Arjantin Sinemasından Bir Başyapıt: Gözlerindeki Sır

gözlerindeki sırBiz erkeklere bak Benjamin demişti beraber çalıştığı arkadaşı, “bir erkek her şeyini değiştirebilir; yüzünü, evini, ailesini, sevgilisini, dinini, tanrısını, yine de değiştiremeyeceği bir şey var, Benjamin. tutkularını değiştiremez.”

Arjantin sinemasının yabancı dalda Oscar ödülü kazanan “Gözlerindeki Esrar” ya da orijinal adıyla “ El Secreto de Sus Ojos” filmi şimdiye kadar izlediğiniz pek çok sinema filminden daha farklı bir kurguya sahip. Kıymetli dostum Fatih Ertuğrul bu filmi önerdiğinde ki uzun zaman oluyor, izleme listesine koymuştum. Ancak şimdiye kadar izlememiş olmam gerçekten büyük eksiklikmiş!

Film Arjantin sinemasının ünlü yönetmeni Juan Jose Campanella’ya ait. Bir roman uyarlaması olan film senaryosunu da yönetmen oluşturmuş. Ana karakterler olan sorgu müfettişi Benjamin Esposito ile şefleri olan İrene aşkın en saf halini ve şairin dediği gibi “ayrılıkların da sevdaya dahil olduğunu” o kadar güzel anlatıyorlar ki kelimeler yetmez kendiniz görmelisiniz.

ojosmovieBir cinayet üzerine dönen ve fakat aslında sağlam bir de adalet eleştirisi olan filmde Arjantin’in bize çok da uzak olmayan adalet sistemini tüm çıplaklığıyla görüyoruz. İşkenceyle alınan ifadeler, devletin kullandığı ve pis işlerini yaptığı eski suçlular ve adaletini kendi uygulamak zorunda kalan insanlar…

Tüm film boyunca sonunda nelerin olabileceği hakkında en ufak bir fikir sahibi olmanız mümkün değil! Ancak film bittiğinde ağzınızda buruk bir tad kalabilir, eski rutin hayatınıza tekrar dönmek zorunda kalmanın buruk tadı gibi.

Ve son not, umutsuzca ve tutkuyla aşık olanlar, kelimelere dökemediklerini gözleriyle anlatmaya çalışanlar bu film size göre değil!

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 14 Mayıs 2015

    […] sinemasından seçkilere kaldığımız yerden devam edelim. Daha önce “Gözlerindeki Sır” filmi ile başladığımız filmlere güzel bir yol hikayesini […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir