Ah mine’l-İlim

Çok partili hayatın hüküm sürdüğü günümüzde ileri demokrasi uygulanırken, aşağıdaki fotoğrafı görünce aklıma tarihi bir anekdot geldi.

bilim insanları

***

Tek adam döneminin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, bir gün Türk İslam Eserleri Müzesine gelir. Müze müdürü olarak görev yapan zat ise döneminin ilim adamlarından, Dursun Gürlek’in deyişiyle “Ayaklı Kütüphaneler”den İbnülemin Mahmut Kemal Bey’dir.

Bakanın geldiğini gören müze görevlisi Mahmut Kemal Bey’in yanına gelerek telaşlı bir şekilde, “Efendim vekil hazretleri geliyor!” der. Mahmut Kemal Bey ise, “Halt etmesin! Ben şimdi ikindi namazına hazırlanıyorum. Beklesin!” cevabını verir.

Tek adam döneminin Milli Eğitim Bakanı bu sözleri duymuş ve şaşkın şaşkın kendisine bakan müze görevlisinin şaşkınlığını gidermek için, “Duydum evladım, duydum.” demiştir.

Tek adam döneminin Milli Eğitim Bakanı bu ilim adamının huysuzluklarına, azarlamalarına ve bu türden konuşmalarına katlandığı için Kemal Bey “Son Asır Türk Şairleri”, “Son Sadrazamlar”, “Son Hattatlar”, “Son Bestekarlar” gibi önemli eserleri kaleme almıştır. Vesselam tek adam döneminin Bakan’ı ilim insanlarına ve sanat ehline yakın ilgi gösterir, onları sever ve sayardı.

***

“Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen , ya da ilmi seven ol. Fakat sakın beşincisi olma, helâk olursun.” (Hadis-i Şerif)

***

Not: Anekdot, Dursun Gürlek’in Kubbealtı Yayınlarından çıkan “Ayaklı Kütüphaneler” kitabından alınmıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir