabilmektir. (Sedat Sever, 2003)

Çocuk edebiyatı ürünlerinin niceliksel yoğunluğunun içinde sıkışan anne babalara, çocuk edebiyatının temel amaçlarına da uygun olan bazı kitaplar önermek istiyorum. Önerdiğim kitaplar daha çok 5. sınıf düzeyine uygun olmakla birlikte, çocuğun okuma alışkanlığı ve kazanmış olduğu yaşam deneyimine göre, kitabın etkisi çocuktan çocuğa fark edecektir. Bu normal ve olması gereken bir durumdur.

Ülkemizde okuma oranı dikkate alındığında çocuklara doğru kitabı doğru yaş seviyesinde sunmanın ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçektir.

“Biz dünyayı çocuklarımızdan ödünç aldık.” Kızılderili Atasözü

1. Masal Masal İçinde, Ahmet Ümit

Masal Masal İçinde, Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’i iyi takip eden okurları onun sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yazdığını bilirler. İki kitap yazmıştır o çocuklar için: Olmayan Ülke ve Masal Masal İçinde. Daha çok polisiye türünde romanlar yazan bir yazarın masal türünde kitaplar yazması bazı okurlar için tuhaf gelebilir ama bakın Ahmet Ümit Masal Masal İçinde’nin önsözünde masal yazmasını nasıl anlatıyor. Yazının devamını okumak için tıklayın.

2. Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları, Ahmet Ünver

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları, Ahmet Ünver

 

 

 

 

 

 

3. Işık Ülkesi Likya, Hasan Barışçan

Işık Ülkesi Likya, Hasan Barışçan

 

 

 

 

 

 

4. 25 Yıldan Seçmeler, Can Çocuk Yayınları

25 Yıldan Seçmeler, Can Çocuk Yayınları

 

 

 

 

 

 

 

5. Dominic, William Steig

Dominic, William Steig

 

 

 

 

 

 

6. Çalılar Dünyası, Altay Öktem

Çalılar Dünyası, Altay Öktem

“Günümüzün çocukları hangi tür kitapları okumayı sever?” sorusuna sanırım çoğumuz “İçinde fantastik ögeler barındıran kitapları sever.” diye cevap veririz. Biz büyükler de kitapların içeresinde çocukların bu isteğine uygun olarak fantastik ögelerin olmasını ister, bunun yanında ise çocuklarımızı doğru yönde etkileyecek ve onlara doğru bilgiler kazandıracak kitaplar okumasını isteriz. Bu iki özellik bir araya geldiğinde içimiz rahat eder, gönül rahatlığıyla bu kitabı çocuklarımıza okutabiliriz. İşte “Çalılar Dünyası” kitabı da bu özellikleri içerisinde barındıran bir kitap. 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize gönül rahatlığıyla okutabiliriz bu kitabı. Yazının devamını okumak için tıklayın.

7. Tehlikeye 3 Yolculuk, Aslı Der

tehlikeye 3 yolculuk

İyiyle kötünün savaşı birçok sanat eserine konu olmuştur. Başta edebiyat sonra sinema bu konuyu işlemiştir hep. Aslı Der, “Tehlikeye 3 Yolculuk” kitabında iyi ile kötünün mücadelesini anlatmış. 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin keyifle okuyacağı bu eser; güzel kurgusu ve akıcı dili ile övgüyü hak eden bir eser. Yazının devamını okumak için tıklayın.

 

8. Lollipop, Christine Nöstlinger

Lollipop, Christine Nostlinger

Kitabın arka kapağında yazılan bu bilgiler bize aslında kitabın tüm içeriğini anlatmış. Nöstlinger, Lollipop adında iyi bir karakter çizmiş kanısındayım. Nöstlinger’in çizmiş olduğu bu karakter şimdi 2-3-4. sınıfa giden çocuklar ya da bizim o yaşlardaki halimizdir. Hangi birimiz o yaşlarda elimizdeki herhangi bir nesneyle dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmedik? Ya da hangi birimiz o yaşlarda elimizdeki herhangi bir nesnenin gizli güçleri olduğuna inanmadı? Yazının devamını okumak için tıklayın.

9. Kim Takar Salatalık Kral’ı, Christine Nostlinger

G1

Çocuk edebiyatını çok iyi bilen Nöstlinger, aile içi ilişkileri, iletişimsizliği ve aile içi demokrasiyi bu kitabıyla çok güzel bir şekilde aktarıyor. Selahattin Dilidüzgün’ün çevirmiş olduğu bu kitap 158 sayfadan oluşuyor.
Kitabın özeti okuma zevkini tatmanız için elbette çok yetersiz. Ancak kısacık da olsa size kitap hakkında fikir verebilir. Eğer bu kitabı okumamışsanız Wolfgang’ın yaşamına bir adım atmanız için aciliyetle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Yazının devamını okumak için tıklayın.

10. Montegue Amca’nın Dehşet Hikayeleri, Chris Priestley

Montegue Amca’nın Dehşet Hikayeleri, Chris Priestley

 

 

 

 

 

 

11. Zaman Hırsızı, Clive Barker

Zaman Hırsızı, Clive Barker

 

 

 

 

 

 

12. Hızlı Tosbi, İsmet Bertan

Hızlı Tosbi, İsmet Bertan

 

 

 

 

 

 

13. Kaptan, Balina ve Çocuklar, Joan Aiken

 Kaptan, Balina ve Çocuklar, Joan Aiken

 

 

 

 

 

14. 15 Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne

15 Yaşında Bir Kaptan, Jules Verne

 Jules Verne’in 1878’de yayınlanan bu kitabı çocuklar için iyi bir örnektir. Kendini yetersiz veya beceriksiz hisseden, sürekli sen çocuksun yapamazsın, sözleriyle yıldırılan çocuklara ne kadar güçlü olabileceklerini gösteren bir kitaptır On Beş Yaşında Bir Kaptan. Zor işleri başarmak için mutlaka yetişkin olunması gerekmediğini, sorumluluk alan ve görevini hakkıyla yerine getiren her çocuğun mutlaka başarılı olacağı düşüncesini işleyen yapıt sadece çocuklar için değil büyükler için de bir yol gösterici niteliği taşıyor. Yazının devamını okumak için tıklayın.

15. 80 Günde Devrialem, Jules Verne

80 Günde Devrialem, Jules Verne

Yarısı yırtılmış, sararmış bantlarla tutturulmuş bir dünya haritası vardı evimizde. Ben o haritanın başına geçer elime kardeşimin pergelini alır ve Fogg’un gezdiği yerleri santim santim dolaşırdım. Dolaştığım her santimde Fogg’un serüvenlerinin başkahramanı olarak kendimi görür, kötü adamları pataklar, azgın denizlerde gemisini yöneten bir kaptan olup çıkardım. Küçücük evrenimde kocaman bir dünyaya açılan bir kapıydı benim için 80 Günde Devri Alem. Dünya hakkındaki ilk coğrafi bilgilerimi edinmiştim. Yazının devamını okumak için tıklayın.

16. Şeker Portakalı, J. Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, J. Mauro de Vasconcelos

 

 

 

 

 

 

17. Esrarlı Kızılderili, Lynne Reid Banks
Esrarlı Kızılderili, Lynne Reid Banks

 

 

 

 

 

 

18. Kapiland’ın Kobayları, Miyase Sertbarut

Kapiland’ın Kobayları, Miyase Sertbarut

 

 

 

 

 

 

19. Keleş Osman, Necati Tosuner

Keleş Osman, Necati Tosuner

 

 

 

 

 

 

20. Post Avcısı, Stratis Mirivilis

Post Avcısı, Stratis Mirivilis

 

 

 

 

 

 

21. Ateş Hırsızı, Terry Deary

Ateş Hırsızı, Terry Deary

 

 

 

 

 

 

22. Haritada Kaybolmak, Vladimir Tumanov

Haritada Kaybolmak, Vladimir Tumanov

Chris ve Francis kardeşler, pazar günü gittikleri sinemadan evlerine dönerken aniden bastıran sağanak yağmurdan kaçmak için bir dükkana girerler. Dükkan Chagrin Hobi ve Tuhaflıklar Dükkanı’dır. Etrafı seyre dalan kardeşler zamanın nasıl geçtiğini anlayamaz ve bir kutuda gördükleri şekerleri yerler. Afiyetle yedikleri bu şekerler başlarına asıl işi açar. Yedikleri şeker “seneduks”tur. Bu, çocukları her gün bir yaş yaşlandıracaktır. Bunun çözümü ise çocukların seçtikleri kurtulma yolu olan büyük bir dünya haritasının üzerinde çıkacak olan on ayrı bilmeceyle karışık coğrafya sorularını çözmektir. Bu soruları çözerken hem Alt kardeşler hem de siz dünya haritası ile ansiklopedilerin gücünü anlayacaksınız. Yazının devamını okumak için tıklayın.

23. Hayaletli Gölün Çocukları, Yeşim Armutak

Hayaletli Gölün Çocukları, Yeşim Armutak

Yeşim Saygın Armutak‘ın çocuklar için yazdığı ilk romandır “Hayaletli Gölün Çocukları”. Büyüteç, Efe, Bilye ve Melodi kitabımızın kahramanları. Kahramanlarımız yaz tatilinde sıradan günler geçirirken sokaklarına taşınan Kuklacı Usta’yla birlikte günleri renklenir. Dört arkadaşın yaptığı bisiklet sefasının birinde kayalıktaki mağarada eski bir el yazması, eski bir yüzük, bir de çene kemiği parçası bulmaları ve Kuklacı Usta’nın arkadaşı Kaptan’ın da Kuklacı’yı ziyarete gelmesiyle heyecan doruğa çıkar. Serüvenin devamını benden değil kitaptan öğrenebilirsiniz. Yazının devamını okumak için tıklayın.

24. Ballı Çörek Kafeteryası, Zeynep Cemali

Ballı Çörek Kafeteryası, Zeynep Cemali

 

 

 

 

 

 

25. Bitkiler Okulu, Fazıl Hüsnü Dağlarca

Bitkiler Okulu, Fazıl Hüsnü Dağlarca

 

 

 

 

 

 

26. Balina ile Mandalina, Fazıl Hüsnü Dağlarca
Balina ile Mandalina, Fazıl Hüsnü Dağlarca

 

 

 

 

 

 

27. Olmayan Ülke, Ahmet Ümit

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in çocuklar için yazdığı kitaplardan ikincisi Olmayan Ülke. Kitabın önsözünde Masal Masal İçinde ile başlayan masal yazma serüveninin gerekçelerini açıklamaya çalıştığını dile getiriyor. Olmayan Ülke’yi yazma gerekçesini önsözde anlatmaya çalıştığını söyleyen Ahmet Ümit, “… öteden beri masal dinlemeyi, masal okumayı, masal düşlemeyi sevmişimdir.” diyerek masalları neden yazdığını bir kez daha ortaya koyuyor. Yazının devamını okumak için tıklayın.

28. Ezop Masalları, Aiisopos, Tarık Dursun K.

Ezop Masalları, Aiisopos, Tarık Dursun K.

 

 

 

 

 

 

29. Sevdalı Bulut, Nazım Hikmet
Sevdalı Bulut, Nazım Hikmet

 

 

 

 

 

 

30. Yamuk Okul’dan Yumuk Hikayeler, Louis Sachar

Yamuk Okul’dan Yumuk Hikayeler, Louis Sachar

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 7 tane yorum yapılmış.

 1. fatma diyor ki:

  kitap okumak için

 2. YASEMİN ÖZBAY diyor ki:

  Jules Verne kitapları 5. sınıflar için uygun değil kesinlikle, konu olarak ilgi çekici olsa da çok fazla gemicilik teriminin bulunduğu kitaplar bunlar, diğer sınıflarda çok basit kitap tavsiyeleri olduğu halde 5. sınıfa ağır gelecek bu kitapları tavsiye etmeniz şaşırtıcı, İthaki Yayınları bunların tam metnini basmış, ben de bu yıl sınıfıma aldım ama öğrencilerin ilk defa duyduğu birçok kelime var ve çocuklar sürekli sözlüğe bakmaktan sıkılıyorlar, bence bu kitapları 7. sınıf listesine kaydırmak gerekiyor.

 3. Terrydeary diyor ki:

  Çok güzel kitaplar sadece 3 tanesini okuyamadım.

 4. Terrydeary diyor ki:

  Aşığım ben bu kitaplara
  Offff

 1. 11 Mayıs 2014

  […] 5. Sınıflar İçin Okuma Listesi 6. Sınıflar İçin Okuma Listesi […]

 2. 10 Eylül 2014

  […] 5. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi […]

 3. 09 Ocak 2015

  […] Okumak, okunacak kitapları seçmek kolay da değildir. Karşımıza onlarca, yüzlerce kitap ve liste çıkar. Herkes kendince kendi seçimlerini yapar. Ben de çocuk edebiyatının en temel ölçütlerinden biri olan “çocuğa görelik” ilkesinden hareketle altıncı sınıflar için bir kitap listesi oluşturmaya denedim. Yaptığım seçimlerde öğrenciyi sıkmayacak onları yeni okumalar yapmaya teşvik edecek kitapları koymaya gayret gösterdim. Daha önceden oluşturduğum “5. Sınıflar İçin Kitap Listesi” yazısını okumak için tıklayın. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir