Abra Kadabra

Bu akşam size iki filmden bahsedeceğim. İki filmin ortak noktası da konusunu sihirbazlıktan alması. Birinci film 2006 yılına ikinci film ise 2013’e ait. Belki de bu film bu alanda çekilmiş en iyi ilk beş filmin içerisine girer kanaatindeyim.

prestij afişBirinci filmimiz hiç şüphe yok ki “The Prestige” yani “Prestij”. “Her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur. Birincisi ‘vaat’ bölümüdür. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Bu nesneyi size gösterir, son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat gerçek, farklı olabilir… İkinci perdeye ‘dönemeç’ denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını arıyorsunuz ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz. Henüz alkışlamazsınız çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir. İşte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. İçlerinde en zorlusu. Bizlerin deyişiyle ‘prestij’. İşte bu muhteşem sözlerle başlayan film, sizi sonuna kadar kendisine bağlıyor. Heyecanın hiçbir zaman bitmediği bu filmde seyrettiğiniz bölümlerle ilgili sorular, aklınızın bir köşesinde her zaman yer edecek ve “Neler oluyor ya bu filmde!” diyeceksiniz. Ta ki filmin sonunda her şey çözülecek ve apışıp kalacaksınız olduğunuz yerde. Filmin başlangıcında anlatılanları filmin sonuna doğru tekrar yaşayacak, işin sırrını o andan itibaren tam olarak çözeceksiniz.

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı bu eşsiz filmde senarist koltuğunda yine Nolan ve Jonathan Nolan oturuyor ve bu filmin IMDB’si 8.5’tir. Tabi ki filmi eşsiz yapan özelliklerin birisi de hiç kuşku yok ki filmde oynayan oyuncuların gösterdikleri performanstır. Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine ve daha birçok eşsiz oyuncu bu filme ayrı bir tat katmış. Özellikle Christian Bale ve Hugh Jackman bu filmde oyunculuklarında tavan yapmış diyebiliriz.

prestij

Olay, sihirbazlığın bir zamanlar çok önemli olarak görüldüğü ve herkes tarafından takip edildiği 1900’lü yılların başındaki Londra’da geçmektedir. Gelecek vaat eden iki sihirbaz beraber hareket ederken kötü bir olay sonucunda birbirlerine düşman kesilirler. İşte bu durumdan sonra işler hızlıca gelişir. Hırsın, daha iyi olmanın egemen olduğu iki sihirbaz her zaman birbirlerini alt etmeye çalışmışlardır. Robert Angier (Hugh Jackman) gösterişe ve işin şov kısmına çok önem verirken, Alfred Border (Christian Bale) gösterişe çok önem vermez ama sihirde yaratıcı özelliklere sahiptir. Birbirini geçme yarışı daha iyi gösterilerin ortaya çıkmasını sağlarken iki sihirbaz da birbirlerinin işlerini bozmayı ve birbirlerinin sırlarını çözmeyi hatta çalmayı bile göze almışlardır. Bu rekabet, sihre bilimin verilerini de sokar ve Nikola Tesla da yaptığı buluşla filmde yerini alır.

prestij filmi konusu

Soluksuz seyredeceğiniz bu filmi seyretmediyseniz acilen seyretmelisiniz. İşte size bu filmin fragmanı:

 

İkinci filmimiz ise “Now You See Me” yani “Sihirbazlar Çetesi”. Birinci filmde dram ve fantastik ögeler ağırlıktayken bu filmde aksiyon, suç ve polisiye ağırlıktadır. “Prestij” filmde olduğu gibi bu film de çok iyi bir girişle başlar: “Yaklaşın. Daha yakına. Çünkü siz gördüğünüzü ne kadar çok düşünürseniz sizi kandırmak o kadar kolaylaşır. Çünkü ne görüyorsunuz? Bakıyorsunuz ancak gerçekte yaptığını şey süzgeçlemek, yorumlamak, anlam aramak. İşim mi? Bana verdiğiniz en değerli hediyeyi, dikkatinizi alıp onu size karşı kullanmak.”

sihirbazlık çetesi

IMDB puanı 7.3 olan bu filmin yönetmeni Louis Leterrier’dir. Ed Solomon ve Josh Appelbaum ise filmin senaristleridir. Morgan Freeman, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Dave Franco, Mark Ruffalo gibi ünlü isimler rol almakta. Bu filmde de öyle hareketli sahneler göreceksiniz ki filmi sonuna kadar soluksuz seyredeceksiniz. Yine filmin sonuna geldiğinizde “Hadi canım!” diyeceksiniz. Rahatlıkla bu film için 2013’ün en iyi aksiyon, polisiye filmlerinden biri diyebiliriz. Tekrar söylüyorum, film hiç tahmin edemeyeceğiniz bir sonla bitecek. Eğer seyrettiğim filmin sonunda ben şaşırayım diyorsanız bu film tam size göre. Muhteşem sahne şovu ve yanında sihirbazlık numaraları ile…

sihirbazlar çetesi filmi

Filmde farklı yetenekleri olan sihirbazlar ortak bir hedef için toplanırlar. Bu sihirbazlar gösterileri esnasında herkesin gözü önünde bir bankayı soyarlar. Bu olaydan sonra FBI, sihirbazlar çetesinin peşine düşer ve filmin sonuna kadar heyecan hiç düşmez. Biz filmi seyrederken aslında muhteşem hazırlanmış bir planın içinde olduğumuzu anlamakta güçlük çeksek de en sonunda bu kusursuz plana şaşıp kalmaktan başka bir şey yapamıyoruz. “Katil, bahçıvanmış!” tadında olsa da size bir ipucu: Baştaki kapüşonlu adama çok dikkat edin… Edin etmesine de yine de hiçbir şey bulamayacaksınız…

Siz en iyisi bu filmi de en kısa sürede seyredin… İşte bu güzel filmin fragmanı…

 

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir