Haneke Okumaları 9: Amour Üzerine

amour-filmi

2012 yılı Altın Palmiye, 2013 yılı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı ve daha birçok ödül alan “Amour” filmi ünlü ve sıra dışı yönetmen Michael Haneke‘nin son filmi. “Amour”un senaryosunu da yazan Haneke, filmde 80 yaşını geçmiş emekli ve iyi eğitimli müzik öğretmeni olan Anne (Emmanuelle Riva) ile Georges (Jean-Louis Trintignant)un 80 yaşından sonraki hallerini anlatmaktadır.

Anne ile Georges güzel yıllar geçirmiş, birbirlerini kuvvetli bir aşkla sevmektedirler. Film boyunca “Bu aşk onları ne kadar ayakta tutar?” sorusu irdelenmekte aslında. Bu irdelenirken kendisini yetiştiren hayran olduğu bir kadına borcunu ödüyor Haneke.

amour afişKuvvetli bir aşk çerçevesinde hayatın bütün gerçekliğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor Haneke. Bir yerlerde hayat tüm hızıyla akarken bir yerlerde insanlar kendi kaderine düşenleri yaşıyor. Bir yerlerde, bir zamanlarda insanlar için zamanın önemi kalmıyor. Sadece yaşanan ve kabullenilmeye çalışılmış acı kaderin yükü çekilmeye çalışılıyor.

Siz hasta yatağınızda yatarken bile herkes, evlatlarınız bile dahi, hayatın akışına ayak uydururlar. Çünkü onlar için hayat her daim devam etmektedir. Siz ise hasta yatağınızda söylemeye çalıştığınız iki kelime ile hayata sımsıkı tutunmaya çalışıyorsunuz.

Hayat ile tüm bağlantılarınız kesildiğinde kendinizi ölüm orucuna atarsınız. Ölüm orucu kendinize vereceğiniz en büyük zarar olduğu gibi sizin en yakınınıza, can yoldaşınıza yani aşkınıza en büyük ıstıraptır, çaresizliktir. O ıstırap ve çaresizlik size acı bir tokat olur hem sizi hem de can yoldaşınızı bitiren.

Özene bezene, kusursuz olarak hazırlanmış evin salonundaki koltuğa her daim oturanlar değişse de içeride kendinden habersiz yatan hastaya hiçbir faydası yoktur. Hatta, Georges ne diyor kızına?

“Endişelenmenizin bana bir faydası yok.”

“Endişelerinize harcayacak vaktim yok.”

Filmin başında gösterilenlere filmin ortalarına doğru bir anlam verdikten sonra aklımdan geçenin gerçekleşmesi yine de derinden sarstı beni. Ve daha sarsılacağınız yerler olacak film boyunca. İki saat sürecek olan Haneke’nin son filmi “Amour”u yüreği dayanabilecek ve hayat gibi yavaş akan bu filmi ekranı başından kalkmayacak herkes seyretmeli.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir