Başbağlar Katliamı

Kimi kaynaklara göre 70, kimi kaynaklara göre 100 PKK’lı ve DHKP’li militanlar tam 21 yıl önce bugün Başbağlar Köyü’nü basmış ve 33 vatandaşımızı öldürmüştür.

Tarihler 2 Temmuz 1993’ü gösterdiğinde Sivas’ta toplanan gerici kalabalık tayfa Madımak Oteli’ni basmış ve içeride bulunan 33 kişiyi yakarak öldürmüşlerdir. İçeride can veren insanlar Alevilerdir ve bizim insanlarımızdır.

başbağlar-katliamıBu olayın üzerinden üç gün geçtikten sonra toplumumuzda bir Alevi – Sünni ayrıştırması çıkarmak için yukarıda mensup olduğu gruplarını söylediğim militanlar Başbağlar Köyü’ne gelmişler ve camide namaz kılmaya hazırlanan erkekleri dışarı çıkarmışlardır. Onlara bir saatten fazla neden öldürüleceklerini anlatmışlar ve 29 erkeği kurşuna dizmişlerdir. Daha sonra köyde bulunan evleri, okulu, camiyi, cem evini yakmışlardır. Bu yangında da 1’i kadın 4 kişi yanarak can vermiştir.

Başbağlar Katliamı’nı yapan grup her yere “Sivas’ın öcü alındı.” şeklinde pankartlar, yazılar koydular ve slogan ata ata köyden uzaklaştılar. Geride kurşuna dizilmiş 29 insan, yanarak can vermiş 4 kişi, yanan evler, okullar ve geleceği daha şimdiden karartılmış kadınlar ve en önemlisi de çocuklar…

Peki, bu olay karşısında hukuk ne yaptı? Kocaman bir hiç! Sivas’ta da Başbağlar’da da hukuk sınıfta kaldı. 21 yıldır iki olayın hala iç yüzü tam aydınlatılamamıştır. İki olayda da sözde faillere komik cezalar verilmiştir. O zaman rahatlıkla, bu iki olayda birileri tarafından örtbas edildi, diyebiliriz.

başbağlar katliamı anıldıBu topraklarda hep acı oldu. Acının dili de aslında hep aynıdır. Ölenlerin Kürt olması, Alevi olması, Sünni olması, Türk olması neyi değiştirir? Sonuçta hepsi de Anadolu’mun insanlarıdır. Eğer Başbağlar’da “Sivas’ın öcü alındı.” yazıyorsa sağda solda, o zaman durup düşünmek gerekir. Demek ki bu topraklar üzerinde birileri kardeşliğimizi bozmak istiyor. Araya nifak sokmak istiyor.

Bu ülkede maalesef birileri hep Sivas için birileri de hep Başbağlar için ağıt yaktı. Bu olaylardan nemalanan insanlar oldu. Ne zaman ki biz insan olduğumuzu hatırlayıp hiçbir mezhep ayrımı gütmeden hepimizin ölüleri için ağıt yakıp, hepimizin acılarını aynı ölçüde paylaştığımız zaman gerçek barış sağlanacaktır. Gidenler bizim canlarımızdır, bizim insanlarımızdır. Benim için Başbağlar ne ise Sivas’ta odur.

Artık, hepimiz bu ayrılıkları bir kenara koyup bizi ırklara göre, mezheplere göre sınıflandırmaya çalışan, bizi kamplara bölen anlayışlardan uzak durmalıyız. Ülkemizin varlığı, dirliği için bu gereklidir.

Böyle güzel temenniler yapsak da bölünmeyi baştaki insanlar körükledikten sonra biz ne dersek nafile.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir