Acayip Yaratıklar

“Anne babaları dünya seyahatinde olduğu için şatoyu andıran evlerinde yalnız yaşamak zorunda kalan Beter İkizler, Edgar ve Ellen’ın canları sıkılmaktadır. Kendilerine yeni eğlenceler yaratabilmek için para kazanmaları gerektiğini düşünen ikizler, az bulunan hayvanların değerli olduğunu öğrenince hemen harekete geçerler. Planları, kasaba halkının evcil hayvanlarını çalmak, onları birer acayip yaratığa dönüştürdükten sonra satıp, bol para kazanmaktır. Acaba işler planladıkları gibi gidecek midir?” (Kitabın Arka Kapağından)

Olumsuz ve saçma örnekler ön plana alınarak adeta bunları yapmayın demiştir yazar, kitabı okuyan çocuklara. Çünkü Edgar ve Ellen çok yaramaz ikiz kardeştir. Onun için kitabın adı “Beter İkizler”dir. Beter İkizler, yaptıkları bu olumsuz ve saçmalıklar neticesinde hep kaybetmiş, hep başarısız olmuşlardır.

Çocuklar, canlarının istediğini yapmış ama başarısızlıklarıyla canlarının istediği şeyleri her zaman yapmanın doğru olmadığını görüyorlar. Kitabın kahramanı kötü çocuklar olsa da kitabın arka planındaki çeşitli hayvanları bakan iyi çocukları görüyoruz. Bu iyi çocuklar da en sonunda haklı gelip, kazanıyor.

Olumsuz örnekleri ön plana çıkarıp bunların başarısızlıklarını gözler önüne seren böyle bir kitabı çocuklara okutmak doğru mudur, bilemedim? Kişisel kanaatime göre ben bu kitabı çocuklarımıza tavsiye etmiyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir