AB Edebiyat Ödülü ve Birgül Oğuz

Avrupa Birliği her yıl olduğu gibi bu yıl da on üç yazara Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü verdi. Bu ödüller, Avrupa’da gelişme gösteren yeni yazarlara verilen ödüllerdir. Bu yıl, bu ödüle layık görülen yazarlar dün Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. İsimler açıklandığında listede Birgül Oğuz ismini görünce çok mutlu olduk. Birgül Oğuz “Hah” adlı öykü kitabı ile bu ödüle layık görüldü. “Fasulyenin Bildiği” adlı bir öykü kitabı daha olan Birgül Oğuz 2007 yılında da bu kitabıyla Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü aldı.

Kendine has ifadeleri ve ilginç imgeleri ile edebiyat dünyasında adını duyuran Oğuz’, birçok dergide, gazetede ve kendine ait bloğunda kısa öyküler, denemeler, incelemeler ve çevirileri yayımlandı.

1981 yılında İstanbul’da doğan yazar İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde okudu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapan Oğuz, şu anda Nazım Hikmet Akademisi Edebiyat Bölümünde metin analizi ve Avrupa romanı dersleri veriyor.

İstabul’da ikamet eden yazarımıza ödülü 18 Kasım ‘da Brüksel’de düzenlenecek törenle ödülü takdim edilecek. Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü alan yazarımızı okumak gerek diye düşünüyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir