Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi tanıyor musunuz?

KubilayGünümüzden seksen üç yıl önce tam bugün güzel İzmir’in sevimli ilçelerinden biri olan Menemen’de karanlığın ayak sesleri ilk kez yüksek sesle duyuldu. 23 Aralık 1930’da ilk devrim şehidimiz olarak adlandırdığımız, yedek subay olarak askerliğini yapan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı kaybettik. Yobazlar tarafından öldürülen Kubilay’ın öyküsünü herkes bilir, ya Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi?

Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği ilk bekçilerden birkaçıdır sadece. Kubilay ne kadar devrimlere ve cumhuriyete bağlıysa onlar da aynı ölçüde bağlıdır cumhuriyete ve onun değerlerine.

“Şapka giyen kafirdir! Yakında yine şeriata dönülecektir.” hezeyanlarına öncülük eden Derviş Mehmet’in ayaklanmasına karşı duran Kubilay’ın olay yerine gittiğini öğrenince onlar da gider olay yerine. Bekçiler olay yerine vardıklarında karşılarındaki manzara tüyler ürperticidir. Kubilay’ın kesilmiş başını bir kazığın tepesinde gören Bekçi Hasan hemen silahını çıkarır ve yobazlardan birini yaralar ancak üzerine yağdırılan kurşunlardan da kurtulamaz. Bekçi Şevki’de boş durmaz, o da çıkarır silahını ve dinci yobazlara doğrultarak arkadaşının yardımına koşar ancak o da açılan ateş sonucu öldürülür.

12 Mayıs 1935 yılında Manisa mebusu Turgut Bey’in yaptığı kanun teklifi ile Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’nin ailelerine maaş bağlanır.

Kanun teklifini aşağıdaki dosyadan inceleyebilirsiniz.

Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki kanun teklifi

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir