Bayramlar ve Trafik Terörü

Yarın Kurban Bayramı’nın ilk günü. Kurban Bayramı tatili bu yıl dokuz gün tatile denk geldi. Hepimiz belki çok mutluyuz ama bence çok mutlu olmaya da gerek yok. Çünkü bayram tatili süresince eminim ki yüzlerce kişi trafik terörüne kurban gidecek.

Bildiğiniz üzere ise bugün arife günü. Bugün, inancımıza ve geleneklerimize göre genellikle kabir ziyaretleri yapılır. Böylelikle ölmüş olan yakınlarımız hatırlanır, bir bakıma onlarla erkenden bayramlaşma yapılır.

Okulların tatil olması ile birlikte bayramda memleketlerini, memleketlerindeki analarını, babalarını, eşlerini, dostlarını ziyarete çıktı yurttaşlarımız. Yani yollarımız yoğun bir hafta sonu yaşayacak. Her bayramda bütün haber bültenlerinde olan kaza haberleri bayramların hiç sevmediğim yönü. Bir de tabiî ki bunun dönüşü var. Hem memlekete giderken hem de memleketten dönerken çokça kaza oluyor ne yazık ki! İnsanlarımız ya ölüyor ya da yaralanıyorlar. Bu bayramda da böyle olaylarla karşılaşmamız muhtemel.

Trafik terörü ülkemizde had safhada gerçekten. Gereksiz yere yüzlerce insanımız ölüyor. Hepimizin içinde bir trafik canavarı var. Artık, buna ben de inanıyorum. Özellikle araba kullanmaya başladığımdan beri bunu daha iyi anlıyorum. Siz ne kadar düzgün giderseniz gidin, karşınızdaki insanın nasıl geldiğini bilemiyorsunuz. Önleminizi karşıdan gelen araçları da düşünerek almanız gerekiyor. Üç yıllık bir sürücü maceram var belki onlarca kaza ile burun burna geldim. Bunun iki üç tanesi de ciddi olabilecek türdendi. Neyse ki bir şey olmadı.

Bu terörü durdurmamız için hepimiz bir şey yapmamız gerekir. Sürücü olarak her şeyden önce sabırlı olmalıyız. Toplumumuzda maalesef sabır yok. Bu, büyük bir problem. Bu ortadan kalkmazsa daha çok kaza meydana gelir. Sabrın yanında trafikte birbirimize saygılı olmalıyız. Trafik kurallarına yani trafik işaret ve işaretçilerini azami ölçüde uymalıyız. İçimizdeki trafik canavarını bastıracağız. O, bizi durdurmadan; biz, onu durdurmasını bilmeliyiz. Özellikle bayramlarda trafik kazaları çok arttığı için araç kullanırken çok daha dikkatli olmalıyız. Kurban Bayramı tatilini memleketimizde geçirmek istiyorsak lütfen trafik kurallarına uyalım. Eğer uymazsak bir daha ki arife gününde bizlerle erkenden bayramlaşmaya gelirler…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. hakan göçmez diyor ki:

    ne yazık ki her bayram aynı sahneler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir