Beyaz Perdenin Ozanı: Andrey Tarkovski

Andrei_Tarkovsky
Sinemanın şiirselliğini ilk kez deneyimlediğim yönetmen olmuştur kendileri. Şiirin hem de anlamadığım bir dilde şiirin, beyaz perde de beni bu kadar çok etkileyeceğini hiç düşünmezdim Ayna’yı izleyinceye değin.

Hızla akan yaşama bir tezattır Tarkovski. Yavaş yavaş akan filmleri sinemanın en iyi incelikleriyle gizlidir. Bir yönetmenden çok sözcüklerini şiirine ustaca yerleştiren bir ozandır o.

Yirmi yedi yıl önce bugün aramızdan ayrılan (1986) Andrey Tarkovski, Sergei Eisenstein’den sonra adı en çok duyulan Sovyet sinemacılarından biri olmuştur. Sinemadaki şiirsel anlatımına şair olan babası Arseniy Tarkovski’nin katkısı büyüktür. Sovyet Film Okuluna girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi almıştır.

İlk başarısını İvan’ın Çocukluğu adlı filmiyle alan Tarkovski, aynı filmiyle Venedik Film Festivalinde büyük ödülü de kucaklamıştır.

Yönetmenin ikinci filmi olan Andrey Rublev, Cannes Fil Festivalinden ödül almayı başarmıştır.

1972 yılında ünlü bilimkurgu yazarı Stanislav Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan Solaris kült filmler arasında yerini almıştır.

1975 yılında çektiği Ayna (Zerkalo) Sovyet halkına farklı bir bakış sunduğu gerekçesiyle resmi engellemelere takılmıştır.

1979’da Stalker’ı çeken yönetmen 1983’de Nostalghia’yı izleyicileriyle buluşturur.

Son filmi olan Offret’i 1986 yılında Ingmar Bergman’ın ekibiyle tamamlamış ve bu filmiyle Cannes Film Festivali’nde tam dört ödül birden almıştır.

Hakkında yüzlerce makale yazılmış ve adı hemen hemen sinema ile ilgili her kitapta geçen Tarkovski’nin filmlerinden en az birini izlemeden dünyadan ayrılmak çok büyük bir kayıp.

Tarkovski’nin filmlerinden bazı kesitler paylaşmak istiyorum sizlerle, heves uyandırması adına : )

Nostalghia’den Türkçe altyazılı bir bölüm ancak bu görüntüde arka plandan gelen Farid Farjad’ın müziği filmin orijinalinde yok.

Stalker’den bir kesit

Ayna’dan

İvan’ın Çocukluğu

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir