Ali Baba ve 7 Cüceler (Elma)

ali baba ve yedi cücelerCem Yılmaz’ın yönetip, başrolünde oynadığı son filminin, benim beklentilerimi rahatlıkla  karşıladığını söyleyebilirim.  Çünkü filme hiçbir beklentiyle gitmemiştim. Tek amacım gülmekti ve de bol bol da güldüm.

Filme giderken beklentileri yüksek olanlar ise pek tat alamadıklarını söylediler. G.O.R.A  ile karşılaştıranlar, filmin hüsran olduğu kanaatine vardılar. A.R.O.G’dan hallice olduğunu dile getirenler oldu.

Kabul ediyorum, Cem Yılmaz bir Stanley Kubrick değildi! Ancak hatırlanırsa, rahmetli beklentiyle sinemaya gelip, yarım ağızla çıkanlara eleştiri olsun diye “Eyes Wide Shut” filmini çekti, başrolüne de Tom Cruise ile o dönem ki eşi Nicole Kidman hanfendiyi koydu. Amacı tamamen beklenti karşıtı, olay örgüsü birbirinden kopuk bir filmle seyirciden intikam almaktı, ancak olmadı bu da beklentileri karşılamadı!

Vel hasıl “herkes” memnun edilemeyecek kadar kompleks bir yapıydı aslında, edilemedi de zaten! Wachovski biraderler ( biri sonradan kadın oldu ama neyse) Matrix’i , V For Vendetta’yı, Bulut Atlası’nı üretti ancak Jüpiter Yükseliyor’ da yine beklentileri karşılayamadı! Gösterime girmesi yasaklanan Lars Von Trie’nin Nemfomanyak filmi büyük bir hevesle beklendi(büyük bir oranla porno zannedildi), beklenti yine karşılanmadı! Beklenti konusunda sürprizsiz tek isim akıllarda kalmıştı: Şahin K.

İşte bu “herkes” böyle doyumsuz, tatmin ve tahmin edilemez bir bünyeye sahipti. Kimlerden oluştuğunu, nasıl bir beğeni yapısına sahip olduğunu kimse kestiremedi şimdiye kadar. Paradoksla beslenen, “bu sefer olmamış ( yeri geldiğinde a.q)” ile kendini ifade eden bu mutlak kümenin bu filme de bir kulp takacağından şüphem yok!

Ancak yine de ben filmi kesinlikle tavsiye ediyorum, ama şartlarım var!

  • Filmleri karşılaştırma huyun yoksa mutlaka git!
  • Sıfır beklentiyle, hoşça vakit geçirmek istiyorsan git!
  • “Bir film izledim hayatımın yönü değişti” dedirtecek filmler arıyorsan gitme,
  • “Bakalım Cem Yılmaz bu sefer beni güldürebilecek mi” önyargısıyla gidiyorsan gitme,
  • “Kesin küfür vardır, yoksa güldüremez ki i..ne“ fikrine sahipsen gitme,
  • Sinema salonunda hayatın anlamını bulmaya çalışıyorsan gitme,
  • Vel hasılı kelam elma dersem git, armut dersem gitme,
  • Yazının başlığına bak!

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir