Açık Ortaokul Sınavı ve İngilizce

Geçtiğimiz hafta sonu Açık Ortaokul sınavında görevliydim. Sınava girenlerin neredeyse tamamı yaşını başını almış insanlardı. Bu insanların her ne sebeple olursa olsun okumaya çalışmaları takdire şayan. Bütün adayları bu anlamda tebrik etmek gerekir.

Sınavın ilk baştaki çıkış süresi dolduktan sonra sınavını bitirenler evraklarını teslim ettiler. Ardından ben yaşlarda birisi yanıma yaklaşıp “Hocam, bu İngilizce ile ilgili bir duyum aldınız mı?” dedi. Ben ilk önce ne dediğini anlayamadım. Daha sonra aynı kişi, “İngilizce dersi kaldırılacak mı bizim için? Muaf tutulacak mıyız?” diye sorunca işi anladım. Bu konuda herhangi bir bilgim olmadığını aktardım. O da evraklarını teslim edip kafası önde, düşünceli bir şekilde sınıftan çıktı.

Bu konuşmalardan sonra ayağa kalkıp adayların cevap kağıtlarını kontrol etmek istedim. Sınıfımda 20 aday vardı sınava giren ve her aday İngilizce dersinden sorumluydu. Asıl dikkatimi çeken sadece İngilizceden sınava girenlerin sayısı adayların yarısı kadardı. Aynı durum öğleden sonra girdiğim sınavda da geçerliydi.Yaşını başını almış insanlar, o yaştan sonra okumaya çalışıyor ama yapamadıkları için sadece İngilizce dersi için sınava giriyorlardı.

Bilmem İngilizce öğretmeni arkadaşlar bana kızar mı ama o yaştaki insanların karşısına İngilizce dersini çıkarmak bana çok akıllıca gelmedi. Diğer derslerden başarılı olan adaylar sadece İngilizce dersinden tekrar tekrar sınava giriyorlarsa bu ders, bu adaylar için kaldırılmalı kanaatini taşıyorum. “Zamanında okusalardı öyleyse!” serzenişi sizlerden duyar gibi olsam da yine de İngilizcenin bu sınavlarda kaldırılması taraftarıyım. Zaten o yaşta İngilizceye ihtiyaç duyan birisi kurslara gidip öğrenir.

Bununla birlikte bu işin bir de devlete olan yükü var. Her adaya ayrı soru kitapçığı basıldığı için bunun da bir maddi karşılığı var. Sadece İngilizce dersinden sınava giren aday sayısı benim görevli olduğum sınıfta adayların yarısı kadardı, düşüncesinden hareketle sınava girenlerin yarısı haydi diyelim üçte biri sadece İngilizce dersinden sınava giriyor. İngilizce soruları için iki sayfa yeterli olduğu halde otuz sayfalık kitapçık basılıyor. Bu, devlete maddi bir yük getirir. Bunu görmezlikten gelsek de bu sayfalar için kesilen ağaçları görmezlikten gelemeyiz. Boşuna basılan yirmi sekiz sayfa sadece İngilizceden sınava girenlerin sayısını çarpılsa kaç ağaç eder, düşünmek gerekir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir