Aydınımız Yok!

Toplumsal hafızamızın günden güne eridiği, eritildiği, formatlandığı bugünlerde eksikliğini en fazla hissettiğimiz nedir diye sorsak kendimize, cevabım kesin ve net şekilde şöyledir: aydınımız yok!

Evet, aydınımız yok! Ya da bizlere görünmüyorlar. Büyük holdinglerin, gücü: petrol kuyularında ya da madenlerinde veya  otellerinde olan, haber kanallarına çıkartılan bay-bayan bir bilenlere dikkatle bir bakın! Hepsinin ortak bir dili, ortak bir düşmanı, ortak bir banka hesapları var sanki. Aykırı tek bir sese bile yer yok.

Evet aydınımız yok! Olanı biteni, yorumlamayı bıraktım, olduğu gibi aktarmaya bile cesaret edebilecek aydınımız yok! Kulağına fısıldananı sözcüklere dökmekten ya da eline verileni çantayla, bavulla servis etmekten öte hakikatlerin ardından koşan bir aydın tipimiz artık yok!

Evet aydınımız yok! Vicdanını, patronunun yatırımlarına endekslemeyen, doğru bildiğini-tüm köylerden kovulma riskine rağmen- söyleyebilen bir aydınımız yok. Sanki yirmi yıl önce katledilen Uğur Mumcu’yla birlikte cesareti de söküp aldılar matbuattan.

Evet aydınımız yok! Haksızlık kimden ve nereye gelirse gelsin, önünde duvar gibi durabilecek bir aydınımız yok. “Dreyfuslar” sahte belgelerle zindanlara atılırken, karşısında ‘suçluyorum’ diyebilecek bir Emile Zola’mız yok. Ya da ülkesinin Cezayir’de yaptığı işkence ve zulümlere karşı çıkıp, vatan haini damgası yemeyi göze alabilecek bir “Sartre” çıkmıyor artık! Ne Tiananmen Meydanı’nda tankların önünde bağdaş kurabilecek bir ruh ne de vücudu alevler içindeyken kıpırdamadan durabilecek bir yürek bekliyoruz. Beklediğimiz tek şey, zamanı geldiğinde meydana çıkıp, tüm dalkavulara inat, ‘kral çıplak’ diyebilecek bir kalem sahibi!

İsminin önünde kalabalık unvanlar bulunan ve neredeyse aynı kelimelerle konuşan birilerini kastedip ‘ onlar var ya’ diyecekseniz bir Alman atasözünü hatırlamanın tam zamanı:

Sürüyü izleyen kıç takip eder!

Ve bizim, af buyurun, kıç takipçilerine değil, vicdan sahibi gerçek münervverlere ihtiyacımız var…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir