“Beyaz Adam” Neden Kaybetmez?

Dünya aslında birbirine benzeyen olayların belirli zaman aralıklarda tekrar ettiği  bir küçük laboratuvar. Başlangıçta olağanüstü gelen şeylere hızlıca adapte olabilme yeteneğimiz de bu küçük laboratuvarda meydana gelen tekrarların genetik kodlarımıza bir yansıması olsa gerek.

Gelin o yansımaların en yakıcılarından IŞİD’in yakın zamanlı öncüllerine bakalım:

Orta Afrika’da eski bir İngiliz kolonisi: Sierra Leone. 2000 yılı verilerine göre ortalama yaşam süresi 37 yıl! Neredeyse tarih öncesi devirlerle aynı! Dünya üzerinde yaşanılabilecek en kötü yerlerden biri. Soğuk savaş dönemi ardından ülke 1991 ‘den sonra iç savaşa sürüklenir. Küçük çaplı ordusuyla bu iç savaşın durmasını engelleyemeyen merkezi hükümetin karşısında kısa adı RUF olan “Devrimci Birleşik Cephe” adlı bir isyancı gurup vardır.

sierra leone 1RUF adı kısa sürede cinayet, tecavüz, işkence sarmalıyla dilden dile dolaşmaya başladı. Açıkça sivilleri hedef aldıklarını ifade eden örgüt çocuk askerler kullandıklarını da çekinmeden ifade ediyordu. Yakaladıkları sivillerin kollarını kesmeleri kartvizitleri gibiydi.

Sierra Leone’de ekonominin temeli elmas madeniydi ve isyancılar çoğu madeni ele geçirmişti. Tarım da durunca devlet işleyemez hale geldi. Ordudan bağımsız hareket eden askerler de kendi başlarının çaresine bakmaya başladılar. Artık kimin isyancı kimin asker olduğunu bilmek imkansızdı. Bu yüzden halk bunlara isyancı ve asker kelimlerinden oluşan “isyanker” ismini taktı.

Bu kaos ortamı tam da ülkeyi kan gölü içinde yok edecekken birden şartlar ordu lehine değişiverdi. Modern silahlarla donatılmış bir güç kısa sürede isyankerlerin ilerleyişini durdurdu ve merkezi karargahını dahi yok ederek elmas madenlerini ele geçirdi.

sierra leoneBunu yapan her hangi bir ordu birliği ya da bir ülke kuvveti değildi. Bu güç Güney Amerikalı “ Executive Outcomes” adında bir güvenlik şiretiydi. Yani paralı askerlerdi! Ama bu paralı askerleri finanse edecek güç ne Sierra Leone’de vardı ne de bir başka Afrika ülkesinde. İyi de kim yapmıştı bu zamansız iyiliği? Cevabı herkesin bildiği bir sır!…

Evet, küçük laboratuvarımızda ülke içindeki bir katiller sürüsünü silahla besleyen, büyüten gizli eller! daha sonra aynı grubu ülkede bulunan elmas madenlerinin tam kontrolü karşılığında birden bire yok ediveriyorlar. ( Sierra Leone elmaslarının büyük bölümü Belçikalı De Beers şirketi tarafından işleniyor)”Yaşasın beyaz adamın yardımseverliği” çığlıklarını duyar gibiyim!

james-foley

Şimdi gelelim IŞİD’e. “RUF” nasıl ortaya çıkıp, nasıl pasifize edildiyse; IŞİD’de aynı güçlerin deneysel ürünlerinden biridir. Kullandıkları yöntemler, vahşilikleri, iletişim becerileri, akıl almaz silah destekleri  tam da “beyaz adamın” keskin zekasının eseridir.

Bizi ilgilendiren yanı ise bu “yardımsever beyaz adamların” bu sefer hangi şirketi kullanarak deneylerini sonlandıracaklarıdır! Başka bir özel şirket mi yoksa TSK’mı????????

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir