Atatürk Arboretumu Sizi Çağırıyor!

atatürk arboretumu doğa harikası

Şehrin keşmekeşinden uzak, sakin ve huzurlu aynı zamanda İstanbul’un içinde bir yer arıyorsanız Atatürk Arboretum’u tam size göre bir yer. Atatürk Arboretum’u, Sarıyer’de, Belgrad Ormanı’nın hemen yanında. Bu ismi daha önce duymayanlar arboretumun ne demek olduğunu merak edeceklerdir.

“Arboretum, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla yaşları ve orjinleri belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde etiketlenmiş çoğunluğu ağaç, ağaççık ve diğer odunsu bitki taksonlarının meydana getirdiği ve uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Bir başka deyişle arboretumlar bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.”

atatürk arboretumu 1

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olan Atatürk Arboretumu’nun kuruluş amaçlarından bazıları şöyleymiş:

* Mikroklimanın imkan verdiği ölçüde doğal ve egzotik türlerin yetiştirilmesi, tanıtımı, gelişimi ve geniş çaptaki uygulamalara adaptasyonu konusunda çalışmalar yapmak.

* Geniş halk kitlelerine özellikle ilköğretim ve lise öğrencilerine doğa sevgisi aşılamak, doğa bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla eğitim çalışmaları yapmak.

* Türkiye’nin nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bitkilerini korumak.

* Meşe ve onun dahil olduğu fagaceae familyası ağırlıklı bir koleksiyon oluşturmak.

İstanbul’un göbeğinde sakinliği ve temiz havası ile cazibe merkezi olan Atatürk Arboretumu’nda çeşit çeşit ağaçlar mevcut. Kökenleri itibariyle farklı ülkelere ait olan bu ağaçların yetiştirilmeye çalışılması, ortada güçlü bir emeğin olduğunu gösteriyor. Yürüme yollarının -patikaların- gayet özenle seçildiği arboretumda bütün ağaçlar ve ağaççıklar titizlikle isimlendirilmiş ve onlar hakkında kısa notlar düşülmüş.

atatürk arboretumu gölleri

Atatürk Arboretumu’nun içinde üç tane de göl oluşturulmuş. Bu göllerde kuğular, su kaplumbağaları ve balıklar koyun koyuna yüzüyorlar. Gölün kenarına indiğimizde kaplumbağaların hızlıca yanımıza doğru hareket etmesinden kaplumbağaların insanlara ne kadar da alışkın olduğunu anladık. Bir gölün içinde kökleri dışarıda olan bir ağacın olması da korku filmlerinden çıkmış bir sahneyi hatırlatıyordu adeta.

atatürk arboretumu 3

Atatürk Arboretumu’nun içinin çok temiz ve düzenli olduğunu söyleyebiliriz. Bu temizliğin ana sebebi içeriye su haricinde hiçbir yiyecek, içecek sokulmamasıydı. İçeriye yiyecek ve içecek sokulmaması bir yandan temizliği sağlarken öte yandan insanların yürüyüş sonunda yorulmasına daha sonra acıkmasına ve erkenden arboretumu terk etmesine sebep oluyor. Bu kural sebebiyle insanların arboretumdan kısa  süre yararlanması kanımca olumsuz oluratatürk arboretumu 2ken, büyük bir emek vererek ortaya çıkan bu arboretumun temiz ve düzenli kalması ve korunması adına bu kuralın kesinlikle olumlu bir kural olduğunu söyleyebiliriz.

Öğrenci girişinin 2, normal girişlerin 4 lira olduğunu gösteren tabelayı dışarıda görünce ücretin iyi olduğunu düşünmüştük. Gişeye geldiğimizde resmi tatil günlerinde girişlerin 10 lira olduğunu öğrenince biraz sinirlensek de arboretumun atmosferi size bunu hemen unutturuyor. Sosyal devlet anlayışının olduğu ülkemizde (!) bu ücretin daha makul olması beklenirdi. Bakanlık buradan alınan giriş ücretleriyle umarım arboretumun daha da güzelleştirilmesi adına çalışmalar yapıyordur.

Neticede İstanbul’da yaşayan herkesin muhakkak bir kere Atatürk Arboretumu’nu görmesini tavsiye ederim. İkinciye gitmenize gerek yok.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 24 Mayıs 2015

    […] hafta sonu gittiğimiz Atatürk Arboretumu‘ndan sonra bugün ziyaretini gerçekleştirdiğimiz Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi bize […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir