Aforizma ya da Aforizm

Bu satırları okuyan herkesin “vecize” ve “özdeyiş” kelimelerinin anlamdaş yani eş anlamlı olduğunu bildiğini düşünüyorum. Peki, bu kelimelere bir de “aforizma” ya da “aforizm” kelimesini eklediğimizde durum değişir mi acaba? Değiştiğini düşünen arkadaşlarımız yanlış düşüneceklerdir. Çünkü “aforizma” ya da “aforizm” kelimeleri TDK (Türk Dil Kurumu)ye göre “özdeyiş” anlamına gelir. “Özdeyiş” yani “vecize” yani “aforizma” yani “aforizm” kelimeleri anlam olarak hep aynı kelimelerdir. Daha geniş kapsamda düşündüğümüzde bu kelimeleri şöyle açıklayabiliriz:

Bir duyguyu, bir düşünceyi, bir ilkeyi, bir kanıyı kısa ve kesin bir biçimde anlatan ve kimin tarafından söylenildiği belli olan özlü sözlerdir.

“Aforizma”nın ne olduğunu öğrendikten sonra son dönemde siyasilerimizin aforizmalarından örnekler vererek yazımı sonlandırmak istiyorum:

* … şeyini şey ettiğimin şeyidir. Bunu bana tekrar niye soruyorsunuz? (Bülent Arınç)

* İspanyolcada “palavras” var. Bizde de “palavracı” diye bir tabir vardır. Bunlar olayları olduğundan biraz daha farklı gösterirler. Bizim medya da biraz öyledir. (Bülent Arınç)

* … PKK bomba patlattı diye, bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet’i şehit etti diye Türkiye’nin gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz, bizim hassasiyetimiz budur. (Hüseyin Çelik)

* Terörün bitmesinden ve kardeşliğimizden rahatsız olup çözüm sürecini hedef alan nekrofillere de gereken cevabı milletimiz 30 Mart’ta verecek. (Egemen Bağış)

* Bu evler apart adı altında rezidans adı altında kullandırılabiliyor ve maalesef fuhuş ve suçluların barındırılması şeklinde kullanılabiliyor. (Muammer Güler)

* Sel riski varsa üst kattaki komşunuzda kalın. (Melih Gökçek)

* Madenciler güzel öldüler. (Ömer Dinçer)

* Ak Parti iktidara geldi, ineklerin sütü arttı. (Ak Parti Bursa Milletvekili)

* Senin a… koyacağım. Senin a… koyacağım. Soytarı, köpek şerefsiz! O.. çocuğu! P… kurusu. P…. kurusu! Satılık köpek! Şerefsiz! Senin ananı s….m! (Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan)

* Çocukluğumuzda Lefter çok iyi bir kaleciydi, ondan etkilenip Fenerli oldum. (Kemal Kılıçdaroğlu)

* Şampuanlığa ulaşan Galatasaray’ı tebrik ediyorum. (Devlet Bahçeli)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir