Behzat Ç. Ankara Yanıyor ve Öğrenci Evleri (Ne Alaka Demeyin!)

1 Kasım itibariyle vizyona giren “Behzat Ç. Ankara Yanıyor” filmine öteki yüz ekibi olarak gittik. Eski sinema filminin dizinin devamı niteliğinde olması ikinci filme olan beklentimi alt seviyede tutmuştu diyebilirim. Ancak filmin bitişinde ağzımızda ‘keşke bitmeseydi’ tadı en yoğun haliyle durmaktaydı.

Filmin konusundan ziyade arka planda işlenen politik mesaj zihinlere mıh gibi çakılacak cinstendi. İnsanların evlerinin basılması, orantısız güç, ihbarcılık, gündem değiştirme ve penguen medyaya yönelik göndermeler harikaydı.

Gece basılan öğrenci evleri, yakın mesafeden atılan gaz bombaları, gizlilik kararlarıyla zebraların cinsel hayatlarını anlatan görsel basın, gündemin medya eliyle manipüle edilmesi tam da bugünleri anlatır cinstendi. Ancak elbette ki filmde olan olaylar tamamen kurgu ve gerçek kişilerle ilişkisi yoktu!

Silah tüccarlarının Ortadoğu’da oynadıkları kanlı oyunlar, Suriye’de yaşanan iç savaşa katkımız, güvenlik güçlerimizin içinde yaşanan, doğruysa, bölünmeler ve tüm bunları halkın duymaması için haber bültenlerinde verilen panda-zebra haberleri.

Politik sinemanın en görkemli eserlerinden birisi olan bu filmle “Filler ve Çimen” filmi kıyaslanabilir. Tarikat, siyaset, mafya üçlemesinin insanların üzerinden nasıl dozer gibi geçtiğini anlatan Filler ve Çimen ne kadar sarsıcıysa bu filmde devlet içindeki yapılanmalar ve orantısız güç karşısında vatandaşın ne kadar çaresiz olduğunu aynı sarsıcılıkla anlatıyor.

Bugün gündemde ısıtılan üniversite öğrenci evleri konusunun başka bir gündemi kapatmak için ortaya atılan bir yem olduğunu ve herkesin bu yeme balıklama daldığını görmek de ayrıca filmin senaristlerinin gündemimizi nasıl yakaladıklarının ayrı bir göstergesi.

Sadede gelirsek eğer film, politik sinemadan hoşlanan herkesin gitmesi gereken bir film.

Filmin tek eksiğini sona sakladım: Neşet Ertaş türküsü duyamamış olmak…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir