Anneannem Bir Film Yıldızı

anneannem-bir-yildiziTüm düşlerin gerçekleştiği bir hayatı kim istemez ki? Sahi kim istemez ki? 10’lu yaşların başlarında dünya henüz renkli yelpazesini çekmemişken üzerimizden birilerinin elinde sihirli bir değnek olmadığını kim söyleyebilir?

Pınar Göçer’in kaleme aldığı “Anneannem Bir Film Yıldızı” her şeyin mümkün olduğu, hemen hemen her şeyin güzel bir şekilde sonuçlandığı peri masalı havasında bir kitap. İki kardeşin yaşamından bir kesit sunan kitap Pınar Göçer’in ilk kitabı olma özelliğini de taşıyor.*

Dopdolu bir çocuk kitabı “Anneannem Bir Film Yıldızı” küresel ısınma, doğanın katledilerek ranta çevrilmesi, organik bir yaşamın değeri, eski Türk filmleri, aile ilişkileri, aşk… ve daha onlarca konu bu kitabın içerisinde kendine yer bulmayı başarıyor.

İngiltere’de yaşayan Türk ailenin çocuklarını Türkiye’ye göndermek zorunda kalması ile başlayan kitap küçük bir kızın (Defne) anneannesi ile “yeniden tanışması”nı anlatıyor. Kitap yalnızca bunlarla da yetinmiyor. Daha önce de söylediğim gibi dopdolu bir kitap “Anneannem Bir Film Yıldızı”

İthaki’den çıkan kitabın kapağını Şükrü Karakoç hazırlamış. Kitabı yayına da hazırlayan Gonca Özken’e beni bu kitapla tanıştırdığı için teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Bir film yıldızı olmak, çok güzel olmak, anneanne olmak, hatta inzivaya çekilmek doğayı korumak uğruna savaşmaya engel midir? Tabii ki hayır… İngiltere’de hayatlarını sürdüren Defne ile Can’ın annesiyle babası, çevre bilim uzmanıdır ve bir yıllığına Kuzey Kutbu’na araştırma yapmaya gideceklerdir. Bu süreçte çocuklar, Türkiye’de yaşayan eski film yıldızı anneannelerinin yanına taşınmak zorundadırlar. Anneanne küçük bir sahil kasabasına yerleşmiştir. Çocuklar; anneanneleri, anneannelerinin ablası, yardımcısı, köpeği Zegay ve ördekleri Golden ile küçük bir taş evde yaşarlar. Günleri oldukça hareketli geçer. Doğa harikası kasaba halk plajının, otel yapılarak tahrip edilmesine karşı çıkarlar. Okula giderler. Suçiçeği olurlar. Zeytin hasadına ve ardından yapılan zeytin şenliğine katılırlar. (Kitabın arka kapağından)

*Yazarın başka bir kitabına kitap satış sitelerinde yaptığım aramalarda ulaşamadım. Başka bir kitabı varsa düzeltirseniz sevinirim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir