Adaylarla İmtihanımız

Genel seçimler için aday listeleri dün Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi. Her parti kendine göre bir strateji yaptı ve öyle ya da böyle adaylarını belirlediler. Aday listeleri açıklandıktan sonra her partiden sesler yükselmeye başladı. Kimisi ya yerini beğenmediği için kimisi de hiç aday gösterilmediği için 180 derece dönmeye başladı.

Dik durmanın büyük bir erdem olduğu günümüzde ne yazık ki bu kişiler de kendi menfaatlerini partilerinin üstünde gördü. Kimisi açıkça aday adayı olduğu partiye sallamaya kimisi de ucundan kıyısından alınganlık ifade eden sözlerle ya da “Partimin arkasındayım.” gibi yuvarlak cümlelerle demeç verdiler. Hal böyleyken ortaya çıkan fotoğraflar tam bize göre doğrusu.

İşte size örnekleri…

İlk önce AKP’den başlayalım:

Şanlıurfa’dan aday adayı olan Mustafa Göktaş yağmurun yağmasını bile AKP’ye bağlamış, daha sonra aday gösterilmediğinde ise “AKP’yi sormayın, AKP’yi sildim, benim için bitti.” “Yalan parti. Beni yalana koyacaklardı. Ben yalana girmek istemiyorum. Delikanlı olacaksın, yalancı olmayacaksın.”

AKP Bingöl milletvekili aday adayı Ferhat Uslu aday gösterilmeyince aday gösterilenlerle ilgili yorumlarını paylaşmış ve “Unutulmasın ki eden bulur.” demiş.

Düzce milletvekili aday adayı olan Elif Keçeci Hanım, aday gösterilmeyince hanımlığı bırakıp “Ben yokum listede kına yakın.” “Benim için önemli olan T. amcamın yanında olmak, ama tabi Düzce’nin ş……. halkı asparagas haber yapmazsa. Çünkü Düzce her b.. beklenir, bu adi ş………….” demiş.

CHP’de ne olmuş bir bakalım:

CHP’nin önemli kurmaylarından birisi olarak gösterilen Umut Oran, bu seçimde aday gösterilmedi ve şöyle bir açıklama yaptı. “Yıllar sonra ilk defa partimiz demokratik bir aday belirleme süreci benimsedi. Bir kısım adaylar ön seçimle bir kısmı ise kontenjanla belirlendi. Ben Genel Başkanımızla konuşarak kontenjan adaylığına başvurmuştum. Liste dışı kalmam Genel Başkanımızın takdiridir. Onun üzerine yorum yapmak doğru olmaz. Kimseye kırgın değilim kararına saygı duyuyorum. Benim için bireysel değil parti başarısı önemli. Hayat sürprizlerle dolu, bazen sandıktan bazen genel merkezin listesinden sürprizler çıkıyor. Üzüldüm şaşırdım ama moralimi bozmadan çalışmaya devam edeceğim. Partime çok inanıyorum.”

Yine CHP’den Nevşehir’de 3. sıradan aday gösterilen Fatih Ertik yerini beğenmeyip adaylıktan istifa etmiş.

Sıra MHP’de:

MHP’den aday gösterilmeyen Özcan Yeniçeri “Aday adaylığına müraacat etmek de istemiyordum hanımın rahatsızlığından dolayı ama çevrem ve bazı partililer aday olmam gerektiğini söylediler, hanım da izin verince başvuru yapmıştım ama böyle taktir edildi. Aslında böyle olunca biraz daha rahatlamış oldum ama böyle bir sonuç beklemiyordum çünkü ben Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Özcan Yeniçeri’ye, şu andaki kritik süreçte ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, ben Meclis’te bir ses olarak vardım ve devam etmesi gerekiyordu ama bizim yerimize gelen arkadaşlar bu görevi layıkıyla yapacaklardır.”

Aydın Yenipazar ilçe teşkilatı da gösterilen adayları beğenmediği için topluca istifa etmiş.

***

Hangisi daha vahim siz karar verin?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir