Asker! Çek ve Vur

“1.Dünya Savaşı’nda askerlerin öldürme amacıyla ateş etme oranları %15 civarındaydı. Komutanlar ellerinde sopalarla askerleri döverek ateş ettiriyorlardı. 2. Dünya Savaşı yıllarında bu oran %45’lere geldi. Derken Vietnam yıllarında oran %85’leri buldu. Yüzlerinizdeki maske şimdiye kadar geliştirilen en mükemmel silah aslında. Çünkü karşında bir canavar varken ateş etmek ve öldürmek daha kolaydır.”

“Man Against Fire” .

black-mirrorBlack Mirror dizisinin 3. Sezon 5. Bölümünden bahsediyorum. Bir önceki yazımızda “geleceğin görsel prospektüsü” olarak nitelendirdiğimiz dizinin bu bölümü sınırların çok ötesine geçmiş. Üstün insan ırkı yaratma peşinde koşan Spartalıların; Çingeneleri-sakatları ve Yahudileri altın nesli bozduğu için krematoryumlarda yakan Hitlerin ütopyasının gerçekleştiği bir dünyaya açıyoruz gözlerimizi. “böcek” diye adlandırılan düşük profilli, DNA’ları ve genetikleri bozulmuş insanların avlandıkları bir dünyaya…

bocekAskerlerin ellerinde son teknoloji silahlar ve yüzlerinde orduya girerken yaptırdıkları implantlar var. Maske olarak yüze yerleştirilen bu implantlar sayesinde, ordu, askerlerin kimi nasıl göreceğini belirliyor. Sistemi ve nesli korumak askerlerin en önemli vazifeleri. Yüzlerine yerleştirilen implantlar da yazının başında verilen oranların %100’e çıkmasını sağlıyor.

Senaryo bize aslında bir gelecek projeksiyonunun yanında bugün eleştirisi de sunuyor. Çevremizdeki kan gölüne bakınca aslında yüz implantlarının çoktan yerleştirildiğini görüyoruz. Etnik köken, din, politika, mezhep, cinsel tercihler, ırklar yüzlerimizdeki implantlarımız. Ve adeta canavarı yok edercesine birbirimizi katlediyoruz. Holiganizm, kan davaları, aşk cinayetleri, cinnetler adi vaka olmuş durumda. Ve en acısı da her şey her geçen gün daha normal geliyor.

ışidIraklı Şii bir Müslüman, selefi bir başka Müslüman tarafından boğazı kesilerek öldürülüyor. Suriyeli Ezidi bir kadın, onlarca ruh hastası cihadist tarafından tecavüze uğrayıp katlediliyor. Bir başka yerde Sünni bir genç intikam için gelen Şii militanlar tarafından kurşuna diziliyor. Hıristiyanlar Müslümanlardan, Şiiler Sünnilerden, Kürtler Türklerden, Çeçenler Ruslardan, Tutsiler Hutulardan, dindarlar eşcinsellerden, cumhuriyetçiler demokratlardan, faşistler komünistlerden, Kuzey Koreliler güneylilerden nefret ediyor… implantlar çok çeşitli ve her yerde…

Peki, nihai hedef ne? Nesli korumak mı, pek sanmıyorum! o zaman cevap ne?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir