Ateşten Ayakkabı Rüzgârdan Sandalet

Dışlanmışlığın ve ötekileştirmenin bir sonucu olarak kendi bedenini ve yaşamını beğenmeyen bir çocuğun öyküsü Ateşten Ayakkabı Rüzgârdan Sandalet.

Ursula Wölfel tarafından kaleme alınan eserin yazarı defalarca “Alman Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü”ne layık görülmüş bir isim. Kitabın Türkçeye çevirisini Gülser Epçeli yaparken tasarımını Murat Aksoy üstlenmiş. Kitabın kahramanı olan Tim’in dış görünüşünden biraz da olsa uzak resmedilmesi kitabın değerini elbette düşürmemiş ancak kitaba da çok uygun düşmemiş.

İletişim, dışlanma, ötekileştirme, aile ilişkileri, şehir ve kır yaşamı, mutluluk gibi temalara değinen Ateşten Ayakkabı Rügârdan Gömlek, okunması gereken çocuk kitaplarından biri.

Ateşten Ayakkabı Rüzgardan Sandalet

  • Tim, bir gün, “artık başka birisi olmak istediğini” anlattı babasına. Arkadaşlarının onunla şişman diye alay etmelerinden bıkmıştı.
  • Tim’in babası gezgin bir ayakkabı tamircisiydi. Kasaba kasaba dolaşır, oralarda yaşayanlara tamir edilecek ayakkabıları var mı diye sorardı.
  • Babası Tim’e, yaz tatilinde kendisine eşlik etmesini önerdi. Üstelik bir sırrı paylaşacaklardı. Kimse onları tanımayacaktı; çünkü birbirlerine takma isimleriyle sesleneceklerdi. Tıpkı Kızılderililer gibi!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir