6. Sınıflar İçin Kitap Önerileri

İnsanlara yapılacak en büyük iyilik, onlara akıllarını kullanmayı öğretmektir, der Moliere. Öylesine söylenmiş bir söz değildir bu. Aklını kullanan insan diğerlerinden farklılaşır. Baktıkları, okudukları, yedikleri, yaptıkları… vb. binlercesi bambaşka anlamlar kazanır. Ancak kolay da değildir aklı kullanmayı öğrenmek. Zordur. Emek gerektirir. Okumak gerektirir.

Okumak, okunacak kitapları seçmek kolay da değildir. Karşımıza onlarca, yüzlerce kitap ve liste çıkar. Herkes kendince kendi seçimlerini yapar. Ben de çocuk edebiyatının en temel ölçütlerinden biri olan “çocuğa görelik” ilkesinden hareketle altıncı sınıflar için bir kitap listesi oluşturmaya denedim. Yaptığım seçimlerde öğrenciyi sıkmayacak onları yeni okumalar yapmaya teşvik edecek kitapları koymaya gayret gösterdim. Daha önceden oluşturduğum “5. Sınıflar İçin Kitap Listesi” yazısını okumak için tıklayın.

1. Kraliçeyi Kurtarmak, Vladimir Tumanov

kraliçeyi kurtarmakBir dönem çocukların elinden düşmüyordu “Kraliçeyi Kurtarmak”. Epeyce popülerdi. Bütün çocuklar okuyordu ve okuyan her çocuk da “Çok güzel, çok heyecanlı!” diyordu. Kitabın ülkemizde elli sekiz baskı yaptığını düşünürsek gerçekten sevildiğini söyleyebiliriz…

Kitabın kahramanı Aleks. Arkadaşları ise Sam ve Vanessa. Aleks’in bütün dersleri iyi olmasına rağmen bir türlü matematikten iyi notlar alamaz. Bir gün yolda gezerken bir kalem bulur ve kalemi çok beğenir, atar çantasına. Ertesi gün olacak matematik sınavında bu kalemi kullanır ve bu kalem bütün problemleri çözer. Bu durumu arkadaşları Vanessa ve Sam’e anlatır. Ne yazık ki kalemi Aleks kaybeder. İşler tersine gitmeye başlar. Aleks, çok üzgün olduğu bir akşam kitaplığına yönelir ve kitaplığında daha önce hiç görmediği bir kitap fark eder. Yazının devamını okumak için tıklayın.


2. Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark TwainBu kitapta anlatılan serüvenlerden birçoğu gerçektir; bir iki tanesi benim, diğerleri de okuldaki arkadaşlarımın yaşadığı olaylardır. Huck Finn de gerçek hayatta var olan bir karakterdir; Tom Sawyer da öyle. Öyküde sözü edilen tuhaf batıl inanışların tamamı, bu öykünün geçtiği zamanda, yani otuz kırk yıl öncesinde Batı’daki çocuklar ve köleler arasında büyük kabul görüyordu. Elinizde tuttuğunuz kitap, kız ve erkek çocukları eğlendirmek için yazıldı, fakat yetişkinlerin de bu öyküden keyif almasını umuyorum, çünkü amacımın bir bölümü de, yetişkinlere geçmişte nasıl olduklarını, neler hissettiklerini ve ne düşündüklerini, neler konuştuklarını ve ne kadar tuhaf işlere kalkıştıklarını anımsatmak. (Mark Twain)


3. Bunun Adı Findel, Andrew Clements

Bunun Adı Findel, Andrew Clements

Çocukları hem eğlendirecek, hem düşünmeye sevk edecek, hem de onlara okuma zevki aşılayacak eserler bulmak gerçekten zordur. Yani bu özellikleri sayarken nitelikli eserlerden bahsediyorum. “Bunun Adı Findel” kitabı bu anlamda gerçekten nitelikli bir eserdir. Olayın kahramanı Nick yaratıcı, parlak fikirleri olan bir çocuktur ama asla yaramaz bir çocuk değildir. Bu özelliklerinden dolayı Nick hem okul hayatında hem de ileri ki hayatında başarılı olmuştur. Bu kitabı okuyan çocuklar Nick gibi olmaya çalışacaklar, Nick gibi hareket edeceklerdir. Çocuklarımızın kitap okumasını isteyen biz büyükler de bundan daha iyi ne isteyebiliriz ki? Dillerin canlı bir varlık olduğunu çocuklarımıza anlatmak istiyorsak, kelimelerin ortaya çıkış serüvenini çocuklarımıza öğretmek istiyorsak, yeni kelimelerle dilin nasıl zenginleştiğini çocuklarımıza kavratmak istiyorsak, dil kurallarının önemi üzerine binlerce nutuk atıp çocuklarımıza bir şey aşılayamıyorsak ve çocuklarımızın çevresinde yaşanan olaylara karşı eleştirel bir bakışı olmasını istiyorsak bu kitap tam size göre. Yazının devamını okumak için tıklayın.

4. Ağaç Zamanı, Roger Norman

Ağaç Zamanı, Roger NormanYeni odasında ilk gecesini geçiren Alan’ın, penceresinin önünde bekleyen düşmandan haberi yoktu. Dalları Alan’ın penceresine kadar uzanan Bay Dişbudak, kurduğu salıncakla dallarını örseleyen çocuktan intikam almak için Ağaç Zamanı’nın gelmesini bekliyordu. Ağaç Zamanı’nda sadece ağaçlar yürüyebilir ve konuşabilir, geri kalan herkes olduğu yerde donup kalır. Bu büyülü saatler başlayınca Bay Dişbudak Alan’ı kovuğuna atacak, ona hak ettiği cezayı verecekti. Fakat unuttuğu bir şey vardı. Ağaç Zamanı’nın büyüsü, ağaç dallarındaki sincapları, kuşları, sinekleri etkilemediği gibi, küçük çocukları da etkilemiyordu. Ağaç Zamanı’nın büyüsünden kurtulan Alan, bir turna sineğinin ve beklenmedik anlarda karşısına çıkan yeni dostların yardımıyla, Bay Dişbudak’ın ve insanları cezalandırmak isteyen diğer ağaçların öfkesinden kurtulup Ağaç Zamanı’nın sonuna kadar dayanmak zorunda. Acaba bunu başarabilecek mi?

5. Haydutlar Okulu, Gudrun Pausewang

Haydutlar Okulu, Gudrun Pausewang

Kıvırcık saçlı, çilli, sevimli mi sevimli bir kızın öyküsünü anlatıyor Haydutlar Okulu. Ötekileştirmenin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşanılanların anlatıldığı öykü iyi bir okul ve öğretmen nasıl olmalı, sorularına da farklı bir bakış açısıyla yanıtlar veriyor.

Sıradan insanların sıradan işlerle bir ömür sürdüğü Küflüköy’de değişiklik nerdeyse hiç yoktu ve Küflüköylüler de değişime kapılarını kapamışlardır. Öykümüzün kahramanı olan Jule’ün saçları köyün diğer sakinlerinin tersine kızıl ve kıvırcıktır. Sırf dış görünüşü köyün diğerlerinden farklı diye arkadaşları tarafından da kabul görmeyen Jule, okumaya başlar. Okudukça dünyası genişler ve artık fikirleri de farklılaşmaya başlamıştır. Köyün hemen yanında bulunan, Küflüköylüler tarafından yasaklı ilan edilen İblis Ormanı Jule için artık yeni bir yaşam alanı olacaktır. Yazının devamı için tıklayın.

6. Beyaz Diş, Jack London

Beyaz Diş, Jack LondonVahşi kapitalizmin “altına hücum” dönemini konu alan yüzlerce eserin çoğu, altın arayıcılarının kişisel öykülerini yüzeysel bir yaklaşımla anlatır. Farklı bakış açısıyla diğerlerinden ayrılan Charlie Chaplin’in Altına Hücum filmi dışında, konuyu değişik bir biçimde irdeleyerek insanı evrensel boyutta sorgulayan en önemli eserlerden biri, Jack London’ın Beyaz Diş adlı romanıdır. Dünya görüşünü, “Köpeğe kemik atmak hayırseverlik değildir. Hayırseverlik, kendin de en az köpek kadar açken kemiği köpekle paylaşmaktır,” diye özetleyen London, Beyaz Diş’te Kuzey’in karlarla kaplı bölgelerinde sürdürülen yaşam kavgasını, soğuk, açlık ve hayatta kalma mücadelesini insanların değil, aynı koşulları onlarla paylaşan hayvanların açısından aktarıyor.

Beyaz Diş, damarlarında hem kurt hem de köpek kanı taşıyan bir kurt kırmasıdır. Ana babası dışında kendi türünden canlıları hiç tanımadan bir mağarada yaşarken, bir gün dışarıdaki gerçek dünyayla yüz yüze geliyor. Çok farklı görünümü, çok farklı kuralları ve düzeni olan bu yerden, dünyayı ve yaşamı keşfetmeye başlıyor. Kurdun köpeğe dönüşümü, koşulların insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de hayatı nasıl değiştirdiğini yansıtıyor.

7. Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar

Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar
Nemecsek, Boka ve Pál Sokağı’nın öbür çocukları 1907 yılında Budapeşte’nin yoksul Józsefváros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikâyesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka’nın cesaretine hayran oldu, Nemecsek’in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları’nın Arsa’sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı’ndandır!


8. Jack London’un Gizemli Yolculukları Vahşi Topraklar, Christopher Golden, Tim Lebbon

Jack London'un Gizemli Yolculukları Vahşi Topraklar, Christopher Golden, Tim LebbonDünya Jack London’ı, gerçek hayatında da nefes kesici maceralar yaşamış bir yazar olarak tanır. Ancak yaşamında yıllarca gizli kalmış, kendisinin bile yazıya dökemediği bazı dönemler olmuştur. İşte ürkütücü, esrarlı, tuhaf ve sihirli bu dönemler, Jack London’ın Gizemli Yolculukları’dır. Jack’le o daha on yedi yaşındayken, altın bulma ümidiyle binlerce erkek ve kadının peşinde Yukon’a giderken karşı- laşırız. Jack için bu yolculuk meydan okuma ve macera gibi başka hazinelerin vaadiyle de doludur. Ancak vahşi top- raklarda karşısına, hayal bile edemeyeceği kadar uğursuz başka şeyler de çıkacaktır: çaresiz kalmış insanların vahşi doğasının bir yansıması olarak adam kaçırma ve kölelik… Ve her şeyin ortasında da, insan kalbinin zayıflığından faydalanan vahşi doğanın doğaüstü canavarları… Jack’in hayatta kalabilmesi, içindeki iblislerin yanı sıra, vahşi doğadakileri de alt edebilme becerisine bağlıdır.


9. Şeker Portakalı, J. Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, J. Mauro de VasconcelosYazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.


10. Ateş Hırsızı, Terry Deary

Ateş Hırsızı, Terry DearyPrometeus omuzlarını silkti ve kopmuş zincirlerini üzerinden silkeledi. “belki bu dünyada saklanmam,” diye mırıldandı.
Prometeus bir Yunan tanrısı. Suçu, Zeus’tan ateşi çalıp insan ırkına vermek. Peki ya cezası? Bir kayaya zincirlenip karaciğerinin bir kuş tarafından parçalanması. Hem de zamanın geriye kalan tüm günlerinde. Ta ki kaçana kadar…Ve işte bu da Aden’e ve benim hayatıma girişi demek. ben kim miyim? (Çok meraklısın, değil mi?) Adım Jim . Ben bir yetimim. İşim mi? Zengin insanların yüklerini hafifletiyorum ben! Prometeus ve ben çok yakın iki arkadaş olduk. Fakat tehlike kapıya dayandığında bazen tanrıların bile yardıma ihtiyaçları olur…


11. Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım.
Aziz Nesin
-Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.
-Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.
-Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.
-Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.


12. Percy Jackson ve Olimposlular – Şimşek Hırsızı, Rick Riordan

Percy Jackson ve Olimposlular - Şimşek Hırsızı, Rick RiordanBir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduklarını söylese ne yapardınız?
Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz?
Onlara inanır mıydınız?
Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse?
Ne yapardınız?
Percy’nin yaptığını…
Çünkü yapacak başka bir şeyiniz yok!


13. Mecit’in Maceraları, Moradi Kermani

Mecit’in Maceraları, Moradi Kermani
“Kimseden gizli saklım yok. Hayatta çektirdiğim ilk fotoğraf, ilköğretim altıncı sınıfa giderken kayıt dosyama koyulması için çektirdiğim fotoğraftı.”
Bu sözler; afacan, akıllı mı akıllı, bir o kadar da iyi niyetli Mecit’e ait… Ramazan davulu, vesikalık fotoğraf, saç tıraşı, yolculuk, bisiklet, semaver… Bütün bunlar yetişkinlere çok sıradan gelse de, Mecit için hepsi birer macera adeta. İranlı bir ilköğretim öğrencisi olan Mecit’in birbirinden heyecanlı ve keyifli maceraları, dünyayı çocukların gözünden anlatıyor.


14. Lataşiba – İki Kentin Arasında, İrem Uşar

Genç yaLataşiba - İki Kentin Arasında, İrem Uşarzar İrem Uşar’ın “zıtlıklar” üzerine yazdığı bu eseri okuyan çocuklar farklılıklara saygı duymayı, araştırmayı ve merak ettiklerinin peşlerinden gitmeyi öğrenecekler kuşkusuz.

Bir zamanlar iki kent vardır bir yerlerde. Bu kentlerin biri Lata, diğeri ise Şiba’dır. Lata’da yaşayanlar hayatlarını geniş geniş yaşarlar. Evleri geniş, kendileri geniştir. Tembellik, yemek yemek, gülmek, eğlence Latalılar için bir yaşam biçimidir.

Şiba’da yaşayanlar ise hayatlarını dar dar yaşarlar. Kendileri dar, evleri dardır ve sanki göklere değecek kadar yüksektir. Tembellik, gülmek, eğlenmek yasaktır Şibalılara.

Bu iki kenti birbirinden ayıran bir yüksek duvar vardır aslında. Ne bir Latalı ne de bir Şibalı yüksek duvarların arkasında ne olduğunu merak etmez hiç. Günün birinde Lata’da yaşayan Şlopgen, Şiba’da yaşayan Dara yüksek duvarların arkasında ne olduğunu merak eder. Yazının devamını okumak için tıklayın.

15. Zamanda Gezinen Üç Kafadar – Da Vinci Bize Dahi Dedi, Jon Scieszka

Zamanda Gezinen Üç Kafadar - Da Vinci Bize Dahi Dedi, Jon ScieszkaRönesans’la ya da Leonardo da Vinci’yle buluşmak bu kadar eğlenceli olabilir mi?
Sam, “Kitap”ın mucidini bulmak gibi parlak bir fikir ortaya atınca, Joe ve Fred’le birlikte kendilerini 1500’lerin İtalya’sında buluverirler.
Rönesans’ın dâhi ustası Leonardo da Vinci’yle tanışırlar. Mucit Leonardo bu tuhaf giyimli çocukları önce casus sansa da, sonra onlarla çok eğlenir. Ancak hırslı bir askerin eline düşen üç kafadarın, orduda hayat boyu tuvalet temizlemekten kurtulabilmek için zekice planlara ihtiyacı vardır…

16. Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain

Büyük Amerikan romanları arasında yerini alan Huckleberry Finn’in Maceraları, Mark Twain’in de en iyi yapıtı olarak kabul edilir. Eğitimsiz, batıl inançlara sahip, ama iyi kalpli bir çocuk olan Huck, işsiz güçsüz ve ayyaş babasından kaçar. Kendisi gibi kaçak olan siyahi köle Jim’le birlikte Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk yaparlar. Twain, nehrin iki yakasında yaşayan her sınıftan insanı sergileyen eşsiz portreler sunarken, yer yer komik ve ironik bir üslup tutturur.

Huckleberry Finn'in MaceralarıRomanın başlıca teması kölelikle özgürlük arasındaki çatışmadır. Jim özgürlüğüne kavuşmayı hedefler. Gaddar babasından ve kendisini evine kabul ederek, düşünce ve davranışlarını zapturapt altına almaya çalışan Bayan Douglas’tan kurtulmaya çalışan Huck da aslında bir nevi tutsaklıkla mücadele etmektedir. Jim’le ilişkisinde, 19. yüzyılın düşünce iklimiyle ve toplumun kabul görmüş değerleriyle ahlaki bir çatışma içinde bulunan Huck, sonunda önyargılardan kurtulup, onunla sevgi dolu bir dostluk ilişkisi kuracaktır.


17. Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım, Antje Herden

Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım, Antje Herden“Geçen Perşembe Dünyayı Kurtardım” kitabında Kurt, Sandro ve Prenses’in yaşadıklarına Kurt’un anlatımıyla tanık olacaksınız. Son günlerde dünya tuhaflaşıyordu. Aileler çocuklarıyla ilgilenmiyor, zamanlarını farklı yerlerde geçiriyorlardı. Normal bir zamanda normal şeyler yaşanırken Kurt, Sandro ve Prenses’in bir araya gelme olasılığı milyonda birken, yaşanılan tuhaf olaylarla birlikte Kurt, Sandro ve Prenses bir araya geliyor. Kötü güçler genetiklerini değiştirdiği canlıları yer altında birer yaratığa dönüştürmüşken, yer üstünde de ebeveynleri birer yaratığa dönüştürmüştü. Yer altındaki yaratıklar kimi zaman yer üstüne çıkıyor, kokusu ve görüntüsü ile çocukları mıknatıs gibi kendine çeken yemekler dağıtıyordu. Yazının devamını okumak için tıklayın.

18. Ispanakçı Vampir, Gudrun Pausewang

Ispanakçı Vampir, Gudrun Pausewang

Basil’i tanıyor musunuz?

Tanımalısınız… O sıradanın içinde renkli bir çiçek…

Yaşamın farklı tatlar sunduğunu, normal ile anormalin kişisel bir seçim olabileceğini, sevginin, kararlılığın ne derece önemli olduğunu öğrenmek istiyorsanız Basil’i tanımalısınız.

Kim mi Basil? Gudrun Pausewang’ın yarattığı karakterlerden biri… Ispanakçı Vampir adlı kitabın başkahramanı… “Haydutlar Okulu” kitabından tanıdığımız Gudrun Pausewang bize farklılıkların ne derece önemli olduğunu anlatmaya devam ediyor. Alışılagelmiş “vampir” öykülerinin dışına çıkan bu kitap bizim vampirler hakkındaki düşüncelerimizi de değiştirebilir. Gönül rahatlığıyla 5 ve 6. Sınıflar için okutulabilecekler arasında… Yazının devamı için tıklayın.

19. Gizemli Günlükler – Ateş Kral’ın Hazinesi, Geoff Rodkey

On üç yaşında olmak zordur, özellikle de biri sizi öldürmeye çalışıyorsa.

Gizemli Günlükler - Ateş Kral'ın Hazinesi, Geoff RodkeyTerli korsanlarla dolu Basıkhava Adası’nda, ondan nefret eden dayakçı iki kardeş ve hiçbir şeyden anlamayan öğretmeni dışında konuşacak kimsesi olmadan büyüyen Egg’in hayatı zaten hiç kolay değildir.
Ama babası, tüm aileyi gizemli bir iş için inanılmaz derecede zengin Gündoğumu Adası’na götürüp, tuhaf bir kaza sonucu kardeşleriyle birlikte ortadan kaybolunca Egg, Pembroke ailesinin muhteşem malikânesine konuk olur ve ailenin sivri dilli güzel kızı Millicent’le tanışır. Hayatı en sonunda mükemmeldir artık. Ta ki biri onu uçurumdan atmaya çalışana kadar.
Egg kendini bir anda, katil korsanlar, kötü niyetli işadamları ve tuhaf yerli efsaneleriyle dolu korkunç bir dünyada yaşam mücadelesinin içinde bulur. Birilerinin neden onu öldürmek istediği konusundaki gizemi çözmek için güvenebileceği yegâne insanlar Millicent ve tek kollu, kafayı hafifçe sıyırmış bir miçodur.

Bu maceraya siz de katılın. İyi ki yapmışım diyeceksiniz.

20. Uçan Sınıf, Erich Kastner

Uçan Sınıf, Erich KastnerErich Kastner, çocuklar için de, büyükler için de yazan Almanya’nın ünlü yazarlarından biri. Uçan Sınıf’ın kahramanları, yatılı bir okulun çocukları. Yılbaşına az bir zaman kalmıştır. Çocuklar, Uçan Sınıf adında bir oyun hazırlamaya karar verirler. Ne var ki çalışmaları yarım kalır. Çünkü bir başka okulun öğrencileri, hem oyunda rol alan oyunculardan birini, hem de çocukların alıştırma kitaplarını kaçırmışlardır. Kastner’in ‘Yazdığım en iyi kitap’ dediği Uçan Sınıf, ince bir hüzün ve bolca mizahla kaleme alınmış bir başyapıt. Bu kitapta yazar, çocuklar arasındaki dayanışmanın, sıkı bir arkadaşlığın gücüyle yaşamın zorluklarını alt etmenin güzel bir örneğini veriyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 18 tane yorum yapılmış.

 1. ayşem diyor ki:

  niye sadece bu kadar kitap var

  • Engin Akalın diyor ki:

   Ayşem Hanım, kitap sayısı elbette artırılabilir. Bu tamamen kişisel olarak oluşturulmuş bir listedir ancak bu liste oluşturulurken “çocuğa görelik” ilkesinin dışına çıkılmadan bir liste hazırlanmaya çalışılmıştır.

 2. elif diyor ki:

  bence güzel romanlar

 3. damla diyor ki:

  bence güzel bu arada herkese tavsiye ederim

 4. damla diyor ki:

  kızlar ve erkekler siz kaçıncı sınıfsınız

 5. damla diyor ki:

  ben 6. sınıfım ve bu hikayelerin hepsini okudum

 6. ada karaca tek aşk GS diyor ki:

  Damla inanmam sana ben bunların dişındada okumanı isterdim

 7. Meltem diyor ki:

  Bence bu kitaplar çok güzel okumayanlara tavsiye ederim herkeze okullarında başarılar dilerim arkadaşlar

 8. Bilinmeyen diyor ki:

  1. Kitap muhteşem bir kitap okumanizi tavsiye eder başarilar dilerim KAPİŞ

 9. zehra diyor ki:

  neden bu kadar az kitap var birazcıkdaha çok olsaymış bu site 6.sınıfa göre daha az kitap olmuş bence daha çok kitap koymalısınız

 10. bilinmeyen diyor ki:

  bence çok güzel ben beğendim ve çok güzel size okumanızı tavsiye ederim
  BAYBAY

 11. ismail diyor ki:

  en güzel kitaplar

 1. 11 Mayıs 2014

  […] 5. Sınıflar İçin Okuma Listesi 6. Sınıflar İçin Okuma Listesi […]

 2. 10 Eylül 2014

  […] 6. Sınıflar İçin Kitap Seçkisi […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir