Batının Karanlık Tarihi-2 (Cadılık Belgeleri)

Avrupalılar modern dönemden önce doğaüstü olaylara inanmaları için pek çok sebepleri vardı. İki başlı buzağılar, salgın hastalıkların yaygınlaşması, anomalilerle doğan bebekler için bulunan adres ortaktı. Hem kilise için hem de krallık için yegane düşman, şeytan ve onunla işbirliği yapan cadılardı!

Witch Hunter's Bible {6195}Cadılıkla suçlananlar çoğunlukla asosyal, itilip kakılmış yaşlı kadınlardı. Ve yok edilmeleri için İncil’de kesin emir de vardı: “bir cadının yaşamasına izin vermeyeceksin”. Durum böyle olunca papalık 1484 tarihli bir emirname hazırlamış ve “Cadı Çekici” adında da bir el kitabı bastırmıştır.

Emirnamede cadılığın kötülükleri sıralanırken, özellikle Almanya’da yaşayan kimi rahip ve laik insanların cadıların yakalanıp öldürülmelerine karşı geldiği vurgulanıyor ve şu talimatla adeta karşı çıkanları ölümle tehdit ediyordu: “ Engizisyon görevlileri suçlu buldukları herkese, konumu ve mevkisi ne olursa olsun, uygun gördüğü şekilde davranabilir, cezalandırabilir, hapsedebilir , eziyet edip dövebilir…”

Emirname yayınlandıktan sonra cadılıkla ilgili bir de şu hikaye anlatılır el kitabında: Bern’de sorguya çekilen ve kilisenin günahlarını affetmesi şartıyla her şeyi itiraf edeceğini söyleyen bir adam karısıyla birlikte cadılık yaptığını kabul etmişti. Diri diri yanarken gözlerinde o pişmanlığı hala taşıyordu. Oysa karısı ne işkenceler sırasında ne de ölüm anında itirafta bulunmamış ve infaz görevlisi ateşi yaktığında en ağır sözlerle onu lanet okumuştu.

Gelelim cadıların nasıl işkence göreceğine ve nasıl cezalandırılacağına ilişkin yazılan el kitabına: Cadı Çekici’ne.

strappado1İşkence ile yapılan sorgulama şöyle başlar: önce gardiyanlar, işkence aletlerini hazırlar ve mahkumu soyarlar. Çünkü mahkum cadılık aletlerini üzerinde taşıyor olabilir. Önce yargıç itiraf etmesi için onu ikna etmeye çalışır. Başarılı olunmazsa, ilk olarak “strappado” işkencesiyle başlanır. (Yani mahkumu bileklerinden iple yukarı çekerek yere düşürme metodu.) ardından ipler çözülür ve mahkum itiraf için tekrar iknaya çalışılır. İkna olmaması durumunda gardiyanlar suçunun gerektirdiği ölçülerde şiddet uygulayarak işkenceye devam ederler. İşkence yapılırken önce hafif suçlarını itiraf ettirmekle başlamalı ve işkencenin sık sık ve devamlı suretle yapılması gerekmektedir. Tüm bunlar yapılırken görevli noter sorguya dair her şeyi yazıp kaydetmelidir.

cadılıkEğer mahkum tüm işkencelerden sonra bile gerçeği söylemiyorsa farklı işkence türleriyle ertesi gün de işkenceye devam edilmelidir. Aynı teknikleri kullanmanın bir anlamı yoktur. Gerçeği itiraf etseler bile sonlarının yakılarak öldürülmek olması açıklanmaz ve yaşama ümidi ile ikna edilemeye çalışılabilir.

Tüm işkencelere ve ikna çalışmalarına rağmen itiraf etmeyenler ise nihayetinde yakılarak infaz edilmelidir. İtiraf edenlerin de günahları yargıçlar tarafından affedildikten sonra ruhlarının temizlenmesi için diri diri aynı cezaya çarptırılmaları gerekir.

witch

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir