Ah be Amirim, Bu İşe Neden “Reaksiyon” Göstermedin?

On yıllardır devam eden Polat Alemdar efsanesi, geçiği kanala ve güç odağına göre senaryolaştırılıyor, adeta algı mühendisliği yapıyor eleştirilerini yaparken; Behzat Amirmim’in volesi ağlarımızı alt-üst etti.

Bunu, Behzat Amire hiç mi hiç yakıştıramadık.

Elbette oyunculuk profesyonel bir iş ve Erdal Beşikçioğlu’da işini iyi yapan bir profesyonel. Ancak biz seyirciler Behzat Amiri o kadar çok sevdik ki bu yeni derin gırtlaklığı hele de paralel yapının kodomanlığını hiç yakıştıramadık.

Dizi senaryo itibariyle derin devletin, başka bir derin devlete karşı derin operasyonlarını anlatıyor. Behzat Amir ise belkide daha geçen sezon mücadele ettiği yapının en üst sorumlusu olarak karşımıza çıkıyor. Senaryo, yeni Türkiye algısını ve paralel yapıyla mücadelenin gerekliliğini topluma yansıtmak için kurgulanmış gibi. Yani izlediğimiz dizi ilk bölümüyle, Polat’ın yerine yetişen bordo bereli-özel harekatçı ekibin” asker-polis elele, paralelle mücadele” konseptini bilinçlere yerleştirme amacı taşıdığı izlenimi verdi.

Mossad ajanlarının öldürülmesi ve şehitlerin intikamının alınması ise sanırım açılım ayarlamasıyla süslenmiş. Karakol baskınında askerlerimizi PKK yerine Mossad ajanları öldürüyor. Yani biz 30 yıldır hep yanlış biliyormuşuz. Karakollarımızı basanlar aslında İsrail komandolarıymış ve yıllar yılı ülke içindeki bazı devlet kurumlarıyla ilişki halindelermiş. Bu paralel yapının ne kadar da tehlikeli olduğu ve asker katilleriyle işbirliği yaptığı da alttan alta inceden işlenmiş.

Tüm bu senaryolara, algı operasyonlarına, bilinç altı sahnelere sözümüz yok. Biz, ağzı bozuk olan ve “ belki adam olamadım ama kimsenin de adamı olmadım” diyebilen Behzat Ç.’nin o dizide ne işi var onu merak ediyoruz ve yadırgıyoruz, o kadar…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir