Abbas Kiyarüstemi’den-Taliplisine : Ödevini Yaptın mı?

arkadasimin-evi-nerede-244

kiyarüstemi

( Arkadaşımın Evi Nerede Film Afişi)                (Kiyarüstemi’nin Mezar Taşı)

Ödevini yaptın mı?

Abbas Kiyarüstemi, mezar taşında soruyor bu soruyu. Ödevini yaptın mı?

Ve daha da önemlisi esas soruyu bir filminde, “Arkadaşımın Evi Nerede”, küçük bir çocuğun, Ahmed’in, vicdanıyla tüm haşmetiyle tazeliyor: Asıl ödev ne?

Görece bir çırpıda tükeniveren ömrün günlük koşuşturmacasında hatırlanması gereken bu önemli soruyu 8 yaşındaki Ahmed ile soruyor Kiyarüstemi. Asıl ödev ekmek almak mı? Okul ödevlerini yapmak mı? Büyüklerin sözünden çıkmamak mı? Yoksa yanlışlıkla çantasına koyduğu arkadaşının defterini, hiç bilmediği evini bulup, okulda ceza almaması için O’na ulaştırmak mı?

Verdiği sözde durabilmek için karla kaplı yollarda donmak üzereyken arkadaşının evine ulaşabilen Akif’in kararlılığı ile soruyor üstat, asıl ödev ne?

Tolstoy’un vicdanından dökülen: “ acı duyabiliyorsan canlısın, başkalarının acısını duyumsayabiliyorsan insansın.” haykırışıyla soruyor, asıl ödev ne?

Günlük hayatın rutininden bir an için sıyrılıp bu “insan olabilme” yolculuğuna çıkan Ahmed’in gözünden kendimize soralım bu soruyu. Asıl ödevimiz ne? Sanırım Kiyarüstemi kendisi son yolculuğuna çıkarken, bize çok sağlam bir ipucu vermiş mezar taşında. Adeta Ahmed’in yolunu çizmiş kendine. Henüz yoldayken yazdığı şu şiir sanırım kendi ödevine dair olsa gerek:

“ Cebimde hiçbir şeyim yoksa, şiirim vardır.

Buzdolabımda hiçbir şeyim yoksa, şiirim vardır.

Kalbimde hiçbir şeyim yoksa, hiçbir şeyim yoktur.”

 

Ruhun şad olsun…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir