Asit Yağmurları

Asit Yağmuru Nedir?

Kaliteli yağmur suyunun ph’ının 5.6 olduğunu düşünürsek, yağmur sularının asitleşmesiyle su kalitesinin de düşeceği anlaşılır. Su kalitesinin düşük, yağmur suyu ph’ının 5.6’dan az olduğu yağışlar asit yağmuru olarak adlandırılmaktadır.

Robert Angus Smith adlı bilim adamı 1852 yılında asit yağmurlarının yaşanma sıklığının dünyada sanayileşmeyle paralel olduğunu keşfetmiştir. Sanayi devriminin başını çeken İngiltere’de orman örtüsü değişimine dikkat çeken Smith, fabrika bacalarından gelen, havada askıda kalan kükürt ve azot içerikli gazların suyla tepkimeye girip sülfirik ve nitrik asit oluşturduğunu fark etmiştir.

Asit Yağmuru Nasıl Oluşur?

asit yagmuru5

Asit yağmurlarının temel nedeni atmosferde bulunan kükürt oksit ve azot oksitlerdir. Bu oksitler fosil yakıtların kullanımı sonucu oluşur. Özellikle fabrika bacaları bu kirletici maddelerin yayılmasına en büyük etkendir. Endüstriyel bölgelerden rüzgarlarla binlerce kilometre uzaklara taşınabilen bu gazlar yağmur suyuna karışarak asit yağmurlarının oluşumuna neden olur.

Asit Yağmurları Nerelerde Görülür?

Yapılan bir araştırma; New York’taki Adriondack dağlarına yağan yağmurun ph’ının normalinden 25 kat daha asidik olduğunu ortaya koymuştur. Amerika’da kuvvetli asit yağmurlarına neden olan sülfirik ve nitrik asit, rüzgar aracıyla Avrupa’dan Asya’ya kadar bir çok ülkeye taşınıp bu ülkelerde de asit yağmurlarının yaşanmasına sebep olmuştur.

Yağan yağmurlar sonucu bitkilerin tohumlarını yeşertemediği, ağaçların yapraklarını kaybettiği gözlemlenmiştir. Ağaçların köklerinde de tahribata neden olan kuvvetli asitler, bitkilerin topraktan makro ve mikro elementleri almalarına engel olur.

asit yağmuru1

Zehirli kimyasalların başka ülkelere taşınıp zarar vermesinin diğer bir örneği Çin’de fosil yakıtların kullanımı sonucu biriken gazların Japonya tarımındaki olumsuz etkisidir. Japonya Çin’den gelen bu kimyasallar nedeniyle her yıl Çin için ücretsiz fabrika bacası filtresi üretmektedir.

asit yagmuru6

Ülkemizin sanayi bölgelerinden olan Kocaeli yakınlarındaki Dilovası’nda da etkisini gösteren asit yağmurları, yörenin iklimini, bitki örtüsünü ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Yağmur suyunun çocuklar için oyun olabileceği veya içme sularına karışarak soframıza gelebileceğini de hesaba katarsak durumun ciddiyetini biraz daha kavramış oluruz.

Ayrıca asit yağmurlarının mermer, kumtaşı ve kireç taşından yapılmış tarihi eserlere de zarar verdiği bilinmektedir. Asitli yağışlar dünya kültürel mirası içerisinde yer alan antik kentlerin mermer sütunlarını ve heykelleri de tehdit etmektedir.

asit-yağmuru3

Asit Yağmurlarına Karşı Alınan/Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Çevre kirliliğine karşı dünya ülkelerinden bazıları Kyoto Protokolünü oluşturmuşlardır. Protokolde değinilen sorunlardan olan asit yağmurlarının önlenmesi için başta karbonlu ve azotlu yakıt kullanımın düşürülmesi, ayrıca alternatif enerji kaynaklara yönelmenin gerekliliği vurgulanmaktadır. Sanayi bölgelerinin şehir merkezlerinin dışında tutulması, motorlu taşıtların bakımlarının zamanında yapılması, fabrika bacalarının filtrelenmesi gibi kurallar da uyulması gereken diğer kurallar arasındadır.

Biy. Ayfer AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir