Haneke Okumaları 2: Benny’nin Videosu – Çocukların Gerçeklik Algısı Üzerine

Michael Haneke “Benny’s Video” filmi için şunları söylemiştir: “Çocuklar duygusal ya da entelektüel destek verilmeksizin televizyonun önünde bırakılırsa, onlar için Saraybosna’daki bir cesetle Terminatör’deki bir ceset arasında gerçeklik açısından bir fark kalmaz. Benny aslında ne yaptığının farkında değil çünkü videolarda tek yapmanız gereken filmleri geri almak, böylece ölen insanlar yeniden canlanır.”

Michael Haneke‘nin 1992 yılında çektiği ikinci filmi “Benny’s Video” yani “Benny’nin Videosu”, Haneke‘nin ilk filmi “Yedinci Kıta” gibi yine orta sınıf insanını konu alır. Bu sefer asıl kahramanımız anne, baba değil evin tek ve 14 yaşındaki çocuğu Benny’dir.

benny'nin videosu haneke

Orta sınıf bir ailede ebeveynler çocuklarına ahlaklı olmayı, işlerini doğru yapmayı, derslerine çalışmayı, kitap okumayı ve daha birçok şeyi tembihler ama bunların hiçbirini kendisi yapmaz. Bunu fark eden çocuklar ile ebeveynler arasındaki ilişki giderek soğumaya zamanla da iletişimsizliğe yol açar. Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan iletişimsizlik çocuklarımızı telefona, tablete, bilgisayara hapseder.

Benny de bu iletişimsizliğin kurbanıdır aslında. Benny, günlerini odasında video seyrederek geçirmektedir. Seyrettiği videolar, genelikle şiddet videolarıdır. Çiftlik evlerinde kendisinin çektiği bir domuzu öldürme videosu ise onun vazgeçilmezidir. Videoyu izler, domuz ölür, videoyu başa sarar domuz canlanır, sonra tekrar izler. Benny’e göre gerçekliğin algısı videodaki geri tuşu ile doğru orantılıdır.

Benny gerçeklikten o kadar kopmuştur ki dışarıyı pencereden değil, pencereye 24 saati kaydeden bir kamera düzeneği ile ekranına yansıyan görüntüden izler.

benny'nin videosu

Benny sokakta tanıştığı Evi’yi evine davet eder. Çiftlikteki domuzun sonu gibi Evi’nin sonu da ölümdür. Öldürülme, videoya çekim ve sonra gerip sarıp seyretme. Benny olaydan sonra o kadar rahattır ki filmi izleyince siz bile şaşıracaksınız. Hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder. Çünkü Benny’nin algısı videoyu geri sarınca Evi’nin tekrar canlanacağı üzerine kuruludur.

Benny, Evi ile yaşadıklarını anne, babasına seyrettirince özellikle babanın tavrı ilginçtir. Anne olanlara üzülse de baba duygusuzluğunu, ahlaksızlığını ortaya çıkarır ve soğukkanlılıkla cesedin yok edilmesinin gerektiğini ayrıntıları ile anlatır.

Haneke, filmin sonunda asıl cezanın kime kesilmesi gerektiğinin cevabını verir. Yazı boyunca anlattığımızın özeti filmde geçen su diyalogda saklıdır.

Baba: Bunu neden yaptın? Anlayamıyorum!

Benny: Sadece videoda nasıl görüneceğini merak ettim.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 11 Mayıs 2017

    […] yılında çektiği “Benny’s Video” filmi tam bir toplumsal deney filmidir. Modern toplumun, teknolojik gelişmenin, […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir