Alo 147! Dövülecek Öğretmen Var(!)

Yine şiddet, yine şiddet, yine şiddet… Son yıllarda öğrencilerin öğretmenlerine ya da öğrenci yakınlarının öğretmenlere uyguladığı şiddet aldı başını gidiyor. Bu durumun önüne geçmek için kimse de hiçbir şey yapmıyor. Ne okul idareleri, ne il ve ilçe milli eğitim müdürleri ne müsteşarlar ne milli eğitim bakanı ne iç işleri bakanı ne de kimse. Elini taşın altına koyan kimse yok. Öğretmenin uğradığı şiddet yanına kar kalıyor.

Bugün geldi son bir şiddet haberi daha. Haberi okuduk ve hızlı bir şekilde gündemden düştü bu haber. İstanbul Sultangazi’de bir İngilizce öğretmenine şiddet uyguladı öğrencisi. Yedinci sınıfa giden öğrencisi üstelik de bir bayan öğretmene yumruk atıyor. Bu gücü kimden alıyor bu öğrenci diye sormak gerekiyor? Velisinden mi, arkadaş çevresinden mi yoksa her an öğretmenlerin açığını arayan Alo 147 hattından mı?

Öğretmen rapor alıyor ve çocuğu karakola gidip şikayet ediyor. Çünkü öğretmen okuldan çıkarken bir sürü tehditle karşı karşıya kalıyor. Daha sonra öğretmen eve geldiğinde karakoldan aranıp şikayeti geri alması gerektiğini söylüyorlar. Çocuğun 12 yaşında olması sebebiyle herhangi bir şey yapılamayacağından bahsediliyor. Durum ortada… Öğretmenimiz ne acı ki yediği yumrukla kalıyor. Ne öğretmenimize yardım eden var ne çocuğa hesap soran? Yazık ki ne yazık!

Aynı öğretmenimiz eminim ki 63 kişilik sınıfta öğrencilerine bir şeyler anlatmaya ve onları yetiştirmeye çalışıyordu. O kadar kalabalık sınıfta o çocuklara bir harf bile öğretse öğretmenimiz saygıya değerdi. Ama o öğretmenimiz daha bıyıkları bile terlememiş, aklı hiçbir halta çalışmayan, saygısız, ağzından çıkan kelimelerin bile ne anlama geldiğini bilmeyen bir çocuk -çocuk dememek gerekir ki buna- tarafından darp ediliyor. Bunların yanında öğretmenimiz bu sınıfta birisine sesini yükseltse, sen niye çalışmıyorsun dese öğrenci de hemen Alo 147’yi arayıp öğretmenimizi şikayet etse, bakanlığın hiçbir işi gücü yokmuş gibi ivedilikle o öğretmenimizin okuluna bununla ilgili yazı yazıp savunmasını isteyebiliyorsa böyle bir şiddet olayında bakanlık neden bu öğrenciler için ivedilikle bir şey yapmıyor?

Bir ara doktorlara saldırı epeyce artmıştı. Ama sağlık bakanı ne yaptı ne etti bu saldırıları en aza indirdi. Milli Eğitim Bakanı da öğretmenlerin bakanı olduğunu hatırlayıp bu saldırılar için bir şey yapmalıdır? Mesela bu öğretmenimizi arayıp “Geçmiş olsun!” diyerek ya da öğretmenimizi ziyaret edip öğretmenlerin yanında olduğunu göstererek bu iş için bir başlangıç yapabilir. Çok mu hayalperestlik oldu…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir