“Ağam Biz Bu B.ku Neden Yedik?”

 “Ağa sabah kalktığında kâhyasına arabanın hazırlanmasını, şehre ineceğini söyler. Kahya hizmetlilerin de yardımıyla, en iyi koşumlarla en iyi iki atı arabaya koşar. At araba, atların süsü, arabanın boyası ile göz kamaştırmaktadır.

Ağa ve kâhya arabaya kurulurlar. Ağanın işareti ile araba hareket eder. Bu hareket sırasında ağa, şu atlara bak, şu arabaya bak, kimde var böylesi. Diye düşünerek kasılmaktadır. Aynı anda kahyanın da aklından; ömrüm el kapılarında geçecek, keşke şu at araba benim olsaydı diye geçirirken, Ağa birden bire, arabayı durdurmasını ister kahyadan. Kahya arabayı durdurur. Bu arada köyün dışına çıkmışlardır. Ağa kâhyasına dönerek, bu at arabanın senin olmasını ister misin? diye sorar. Kahya şaşkınlıktan gözleri yerlerinden fırlayacak gibi, Şaka mı bu ağam. Diye sorar.

Ağa hayır diyinc, ama ağam benim atı alacak kadar param yok ki, der. Ağa da para istemiyorum atın bokunu ye bu atla araba senin olsun der. Kahya atın bokunu yedikten sonra şehre doğru yola devam ederler.Şehirden eve dönerken ağayı sıkıntı basar. Ağa ben atla arabayı bu kahyaya verdim şimdi köylüye ne derim diye kendine sorular sorar. Sonra dayanamayıp kâhyaya; 
– Kâhya bu atla arabayı bana satar mısın, diye sorar. Kâhya:
– Satmam ama atın bokunu yersen sana atla arabayı geri veririm der. Ağa da köylüye mahcup olmamak için atın bokunu yer.. Köye yaklaştıkları sırada kâhya gülmeye başlar. Ağa merak edip sorar:
– Kahya niye gülüyorsun, diyerek..
Kâhya da ağaya dönüp:
– Ağam sana bir sorum olacak der. Ağa, sor bakalı,  diyince kahya sorusuna başlar:
-Ağam der.. Biz köyden çıkarken bu atla araba kimindi.Ağa cevap verir: 
-Benim.
– Şimdi köye geri gidiyoruz bu atla araba kimin? Ağa tekrar cevaplar:
– Benim.
Kahya bombayı patlatır:
-Ağam o zaman biz bu boku niye yedik???”

Şimdi ben de gündemin ilk maddesi olan ve iki tarafın karşılıklı salvolarıyla ortaya bunca pislik dökülmeye başlamışken, birisinin çıkıp, biz bu pislikleri neden döktük, demesini bekliyorum. Bu söz elbette kamuoyu önünde söylenmez ama umarım bütün pislikler ortaya çıktıktan sonra söylenir…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir