Ayıcık Ernest ile Farecik Célestine’in Romanı

“Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur.” derken Einstein insanoğlunun ne kadar da çaresiz olduğunu bir kez daha ortaya koyar.

Kendi doğrularının kıskacında kalan insanlığın yaşama katabileceği o kadar az şey vardır ki… Ne yazık ki yine bu nitelikteki insanlarla o kadar çok karşılaşıyoruz ki… Dayatılmış ya da öğretilmiş çaresizliğin duvarlarının böylesine yüksek olduğu bir dünyada biz bu engelleri nasıl aşabiliriz?
Tek doğru yanıt var: Eğitim.

Eğer eğitimde yukarıda saydığımız kısıtlamaların içinde sıkışıp kalmışsa ne yapabiliriz? Elimiz kolumuz bağlı oturmalı mıyız? Elbette hayır.

Biz yetişkinlerAyıcık Ernest ile Farecik Célesitine'in Romanı olarak bu sınırları ve kısıtlamaları fark edebiliriz belki ya da edemeyebiliriz. Bu sınırların farkına varan insanlar çevrelerindeki çocukların bu kısıtlamalarla sınırlanmamaları için eğitimden de umut besleyemeyeceğine göre geriye sadece kitaplar kalıyor.

Daniel Pennac’ın yazdığı Füsun Önen’in Türkçemize kazandırdığı “Ayıcık Ernest ile Farecik Cêlestine’in Romanı” adlı yapıt önyargıların nasıl yanlış olduğunu ve nasıl yıkılabileceğini ortaya koyan kusursuz bir yapıt. Yukarıda söylediğimiz onca şeye çözüm olabilecek nitelikte bir yapıt olan bu kitap oldukça da farklı bir anlatıma sahip. Yazarın kahramanlarla birlikte kitabın içine girdiği bir nevi bir öykünün nasıl anlatılması gerektiğini de öğreten kitap dördüncü ve beşinci sınıflar için oldukça uygun.
Drama yöntemi yapmaya da oldukça uygun olan bu yapıt yalnızca okumayla değil sınıfta öğrencilerle birlikte canlandırma yöntemiyle de okunabilir. Benden tavsiyesi…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir