Alev Kız Aninna

“Günümüzden tan 10000 yıl öncesindeyiz. Bu günkü Malatya yakınlarında, günümüzde Aslantepe Höyüğü olarak bilinen yerdeyiz. O zamanki adını bilmediğimiz için, bu  öyküde Aslantepe köyü olarak adlandıracağız dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Aslantepe’yi.”

aninnaAninna’nın öyküsü böyle başlar kitabımızda. Aninna’nın annesi Ninna, köyün erkekleri tarafından av esnasında bir kurdun yol göstermesi sonucunda yaralı şekilde bulunmuştur. Üstelik de hamiledir. Erkekler, hızlı bir şekilde Ninna’yı köye getirirler. Dilleri aynı olmadığı için anlaşamasalar da kadının Ninna olduğunu öğrenirler. Ninna, Aninna’yı doğurur ama kendisi ölür. Aninna’yı Kallu büyütür. Kallu ona bildiği her şeyi öğretir. Aninna çok zeki olduğu için tüm öğretilenleri kavrar ve daha küçük yaşlarında köyün erkeklerinden her alanda daha iyi hale gelir.

Bir kurdu kendisine yoldaş yapan Aninna, gün gelir ailesini merak eder ve ailesini bulmak için Manat’la büyük bir yolculuğa çıkar. Aninna ile Manat’ın yolculuklarında neler olacak, Aninna ailesini bulabilecek mi? Bu soruların cevabını bulmak için bu güzel kitabı muhakkak okumalısınız.

Bilgin Adalı 10000 yıl önceki yaşamı, çocukların anlayabileceği bir dille gözler önüne sermiş. Adalı, 10000 yıl öncesini anlatırken heyecan ve merak duygusunun eksik olmadığı bir kurguyla taçlandırmış. Zaman, mekan, arkadaşlık, aile ve tarih temaların işlendiği “Alev Kız Aninna” kitabı Can Çocuk Yayınlarından çıkmış. Kutlay Sındırgı’nın resimlediği kitabımız resimler bakımından daha ilgi çekici hale getirilebilirdi.

4 ve 5. sınıftaki çocuklarımıza eski zamanlardaki yaşamı kavratabilmek için bu kitabı okutmalıyız. Bu kitabı çocuklarımıza Türkçe öğretmenlerinden ziyade Sosyal Bilgiler öğretmenleri tavsiye etmelidir. Özellikle “çağlar” konusu anlatıldıktan sonra konunun pekişmesi için bu kitap okutulabilir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir