Babamın Gözleri Kedi Gözleri

“İlkokula giden bir kız çocuğunun günlüğünden oluşan bir roman bu. Küçük kız, yeni taşındıkları evde her gün, o çok sevdiği babasının eve dönmesini bekler. ama babası bir türlü gelmez. Çünkü annesiyle araları açılmıştır. Yine de babayla küçük kız arasında küçük haberleşmeler, kısa mektuplaşmalar olur.” (Arka Kapak Yazısı)

Sevim Ak, yine sıcak ve samimi bir dille yazmış kitabını. Sevim Ak’ın kurgu konusunda farklı bir üslubu var. Bu kitabında ilkokula giden bir kız çocuğunun günlüğüne konuk olmuş. Anlatacaklarını bu küçük kızımızın günlüğünden aktararak hem çocukların dünyasına ne kadar yakın olduğunu bize göstermiş hem de çocuklar için eğlenceli ve mana yüklü bir kitap ortaya koymuş.

Hayatımızda ne kadar çok değerli varlığımız var, farkında mıyız? Kullandığımız eşyaları düşünün ilk önce ve sonra onların olmadığını! Ne hissederiz onlarsız? Yaşam hepimiz için zorlaşmaz mı?

Şimdi, bir de babanızı düşünün! Babanız yanınızda ve sizin her dediğinizi yapıyor. Siz, hissetmeseniz de sizin iyiliğiniz için çevrenizde pervane olup duruyor. Şimdi de babanızın sizden uzak olduğunu ya da artık geri gelmeyeceğini düşünün! Neler hissedersiniz! Acı bir his doldu değil mi kalbinize?

babamın gözleri kedi gözleri kitabıSevim Ak, babasına ithafen yazmış olduğu bu kitabında babası yanındayken babasının uğraştığı şeyler yüzünden mesela sağda solda gördüğü ıvır zıvırları yüzünden bazen ona kızabilen, bunlar babasının hobileridir aynı zamanda ve küçük kızımız sonra babası gibi hobi sahibi olmak ister, ilkokula giden bir kızımızı anlatır. Annesi de bu yüzden babasından ayrılır ve yanında kızını da alır gider. Kız için düşünceler bu süreçten sonra başlar. Babasını yokluğunda babasının ne kadar önemli işler yaptığını anlar. Babasının diğer babalardan farklı olduğunu anlayınca o da babası gibi olmaya çalışır. Ondan ayrı olsa bile her zaman onu yanında hisseder. Onu gözlediğini, koruyup kolladığını düşünür. Beraber geçirdikleri dar zamanlar onun en mutlu olduğu zamanlardır. Babası ile annesinin ayrılma kararını öğrenince bunu olgunlukla karşılamış, hatta babasını hiç görmediği zamanlardan daha çok göreceği için mutlu da olmuştur.

Kısacası Sevim Ak, bu kitabını çocuklar için babalarının ne kadar kıymetli varlıklar olduğunu ortaya koymak için yazmış. Onun için özellikle babalarımızın ve herkesin ve her şeyin yanımızdayken değerini bilmeliyiz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 20 Kasım 2015

    […] Babamın Gözleri Kedi Gözleri […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir