Başka Bir Okul Mümkün: Haydutlar Okulu

Kıvırcık saçlı, çilli, sevimli mi sevimli bir kızın öyküsünü anlatıyor Haydutlar Okulu. Ötekileştirmenin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşanılanların anlatıldığı öykü iyi bir okul ve öğretmen nasıl olmalı, sorularına da farklı bir bakış açısıyla yanıtlar veriyor.

Haydutlar OkuluSıradan insanların sıradan işlerle bir ömür sürdüğü Küflüköy’de değişiklik nerdeyse hiç yoktu ve Küflüköylüler de değişime kapılarını kapamışlardır. Öykümüzün kahramanı olan Jule’ün saçları köyün diğer sakinlerinin tersine kızıl ve kıvırcıktır. Sırf dış görünüşü köyün diğerlerinden farklı diye arkadaşları tarafından da kabul görmeyen Jule, okumaya başlar. Okudukça dünyası genişler ve artık fikirleri de farklılaşmaya başlamıştır. Köyün hemen yanında bulunan, Küflüköylüler tarafından yasaklı ilan edilen İblis Ormanı Jule için artık yeni bir yaşam alanı olacaktır.

 • Küflüköy’ün hemen yanı başındaki İblis Ormanında yaşamın kendisini bulan Jule, hiç tanımadığı babasına yine bu ormanda bulacak ve ormanda yaşayan haydutların Küflüköy’e yerleşmesini sağlayacaktır.

“En yakın dostum bir haydut!

Artık haydutluk mesleğinde bir gelecek kalmamıştı. İyi de, İblis Ormanı haydutları ne yapacaktı? Ellerinden doğru dürüst bir iş gelir miydi?

Koskoca haydutların kaderini, kızıl saçlı bir kız değiştirdi. Onlara okuma yazma öğretti. Saç taramayı ve tırnak kesmeyi… Mendile sümkürmeyi ve kibar davranmayı…

Kimdi bu kız? İnatçı, meraklı, yeniliklere açık bir Küflüköylü… Ne dersiniz, Jule, Küflüköylüleri cinfikirli haydut çocuklarına ve sarımsağa alıştırabilecek mi?

Haydutlar Okulu, önyargı, aile ilişkileri, iş tanımı, haklarını bilme ve koruma gibi konuları ele alan, geleneklere bağlılıkla bağnazlık arasındaki farkı gözler önüne seren bir roman…” (Kitabın arka kapağından)

Çizmeli Kedi yayınlarının yayın dünyasına kazandırdığı kitap Gudrun Pausewang imzasını taşıyor. Yapıtın Türkçeye çevirisini Gülderen Pamir yapmış.

Oldukça eğlenceli olan bu kitabı 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin severek okuyacaklarını düşünüyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 5 tane yorum yapılmış.

 1. feyza diyor ki:

  bence güzel bir hikayeye benziyor. tavsiye etmemde bir sakınca yok.

 2. berkay diyor ki:

  feyza galiba seni taniyorum nerde okuyorsun

 3. Esma diyor ki:

  Bişey sorucam çarşıda varmı yada kütüphanede

 1. 06 Nisan 2015

  […] yarattığı karakterlerden biri… Ispanakçı Vampir adlı kitabın başkahramanı… “Haydutlar Okulu” kitabından tanıdığımız Gudrun Pausewang bize farklılıkların ne derece önemli olduğunu […]

 2. 06 Nisan 2015

  […] Sıradan insanların sıradan işlerle bir ömür sürdüğü Küflüköy’de değişiklik nerdeyse hiç yoktu ve Küflüköylüler de değişime kapılarını kapamışlardır. Öykümüzün kahramanı olan Jule’ün saçları köyün diğer sakinlerinin tersine kızıl ve kıvırcıktır. Sırf dış görünüşü köyün diğerlerinden farklı diye arkadaşları tarafından da kabul görmeyen Jule, okumaya başlar. Okudukça dünyası genişler ve artık fikirleri de farklılaşmaya başlamıştır. Köyün hemen yanında bulunan, Küflüköylüler tarafından yasaklı ilan edilen İblis Ormanı Jule için artık yeni bir yaşam alanı olacaktır. Yazının devamı için tıklayın. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir