Berlin Kaplanı – Ayhan Kaplan

Film,  “Eyvah Eyvah” serisi ile haklı bir başarı sağlayan Ata Demirer’in -ortaya atılan bir sürü iddialar beni ilgilendirmiyor- olunca insanın filme ister istemez gidesi geliyor. Ata Demirer, bu filmde “Ayhan Kaplan” adında Almanya’da doğup büyüyen bir Türk boksörü canlandırıyor.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

berlin kaplanı ayhan kaplanSon zamanlarda Ayhan Kaplan ve antrenörü için hayat hiç de iyi gitmemektedir. Kaplan, son çıktığı maçlarda genelde yenilmektedir. Üstüne üstlük bir de panik atakla uğraşmaktadır. Onların sponsorluğunu yapan “Hacı” da onlara baskı yapmaktadır. Diğer taraftan Türkiye’de de çeşitli olaylar yaşanmaktadır. Ayhan Kaplan’ın hiç tanımadığı amcası, kuzeni, eniştesi ve yeğeni Antalya’da yaşamlarını sürdürmektedir. Uzun süredir fırsat kollayan uyanık enişte sonunda istediği fırsatı yakalar ve emellerini gerçekleştirmek için Almanya’ya Ayhan Kaplan’ı bulmaya gider. Zaten Almanya’da işler iyice karışmıştır. “Türkiye’ye gel!” diyen eniştesinin teklifini hem zorunluluk hem de istekle -uzun süredir aile sevgisi çeker- kabul eder. Bu şekilde başlayan olaylar Türkiye’de devam eder.

berlinEn başta da değindiğimiz gibi Ata Demirer, “Eyvah Eyvah” serisinde büyük bir başarı sağlamıştır. Aynı başarıyı bu filmden beklemek haksızlık olur. Bu filmde biyografik bir eser ortaya koymuş Demirer ve bunu bizlere sunmuş. Biyografik bir eserde aynı başarıyı yakalayabilmek zordur. Sanırım Demirer de aynı zorluğu yaşamış. Bir de bunun yanında her oyuncunun performansı yüksek kalitede olmayınca gişe başarısı bakımından “Eyvah Eyvah” filmlerini yakalasa da kalite bakımından herkes tarafından beğenilmeyeceği kesin.

nihal yalçınHer zamanki gibi Ata Demirer’in oyunculuğu çok güzeldi. Her şeyden önce Almanya’da doğup büyüyen bir Türk’ün konuşma biçimini muhteşem yansıtmış. Bunun yanında “Yalan Dünya” dizisi ile ön plana çıkan Nihal Yalçın’ın oyunculuğunu da unutmamak gerekir. Dizide dikkatleri üzerine toplayan Yalçın, bu filmdeki oyunculuğuyla beraber popüleritesini artıracağa benziyor. Oyunculuğu benim çok hoşuma gitti.

berlin kaplanı filmiAta Demirer’in filmine giden herkes gülmek için gider. Forumları incelediğimizde bu yönden eksik olduğunu çokça söyleyen var. Evet, yine kıyas yapacağız. “Eyvah Eyvah” filmindeki gibi olmasa da bu filmde de gülüyoruz. Hatta ben iki, üç yerde katıla katıla güldüğümü hatırlıyorum. Yine çoğu yerde de gülümsedim. Filmin özellikle ilk bölümü zor ilerlese de ikinci bölüm daha da hareketleniyor. Çok büyük beklentiler içinde filmi seyretmeyin. Emin olun, filmi seyrederken sıkılmayacaksınız ama çok da eğleneceğiniz söylenemez. Filme seyredin ya da seyretmeyin, diyemem. Sadece ben seyrederken keyif aldım diyebilirim.

Filmin müzikleri ile ilgili aklımda hiçbir şey kalmamış. Filmin müziklerini Fahir Atakoğlu yapmış. Sadece filmin başlama müziği aklımda. Gerisi sıfır. Filmin müziklerinin aklımda olmamasının sebebi değersiz oluşundan mı, değerli oluşundan mı yoksa benim dikkatsiz oluşumdan mı bu konuda yorum yapamıyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir