Bana Arabanı Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

Amerikalı araştırmacı Josh Lauer, son yılarda Amerika’da satışlarında adeta patlama yaşanan arazi araçlarının neden bu kadar revaçta olduğuna dair sosyolojik bir çalışma yapmış. Sosyal ilişkilerdeki bozulmanın ve güvensizliğin bir göstergesi olarak arazi araçlarındaki artışı ele almış.

Bu araçlar İngiltere’de “Chelsea traktörleri” olarak bilinirdi. Böyle anılmasının sebebi de zengin bir bölge olan Chelsea’de kalabalık kentsel alanlarda arazi aracı kullanmanın saçmalığına dikkat çekmekti. Kısaca “SUV” diye tanımlanan bu araçlar neden çok satılıyor? Ya da nerelerde çok satılıyor?

İşte bu sorunun cevabı bu araştırmada gizli. “Lauer’e göre SUV’lardaki artış Amerikalıların suç ve şiddete yönelik tutumlarını yansıtıyor. Sert bir bireyciliğe duyulan özeni gösteriyor. Başkalarıyla teması kesmenin, güvensizliğin önemine işaret ediyor.”(1)

Artan şiddetin ve suç oranları, çevresi dikenli tellerle çevrili ve özel güvenliklerle korunan sitelere hapsedilen yaşamlar dikkate alındığında araştırmanın oldukça ayağı yere basan  bir çalışma olduğunu görebiliriz. Aynı çalışmayı değerlendiren bir diğer araştırmacı ise ABD ve Kanada’da ki durumları karşılaştırmış.

ABD’de SUV’lar satış patlaması yaşarken Kanada’da minivan tipi araçların satış oranlarının arazi araçlarına oranının iki kat oğlunu ortaya koyarak iki komşu ülke halkları arsındaki çelişen değerleri ortaya koymuş.

Peki, bizde durum nedir sorusunu duyar gibiyim! Küçük Amerika olma hayaiyle yanıp tutuşan ülkemizde de durumu yansıtan şu haber sanırım yeterli olacaktır. Yorum değerli okurlarımızın…

“Türk tüketicisinin otomobil tercihinde önemli değişimler yaşanıyor. Son yıllarda bütün markalar için kurtuluş reçetelerinden biri olan SUV (eski adıyla 4×4) sınıfı Türkiye’de de yükselişini sürdürüyor. Satılan 100 binek aracın 11’i bu sınıfta gerçekleşirken yılsonunda satış rakamının 61 bin olması bekleniyor.   “

En çok satılanlar listesinin ilk beşi ise şöyle :

1- Nissan Qashqai       8755

2- Dacia Duster           7898

3- Hyundai ix35           5314

4- Kia Sportage           4546

5- Volkswagen Tiguan 4479”(2)

…………………………………………………………………

Kaynaklar:

1- R.Wilkinson-K.Pickett, Su Terazisi, s.81

2- http://otoajanda.com/1831/arazi-araci-satislari-rekor-kirdi/

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir