Acemi Balıkçıya Öğütler

imageBiraz zaman geçirmek biraz da denizin sesini dinleyerek dinginleşmek istememle başlayan olta balıkçılığı merakım satın alma sürecinde yaşadıklarım nedeniyle dinginleşmekten çok daha da huzursuz olmama neden oldu.

Öncelikle eğer bir yapı markete girip karşınıza çıkan ilk olta setini alacaksanız hiçbir problem yok gönül rahatlığı ile balığa çıkabilirsiniz. Ancak biraz iyi bir şey alayım dediniz mi işin rengi epeyce bir değişiyor.

Almışken iyisini alayım diyerek internette bilgi edinmek amacıyla çıktığım yolculuk verdiği bilgilerin yanı sıra epey de kafa karışıklığına da neden oldu. Öncelikle olta balıkçılığı ile ilgili forumları okumaya başladım… Aman allahım bunlarda ne? Yok spin yok surf yok kıyı yok açık… İş sadece seçilecek kamışla da bitmiyormuş 50’lik 65’lik 85’lik derken bir kırk beşliği bağlamadan bu işi bitirmem gerektiğini fark ettim.

Kamışın boyu makinenin kafası derken (hiçbir gönderme yoktur) ben avlanma sezonunu kaçıracaktım neredeyse… Forumlarda şöyle genel amaçlı bir avlanma oltası/makinası var mı, sorusuna da yanıt bulamayınca balık avı malzemeleri satan sitelerde dolaşmaya başladım… Dolaşmaz olaydım ne kadar çok şey varmış… Renklisinden çeliğine karbonundan bilmem neyine… Sanırsın uzay mühendisliği malzemeleri… Böyle bakarak olmaz dokunayım, tartayım deyip Karaköy’e olta balıkçılığı malzemeleri satan dükkanlara yola çıkmak mecburiyetine düştüm…
Esnafı bilirsiniz karşısında bilgisiz ve iyi bir şeyler isteyen müşteriyi görünce fiyatlara zam yapar… Bana da fiyatlara en az bir %60 ekleyerek malzemeleri tanıtmaya başladı… Baktım bu işin astarı yüzünden pahalıya çıkıyor ben hadi hayırlı işler, diyerek soluğu yine internetin başında aldım… Esnafın çektiği fiyatın epey altında aldığım malzemelere kargo ücreti de ödemeyerek sahip oldum.

Sonuç olarak eğer balık avına karar verdiyseniz ve bu işi balık tutmaktan çok Deniz’i dinlemek, temiz hava almak için yapacaksanız önünüze çıkan ilk şeyi alabilirsiniz…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir