“Artık Konuğumuz (Değilsiniz) sunuz!”

Uzun yolculukları küçüklüğümden beri çok sevmişimdir hep. Küçükken annemin ayaklarının dibinde Ankara’ya yaptığımız yolculukları saymazsak ilk uzun yolculuğum İstanbul’a idi. Askeri liseler sınavına girmek için gelmiştim bu koca şehre. Hiç unutmam Tirebolu Jet Turizm’le gelmiştim İstanbul’a. Pek yolculukta ne olduğunu hatırlayamasam da güzel bir yolculuk geçirdim kanaatindeyim. Ondan sonra başladı hep yolculuklarımız. İstanbul’a, Gümüşhane’ye, Tirabolu’ya, Trabzon’a, Ankara’ya, vs, vs.

Biz küçükken pek otobüs firması yoktu Tirebolu’da. En lüks firma ya Ulusoy ya da Metro idi. Onlara binmek bir ayrıcalıktı sanırım ya da biz öyle görüyorduk. Ulusoy’la hiçbir yere gitmek nasip olmadı ama Metro ile her yere gittim diyebilirim. Karadeniz yollarında 90’lı yıllarda bir Metro ve Ulusoy farkı vardı. Şimdilerde Metro daha çok büyümüş ve ulaşım ağını neredeyse Türkiye’nin dört bir tarafına yaymıştır. Peki, bu büyümeyle birlikte kalite de o oranda da artmış mıdır? Bence, hayır.

Yaz tatili münasebetiyle üç dört yere gitmemiz gerekti. Evimize yakın yerde yazıhanesi olduğu için ve küçüklüğümüzden beri gelen bir Metro Turizm alışkanlığımız olduğu için hiç tereddüt etmeden Metro’dan aldık biletleri. Bir yolculuğumda otobüsü hiç beğenmedim. “Class” marka otobüslerle seyahat ettik. Bana koltukların arası yeterli mesafede gelmedi. Daha geniş olabileceği kanaatindeyim. Yan yana olan iki koltuğun arasında olan mesafe gereğinden fazlaydı.

Bir diğer yolculuğumda ise servis çilesi çektik. Servis bize söylenen saatten neredeyse bir saat sonra geldi. Servisimiz belediye otobüsünün akşam seferlerinden farksızdı. Tıklım tıklımdı yani. Bir de doğal olarak yolcuların valizleri, çantaları… Adım atacak yer yoktu serviste. Ayrıca hizmet konusunda da sıkıntı vardı. Hosteslerin, hostların seçiminde biraz daha dikkat edilmesi kanaatindeyim. Bu görevli arkadaşların biraz daha eli yüzü düzgün insanlardan seçilmesi ve diksiyonu düzgün olması gerekir. Maalesef bunlardan yoksundu Metro.

En kötüsü de artık kıytırık firmaların otobüslerinde bile internet varken Metro gibi her tarafta ayrı ayrı tesisleri olan büyük bir firmanın otobüsünde internet olmaması hiç de hoş değildi. Konfor yoktu. Aynı filmleri tekrar tekrar gösteren sistemden de vazgeçilmeli sanırım. Kazanıyorsanız konforu artırmalısınız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir