Anadolu Kartalları

anadolu-kartalları

Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 100. yılı için yapılmıştır bu film. Filmin konusu ise Türk Hava Kuvvetlerinden mezun olmaya hazırlanan ve sonra da olan bir grup gencin öyküsüdür. Filmin oyuncuları arasında Engin Altan Düzyatan, Şevket Çoruh, Özge Özpirinççi, Ekin Türkmen, Alper Saldıran, Hande Subaşı, İsmail Filiz, Çağatay Ulusoy, Alpay Kemal Atalan, İlhan Şeşen ve Ediz Hun var. Filmin senaryosunu Hakan Evrensel yazmış, müziğini Doğulu kardeşler hazırlamış, yönetmenliğini Ömer Vargı yapmış. Yapımcılığını da Murat Akdilek üstlenmiş. 

7Filmin künyesini verdikten sonra gelelim değerlendirmelerimize: Her şeyden önce bu filmi ilköğretim 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin, bunun yanında orta öğretim öğrencilerinin seyretmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda değerli öğretmenlerimize iş düşeceği kanısındayım. Film, yukarıda da belirttiğimiz gibi Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle yapılmış. Filmde Harbiye’den mezun olanların pilot olma maceraları anlatıldığı için film seyredilirken ve seyrettikten sonra öğrencilerimizin pilot olma hayallerini fazlasıyla kuracağı kanısındayım. Özgürlüğe düşkün, kafası çalışan öğrencilerimizi seçip götürün derim filme.

8Harbiye’den mezun olan gençlerin, mezun olduktan sonra yaşadıkları bu film boyunca bize veriliyor. Pilot olurken hangi koşullardan geçilir, dersleri nasıldır, ilk uçuş anlarında hissettikleri nelerdir, pilotların duyguları nelerdir, pilotların gökyüzündeki özgürlük aşkları nasıldır, gökyüzündeki özgürlük aşklarına kavuştuklarında niçin yeryüzünde onları bekleyenlerin olması gerekir gibi birçok sorunun cevabını öğreniyoruz bu filmde. Bunlar anlatılırken eğlenceli bir dil kullanılmaya çalışılmış. Bunlar filmin öne çıkan yönleriydi muhakkak. Tabiî ki filmdeki Türk Yıldızları’nın gösterileri, F-16 ve F-4 uçaklarının gösterilerini, kurtarma helikopterlerini seyrediyoruz. Bunun yanında gerçek tatbikat görüntülerinin de olması ve pilotlarımızın ne kadar başarılı olduğunun bu filmde gösterilmesi ayrıca filmde öne çıkan unsurlar arasında gösterebiliriz.

9Oyunculuklara gelince ise tek “Burcu” karakterini oynayan “Hande Subaşı”yı beğenmedim. Çok donuk, yapmacık ve mimiksiz geldi bana. Belki başka birisi oynasa onun yerine daha hoş olabilirdi. Diğer oyunculuklara diyecek yok. Filmin müzikleri de hoş olmuş. Belki, filme biraz daha heyecan oluşturabilecek sahneler bir şekilde eklenebilseydi film daha etkili ve hoş olabilirdi. Son sahnede sadece bunu gördük. Belki de bu sahnelerin fazla olması filmin amacından uzaklaşmasına sebep olabilirdi. Sanırım böyle olması daha iyi olmuş.

Sonuç olarak öğretmenlerimiz, öğrencilerini; anne ve babalar da çocuklarını bu filme götürüp seyrettirsinler. Hatta onlarla kendileri de gidip seyretsin. Pişman olmazsınız.

Hamiş: Ben bunların toplamından ayrıca mutluydum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir