61. Sait Faik Hikaye Armağanı – Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü

61 yıldır düzenlenen “Sait Faik Hikaye Armağanı” yarışmasının bu yıl kazananı Bora Abdo oldu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin iş birliği ile verilen armağanı “Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü – Beni Unutma Dörtlemesi 1” adlı yapıtıyla kazanan Bora Abdo 2013 yılında da “Öteki Kışın Kitabı” adındaki yapıtıyla “Yunus Nadi Öykü Ödülü”ne layık görülmüştü.

Jüri başkanlığını Doğan Hızlan’ın yaptığı yarışmada Doğan Hızlan Bora Abdo’nun kitabıyla ilgili şu sözleri dile getirdi: “Jüri tartışmaları yapılır, sonuç alınamaz ya da uyuma gidilir. Bizim toplantımızda adeta oy birliği vardı. Hiç tartışılmadı. O kadar emin ve ısrarla bu kitabı beğendiler ki hiçbir şey karşısında direnemezdi ve bu kitap ödülü aldı. Birçok yeniliği ve birçok yazarlık riskini taşıyan bir kitap. Böyle bir kitabı yazmanın edebi bir cesaret istediğini söylemek gerekiyor. Bir ustanın ödülünü bir genç yazara veren jürinin başkanı olarak onur duyuyorum.”

Ödülü kazanan Abdo duygularını “İki İstanbul var. Ben ikisinde de doğdum. İlki Şişli’de, ikincisi Sait Faik‘in İstanbul’unda. Sait Faik, bir ada insanıydı. Mürekkebinde tuz vardı. Ben de bu kitabı bir adada yazdım. Büyükada’da. İki gözümden biri lodos, diğeri poyrazdı. Ustam Sait Faik‘in dediği gibi, yazıcılık benim gayem. Bu ödül bana büyük sorumluluk yüklüyor.” sözleriyle paylaştı.

Yazarı kutluyor ve ödüle hak kazanan eserin bir an önce düşünce dünyamdaki yerini almasını bekliyorum.

Yazarın Doğan Kitap’tan çıkan yapıtının tanıtım bülteni de oldukça ilgi çekici…

Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü“Her insanı kardeşi öldürüyor, tek çocukları bile!

2013 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazanan Bora Abdo, tehdit ve
tedirgin edicilikle yüklü öyküleriyle, karanlığın güzelliğini fark eden has edebiyatseverlere sesleniyor.

Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü, yazarın önceki çalışmalarında da olduğu gibi, okuru alabildiğine özgün bir dil eşliğinde gerçeküstünün atmosferine sokan, karanlık kahramanların karanlık dünyalarda soluk alıp verdiği ya da son nefeslerini verdiği öykülerden oluşan bir kitap. Bora Abdo, edebiyatımızda örneğine pek rastlanmayan zorlu bir kurguyla, olaylar, nesneler ve canlılar arasında sıra dışı bir yolculuğa çıkıyor. Hayli sarsıntılı, herkesin kolayca göze alamayacağı, uçurumu bol bir yolculuk bu.

Varoluşlarından sıyrılmış sağır papağanlar, denizkızları, çeyiz sandıklı travestiler, kuklalar, kötü rüyalar gören ayı oynatıcıları, çarmıha gerilmiş karakalem kediler, hayvan ölülerinden ilaç yapan kardeş katili, ensest yaşlı kız kardeşler, çiğdeci kuşlarının âşık olduğu on iki yaşındaki kambur korkuluk kız, keskin bir çürüme sürecindeki devinimleriyle
çıkıyorlar okurun karşısına.

“Bora Abdo, öykücülüğümüzde yeni, benzersiz ve güçlü bir ses. Bundan sonra neler yazacağını merak ettiriyor.” Cemil Kavukçu” (Tanıtım bülteninden)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir