Ağrı Dağı’nın Efsanesi, Yaşar Kemal’den!

ağrı dağı efsanesi kitabıEfsaneler gerçektir. Ağrı Dağı ne kadar gerçekse Ağrı Dağı Efsanesi de bir o kadar gerçektir. Türkiye’nin en yüksek dağının efsanesini ancak son dönem Türk hatta Dünya Edebiyatı’na damgasını vurmuş yüksek bir yazar olan Yaşar Kemal kaleme alabilirdi.

Irish Times (İrlanda) Yaşar Kemal için “Zengin, renkli ve zekice bir netlikle bezenmiş bir üslup ve yazdığı her kelime sert, cilalanmış, ayrıksı ve bir buğday tanesi gibi potansiyel olarak üretken.” demekle bu haklı payeyi ona teslim etmiştir. Nitekim “Ağrı Dağı Efsanesi”ni okurken buna tanık oluyorsunuz. Yaşar Kemal’in kullandığı bu cilalanmış kelimelerin yan yana gelmesiyle şiirsel bir ahenk oluşuyor, bu ise okuyucunun dilinde muhteşem bir tat bırakıyor.

Her şey Mahmut’un evinin önünde Sofi’nin bir atı görmesi ile başlar. At, üç kere dağın arkasına bırakılsa da yine Mahmut’un evinin önüne gelir. Kim gelirse gelsin at, Mahmut’undur artık. Günler geçer ve atın gerçek sahibinin Beyazıt Paşa’sı olduğu anlaşılır. Mahmut, atı vermemek de Paşa atını almak da kararlıdır. At, kimin olacaktır? Kendi Gül, adı Gülbahar olan Paşa’nın kızı babasının ve Mahmut’un karşı karşıya gelmesini önleyebilecek mi? Soruların cevapları ben de olsa da sizlere bu güzel kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Milletleri var eden değerler bütünü olan gelenekleri savunan Mahmut, gelenekleri hiçe sayan Osmanlı Paşa’sına karşı mücadele vermekten kaçınmamıştır. Halk da güç karşısında önce ses çıkarmasa da nihayetinde geleneklerin yanında olmayı bilmiştir. Bir ve beraber hareket ederek zalim paşayı alt etmişlerdir. “Biz hep böyle, her şeyde birlik olsak, kimse bize diş geçiremez. Bize dağlar, şahlar dayanamaz. Hiç kimse… Yeter ki böyle birlik olalım.”

“Bu Mahmut Han gelenek, görenek bilmez. O Bey değildir, paşadır, Osmanlıdır.” demiş Yaşar Kemal kitapta. Efsanede Osmanlının kötü paşaları eleştirilmiş, millete paşa değil bey olmanın vurgusu yapılmış. Osmanlının yıkılışının sebeplerinden birisinin milletin değerlerinden uzaklaşan bu kötü paşaların olduğunu unutmamak gerekir.

“Yaşar Kemal, Şehrazat klasmanında bir masal anlatıcı.” diyor Daily Telegraph Yaşar Kemal için. Zevk alarak okuyacaksınız “Ağrı Dağı Efsanesi”ni. Belki de dinliyor olacaksınız. Okuma ve dinleme eylemi iç içe geçecek, kısa sürede efsane bitecek ve siz böyle büyük bir anlatıcının izini sürmeye devam edeceksiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir