Bana Masal Anlatma

bana masal anlatma

Leyla ile Mecnun’la  herkesin gönlünde taht kurmuş Burak Aksak’ın yazıp yönettiği “Bana Masal Anlatma” filmi için güzel bir Türk filmi diyebiliriz. İnsanı esprileri ile katıla katıla güldüren ve duygusal sahneleri ile de insanın gözlerinin yaşarmasını sağlayan hoş bir film olmuş “Bana Masal Anlatma” filmi. Filmin vizyondaki onuncu günü olmasına rağmen filmi seyrettiğim salon o kadar doluydu ki filmi ancak ikinci sıradaki koltuklarından birisinden seyredebildim. Bu da filmin iyi bir gişe yapacağının göstergesi diyebiliriz.

Behzat Ç.’nin Harun karakterine can veren Fatih Artman ile Hande Doğandemir’in başrollerini paylaştığı filmde Erdal  Tosun, Cengiz Bozkurt, Devrim Yakut, Sadi Celil Cengiz, Gürkan Uygun, Gökçe Bahadır, Ercan Yazgan, Tarık Ünlüoğlu, Yılmaz Erdoğan gibi mükemmel oyuncular var. Bu kadar güçlü bir oyuncu kadrosunun yer aldığı bir film iyi bir senaryo ile de birleşince ortaya güzel bir film çıkmış.

bana masal anlatma afişi

Suriçi’nde güzel insanların yaşadığı, dostlukların sonuna kadar yaşandığı, insanların birbirlerini koruyup kolladığı sıcak bir mahallede geçer hikaye. Konu bildiktir aslında. Bu mahalleyi yıkacaklar ve yerine dev rezidanslar yapacaklar. Bilmediğimiz bir hikaye de vardır filmde. Masaldan kopup gelen bir Ayperi vardır kurtarıcısını arayan. Kurtarıcısının ise tıpkı Ayperi gibi yüzünde bıçak izi olacaktır. Mahallenin delikanlısı, dolmuş şoförü Rıza mıdır kurtarıcısı yoksa Suriçi’ne rezidansları dikmeye çalışan adamın oğlu mu? Film boyunca bu sorunun cevabını arayacaksınız. Cevap ben de yok. Gidip seyretmeniz gerek filmi cevap için.

Filmde, başka filmlere ve siyasilere göndermeler tadında idi. Mahalle kültürünün sıcaklığını yansıtması açısından gayet iyiydi. “Benim de aynısı oluyordu.” dediğim replikler vardı filmde ki kesinlikle benimle aynı jenerasyon içerisinde olanlar filmi seyrederken bir yerde muhakkak benim kurduğum aynı cümleyi kuracaktır.

bana masa anlatma konusu

Ya oyunculuklar? Özellikle Cengiz Bozkurt’un neredeyse her bir sahnesinde gülmekten kendimizi alamadık. “Düğün Dernek”teki performansı ile herkesin beğenisini kazanan Devrim Yakut bu filmde de on numara iş çıkarmış. Hande Doğandemir’i tanımasam da rolüne yakışmış ve iyi oynamış. Fatih Artman iyi bir jön olacak kesinlikle. Bu filmde de döktürmüş.

Filmdeki müzikler de gayet iyiydi. Hakkı Bulut’un yeri göğü inleten sesini duyduğum zaman geçmişe dönmemenin imkanı var mı? Aldı bizi götürdü geçmişimize. Ya Sedat Sayan’ın “Ellere Düş” şarkısı. Siyahilerin o arabanın içinde bizim mahallemizin bıçkın delikanlıları olması. Bunlar bile yeter, güzel demek için filme. Burak Aksak daha  yaşında ve önünde onca yıllar var. Onun çok daha iyi filmler çıkaracağına inanıyorum.

Filme gitmeden önce “Masal kahramanı bir kız falan var.” diye duymuştum bir iki yerde. Bu duyum da beni filmde fantastik ögelerin olabileceği izlenimi uyandırmıştı. Fantastik öge sadece kızın dünyamıza gelmesi ama devamı yok. Devamı bizim hikayemiz. Keşke biraz daha fantastik ögeler olsaydı. Bu tür filmlerde bekliyoruz artık.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir